West, Jefferson City Win on Opening Day at Senior Zone - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

West, Jefferson City Win on Opening Day at Senior Zone

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Sunday, July 27, 2014 7:00 pm

Daniel Boone Post 262 swept West during the Ninth District Senior Legion regular season.

But this is the playoffs and the O’Fallon team picked the right time to pick up its first win over Daniel Boone Thursday, opening Zone 1 Tournament play with a 13-8 victory.

West advances to play St. Charles Post 312 in what amounts to the Ninth District arm of the event at Lindenwood University in St. Charles.

Daniel Boone plays Hannibal Post 55, an 11-2 loser to Jefferson City Post 5, in Friday’s losers’ bracket game.

Jefferson City, the defending zone champion, waits in the winners’ bracket final Saturday at 10 a.m.

The tournament runs through Sunday with the first championship game set for 1 p.m.

In Thursday’s opener, West scored three times in the bottom of the second, but Daniel Boone equalized in the top of the third.

West broke the game open with five runs in the fifth and added one in the sixth.

Daniel Boone got one run back in the seventh, but West scored twice in the bottom of the frame. Post 262 rallied for four runs in the eight, but West picked up two insurance runs in the bottom of the inning and escaped with the win.

West started Ryan Franklin and he earned the win, lasting 7.2 innings and throwing 120 pitches. He allowed eight runs (three earned) on 11 hits while striking out seven. He also hit two batters with pitches.

David Wright closed out the game, allowing one hit over 1.1 innings.

Josiah Longenecker started for Daniel Boone and took the loss, going 4.2 innings. He allowed seven runs (four earned) on five hits and three walks while striking out three.

Alex Schoenherr pitched 1.2 innings, allowing four runs (three earned) on three hits and two walks.

Ryan Meyer was next, allowing two runs (one earned) on four hits.

Justin Horace, a Borgia graduate, got the final out.

West got triples from Bobby Ehrlich and Nick Preiss. Nick Cessna doubled.

Justin Fawcett, Cessna, Eric Teal, Ehrlich and Preiss each had two hits for West.

Ehrlich drove in three runs while Fawcett, Jordan White, Kyle Case, Cessna and Preiss each scored twice. White drew two walks.

For Daniel Boone, Austin Forney led the way with three hits, including two doubles.

Horace, Eric Huenke, Brendan Trimble and Brian Land doubled.

Land and Trimble each had two hits. Forney scored twice and Land drove in four runs.

In the other game, Trevor Schnieders pitched for Jefferson City.

/sports

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Hillsboro 49, Northwest 34

~New Haven 35, Chamois 28

~Wright City 47, Warrenton 41

^Union 63,  St. Clair 60

~Hermann 63 vs. Montgomery Co 5

St. James 57, Owensville 35

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge 80, Lutheran South 59

^Borgia 46, Washington 43 (OT)

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game — St. Clair vs. Northwest   2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation — Union vs. Hillsboro    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game — Washington vs. Lutheran South   5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship — Borgia vs. Rock Bridge    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Monday, Feb. 2

New Haven at Silex   5:30  p.m.

Fulton SA at North County Christian    7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Whitfield at Union    4 p.m.

*Crosspoint at Fulton SA    6:30 p.m.

Pacific at Borgia    6:45 p.m.

*Holt at Washington    7 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Fulton SA at Community Christian    6:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    7 p.m.

Wellsville at New Haven     6 p.m.

Friday, Feb. 6

*Union at New Haven    6 p.m.

*Pacific at St. James    6 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:45 p.m.

*St. Clair at Sullivan    7 p.m.

Monday, Feb. 9

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at Union    5:30 p.m.

Rock Bridge at Borgia    7:15 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Owensville at New Haven   6 p.m.

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific 62, Union 59 (OT)

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Lutheran South 54, Wentzville Liberty 40

~Owensville 54, New Haven 24

^Warrenton 51, Holt 44

~Chamois 50, Hermann 45

^Washington 54, St. Clair 31

Thursday, Jan. 29

*Notre Dame 50, Borgia 45

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game — Union 66, Wentzville Liberty 31

~Consolation — Montgomery Co. vs. Wright City    5 p.m.

^Consolation — Lutheran South 55, Pacific 49

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game — Hermann vs. New Haven   6:30 p.m.

^Third-place game — Holt 63, St. Clair 49

~Championship — Owensville vs. Chamois   8 p.m.

^Championship — Washington 61 Warrenton 50

Monday, Feb. 2

#Borgia vs. Patriettes    4 p.m.

#Cardinal Ritter vs. Union    5:20 p.m.

De Soto at St. Clair    5:30 p.m.

Fulton SA at North County Christian    6 p.m.

#Washington vs. Parkway South    6:40 p.m.

Chamois at New Haven    7 p.m.

#Helias vs. Troy    8 p.m.

Tuesday, Feb. 3

*Crosspoint at Fulton SA    5 p.m.

Wednesday, Feb. 4

#Washington-Parkway South loser vs. Helias-Troy loser    4 p.m.

#Borgia-Patriettes loser vs. Cardinal Ritter-Union loser    5:20 p.m.

#Washington-Parkway South winner vs. Helias-Troy winner    6:40 p.m.

#Borgia-Patriettes winner vs. Cardinal Ritter-Union winner    8 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Pacific at St. James    6 p.m.

Friday, Feb. 6

Barat at Fulton SA    4:30 p.m.

*St. Clair at Sullivan    5:30 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    5:30 p.m.

Saturday, Feb. 7

#Seventh-place game    noon

#Consolation    1:30 p.m.

#Third-place game    3 p.m.

#Championship    4:30 p.m.

New Haven at Elsberry    5 p.m.

Monday, Feb. 9

*Hermann at Union    5:30 p.m.

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Owensville at New Haven    6 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:45 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*Washington at Ft. Zumwalt South    5:30 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

#Borgia Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Summit 39, Union 34

Owensville 41, Pacific 38

Pacific 45, St. James 28

Friday, Jan. 30

St. Clair at DeSoto   5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

St. Clair at DeSoto 9 a.m.

Monday, Feb. 2

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at AAA Tny    TBA

Thursday, Feb. 5

*Pacific at Union    6 p.m.

Saturday, Feb. 7

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

St. Clair at Francis Howell Central Inv    9:30 a.m.

Tuesday, Feb. 10

Pacific at Parkway Central Tri-Meet    5 p.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at McCluer North    3:30 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at MICDS/Duchesne (Rec-Plex)    8:30 p.m.

Friday, Feb. 6

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 10

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 11

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    TBA

Washington at GAC Meet    TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL