Washington Teams Play in Rolla For Class 5 District 10 Tourney - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington Teams Play in Rolla For Class 5 District 10 Tourney

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, February 23, 2013 2:00 pm

Five schools will compete in the upcoming Class 5 District 10 Basketball Tournament at Rolla High School.

Boys and girls first-round games take place Saturday. The tournament concludes Thursday.

District 10 winners advance to the Class 5 sectional round against District 9 champions Wednesday, March 6, at Camdenton High School.

Rolla, Waynesville and Lebanon all are members of the Ozark Conference. Northwest plays in the Suburban West Conference.

Boys Bracket

Washington is the top seed followed by Rolla, Waynesville, Northwest and Lebanon.

The Blue Jays (17-9) are led by junior guard Ronnie Suggs, who averages 17.7 points per game.

Senior guard Luke Schroepfer averages 12.8 points and 4.8 rebounds per contest.

Senior forward Jared Walde is the team’s top post player, averaging 5.7 points and 6.5 rebounds.

Other key players include senior guard Luke Hasenjaeger, junior guards Brad Carpenter, Jacob Mulkey and Patrick Menke and junior forward Austin Subke.

Rolla (13-12) won a district championship last season by defeating Waynesville in the title game. The Bulldogs then lost to Rock Bridge in the sectional round.

Rolla has defeated both Waynesville and Lebanon this season.

Leading the Bulldogs is 6-3 sophomore forward Caleb Copeland, who averages 13.5 points and seven rebounds per game.

Hunter Short, a 6-0 junior guard, averages 10 points per game.

Other Rolla starters are 5-9 freshman guard Kobe Wands, 6-3 junior forward Aaron Froehlich and 6-6 senior forward Michael Janke.

The Bulldogs are coached by Rolla alum Mark Miller.

Waynesville (13-12) features an athletic, tall squad.

The Tigers are led by Juwan Morgan, a 6-6 junior forward, who averages 16 points and 10 rebounds per game.

D.J. Hargrow, a 5-7 senior guard, and Kellieon Williams, a 6-7 junior guard, both average approximately nine points per game.

Among the other key players are 6-5 junior center Javante Armstrong, 6-0 senior guard Ethan Howser and 6-1 senior forward Dylan Newcomb.

Waynesville is coached by Chris Pilz, former head coach at the University of Missouri-St. Louis.

Northwest (2-23) owns wins this season over Warrenton and Festus.

The Lions’ win over Festus came in the first round of the Union Tournament. They ended up losing to St. Clair in the third-place game.

Jake Denbow, a 6-5 senior forward, averages 9.3 points and 6.9 rebounds per game. Adnan Al-Amami, a 6-0 senior guard, averages 7.9 points.

Lebanon (1-23) has struggled through the season, but lost to Rolla by just one point.

Girls Bracket

Waynesville is the top seed followed by Rolla, Washington, Northwest and Lebanon.

Waynesville won a district crown last season, defeating Rolla, and then falling to Rock Bridge in the sectional round.

The Lady Tigers (11-13) are led by 5-10 freshman forward Kallie Bildner, who averages 14 points and 10 rebounds per game.

Hannah Bland, a 5-9 junior forward, averages 12 points and nine rebounds per contest.

Other key players are junior guard Dorothy Adams and senior forward Lesley Larson.

Waynesville has defeated Rolla twice this season.

The Lady Tigers are coached by Brittany Matlock.

Rolla (10-14) is led by its lone senior, 5-8 forward Andrea Zalis, who averages 15.3 points and eight rebounds per game.

Gabe Otte, a 5-8 junior forward, averages 10 points and six rebounds.

Other Rolla starters are 5-4 junior guard Shannon McCaul, 5-6 junior forward Madison Collier and 5-3 junior guard Haley Blackburn.

The Lady Bulldogs are coached by Bryce Swafford.

Washington (14-10) is the only team on the girls side with a winning record.

The Lady Jays, GAC Central champions, are led by 5-7 junior guard Courtney Kedroski, who averages 13 points and three steals per game.

Paige Carpenter, a 5-8 freshman guard, averages 9.1 points per contest.

Kaitlin Evans, a 5-10 senior forward, averages 7.3 points and 5.5 rebounds.

Other key players are senior forwards Kirstie Leslie and Helena Ballmann, junior guard Megan Bauche and junior center Rachel Kackley.

Northwest (8-16) has lost to Four Rivers Conference schools Union, St. Clair, Pacific and Sullivan during the season.

The Lady Lions’ top threats are 5-10 junior guard Sierra McClure (8.4 ppg), 5-10 sophomore forward Taylor Fortner (8.3 ppg) and 6-1 senior center Alysiah Whittaker (8.1 ppg).

Lebanon (4-19) has been searching for consistency throughout the season.

Dave Roberts of the Rolla Daily News provided some information for this story.

/sports

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Northwest vs. Hillsboro   5:30 p.m.

~Chamois vs. New Haven    6 p.m.

~Warrenton vs. Wright City    6 p.m.

^Union vs. St. Clair    7 p.m.

~Hermann vs. Montgomery Co    7:30 p.m.

~Owensville vs. St. James    7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge vs. Lutheran South    5:30 p.m.

^Borgia vs. Washington    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Monday, Feb. 2

New Haven at Silex   5:30  p.m.

Fulton SA at North County Christian    7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Whitfield at Union    4 p.m.

*Crosspoint at Fulton SA    6:30 p.m.

Pacific at Borgia    6:45 p.m.

*Holt at Washington    7 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Fulton SA at Community Christian    6:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    7 p.m.

Wellsville at New Haven     6 p.m.

Friday, Feb. 6

*Union at New Haven    6 p.m.

*Pacific at St. James    6 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:45 p.m.

*St. Clair at Sullivan    7 p.m.

Monday, Feb. 9

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at Union    5:30 p.m.

Rock Bridge at Borgia    7:15 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Owensville at New Haven   6 p.m.

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific 62, Union 59 (OT)

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Lutheran South 54, Wentzville Liberty 40

~Owensville 54, New Haven 24

^Warrenton 51, Holt 44

~Chamois 50, Hermann 45

^Washington 54, St. Clair 31

Thursday, Jan. 29

*Borgia at Notre Dame    6:45 p.m.

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game — Union vs. Wentzville Liberty   4 p.m.

~Consolation — Montgomery Co. vs. Wright City    5 p.m.

^Consolation — Pacific vs. Lutheran South    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game — Hermann vs. New Haven   6:30 p.m.

^Third-place game — St. Clair vs. Holt   7 p.m.

~Championship — Owensville vs. Chamois   8 p.m.

^Championship — Washington vs. Warrenton    8:30 p.m.

Monday, Feb. 2

#Borgia vs. Patriettes    4 p.m.

#Cardinal Ritter vs. Union    5:20 p.m.

De Soto at St. Clair    5:30 p.m.

Fulton SA at North County Christian    6 p.m.

#Washington vs. Parkway South    6:40 p.m.

Chamois at New Haven    7 p.m.

#Helias vs. Troy    8 p.m.

Tuesday, Feb. 3

*Crosspoint at Fulton SA    5 p.m.

Wednesday, Feb. 4

#Washington-Parkway South loser vs. Helias-Troy loser    4 p.m.

#Borgia-Patriettes loser vs. Cardinal Ritter-Union loser    5:20 p.m.

#Washington-Parkway South winner vs. Helias-Troy winner    6:40 p.m.

#Borgia-Patriettes winner vs. Cardinal Ritter-Union winner    8 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Pacific at St. James    6 p.m.

Friday, Feb. 6

Barat at Fulton SA    4:30 p.m.

*St. Clair at Sullivan    5:30 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    5:30 p.m.

Saturday, Feb. 7

#Seventh-place game    noon

#Consolation    1:30 p.m.

#Third-place game    3 p.m.

#Championship    4:30 p.m.

New Haven at Elsberry    5 p.m.

Monday, Feb. 9

*Hermann at Union    5:30 p.m.

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Owensville at New Haven    6 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:45 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*Washington at Ft. Zumwalt South    5:30 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

#Borgia Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Union at Farmington/Summit    5 p.m.

*Pacific at St. James/Owensville    5:30 p.m.

Washington at Seckman    6 p.m.

St. Clair at De Soto    TBA

Friday, Jan. 30

St. Clair at Potosi/Festus    5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

Monday, Feb. 2

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at AAA Tny    TBA

Thursday, Feb. 5

*Pacific at Union    6 p.m.

Saturday, Feb. 7

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

St. Clair at Francis Howell Central Inv    9:30 a.m.

Tuesday, Feb. 10

Pacific at Parkway Central Tri-Meet    5 p.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at McCluer North    3:30 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at MICDS/Duchesne (Rec-Plex)    8:30 p.m.

Friday, Feb. 6

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 10

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 11

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    TBA

Washington at GAC Meet    TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL