Union Squids Cap Undefeated Dual Meet Campaign - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Union Squids Cap Undefeated Dual Meet Campaign

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, July 12, 2013 6:00 pm

Sweating out a 22-point victory on the road at Lake of the Woods, the Union Swim Team completed its first-ever undefeated dual meet season Monday.

Union went 5-0 (4-0 in division meets) with its 284-262 win over Lake of the Woods on the road.

The Squids also defeated Arbor Oaks, Pacific and Indian Hills in Gateway Swimming and Diving Conference division meets and Barrington Downs in a nonleague meet.

“I’m so excited,” exclaimed Union Head Coach Cathy Nowak. “I had no idea the season would hold this.”

Nowak knew Union faced a difficult assignment in trying to beat Lake of the Woods.

“I was told their team was stacked and there was no way anyone would beat them this year,” Nowak said. “Our kids were ready for it. They knew this was a really hard team and our kids were swimming for everything they had.”

Nowak remarked that Union has won a championship meet before, but hadn’t gone undefeated in a dual meet season until this year.

The Squids will attempt to sweep the season Saturday in Pacific. The division meet starts there at 8 a.m.

“We have a lot of really good swimmers who are not coming,” Nowak said. “We want to win it, but it will be a little harder. The other teams will be really good, too.”

Union saw expansion of its team this year and ends the season with 118 active swimmers on the roster.

“It’s the biggest team I’ve had,” Nowak said. “I’ve been coaching since the team’s third season and this is the most swimmers we’ve ever had. I think a lot of it has been due to word of mouth. Kids coming to the pool to swim will ask about the team. The community is starting to recognize us. Interest in swimming as a sport in this area is growing. The Four Rivers YMCA has its own team and kids like swimming.”

Nowak recently has announced she will be stepping down after the conclusion of the season.

“I really will miss it,” Nowak said. “I’ve had over 11 years as head coach of the Squids. I had four kids swimming when I started. Two are in college and one is in high school. I am looking forward to just being a swim parent next year.”

In Monday’s meet at Lake of the Woods, the first event was the individual medley.

Union’s winners were Alexis Garlock, Porter Allmeroth and Autumn Garlock.

Squids swimming to second were Madelyn Helling, Aidan Garlock, Halle Fischer and Andrew Tchiblakian.

Earning a point for third place were Brianna Brown, Cole Cummings, Jennifer Eagan, Clay Cummings, Morgan Livesay and Tyler Bell.

In the freestyle races, Union’s winners were Matthew Tchiblakian, Rachel Bolte, Aidan Garlock, Alexis Garlock, Porter Allmeroth, Autumn Garlock and Clay Cummings.

Union’s breaststroke winners were Aubrey Gerdel, Lily Tchiblakian, Connor Smith, Maddy Tchiblakian, Abby Tchiblakian, Kate Hod and Andrew Tchiblakian.

In the freestyle relay races, Union’s winners were:

• Boys 6-Under team of Matthew Tchiblakian, Liam Callahan, Samuel Tecklenburg and Dylan Loepker;

• Girls 7-8 team of Victoria Webb, Gisele Bolzenius, Lily Tchiblakian and Rachel Bolte;

• Boys 7-8 team of Jack Allmeroth, Connor Smith, Gabe Rio and Aidan Garlock;

• Girls 11-12 team of Halle Fischer, Rilyn Tesar, Abby Tchiblakian and Alexis Garlock;

• Boys 11-12 team of Porter Allmeroth, Colton Lewis, Cole Cummings and Chad Livesay; and

• Girls 13-14 team of Kate Hood, Sierra Fenner, Jennifer Eagan and Autumn Garlock.

In the backstroke races, Union’s winners were Rachel Bolte, Maddy Tchiblakian, Abby Tchiblakian, Jennifer Eagan and Andrew Tchiblakian.

Union’s butterfly winners were Lily Tchiblakian, Alexis Garlock, Porter Allmeroth, Autumn Garlock and Jillian Johnston.

In the medley relay races, Union’s winning teams were:

• Boys 8-Under team of Jack Allmeroth, Connor Smith, Aidan Garlock and Gabe Rio;

• Girls 11-12 team of Sydney Gerdel, Abby Tchiblakian, Alexis Garlock and Halle Fischer;

• Boys 11-12 team of Colton Lewis, Jacob Nowak, Porter Allmeroth and Cole Cummings;

• Girls 13-14 team of Sierra Fenner, Kate Hood, Autumn Garlock and Jennifer Eagan; and

• Boys 13-14 team of Drew Allmeroth, Andrew Tchiblakian, Grant Smith and Clay Cummings.

/sports

Area Scoreboard

Washington Post 218 Senior Legion Tournament

Pools

Pool A — St. Charles 3-1, Manchester 3-1, Jefferson City 2-2, Union 1-3, Columbia 1-3

Pool B — Ballwin 4-0, Thoman Boothe 3-1, SEMO 2-2, Washington 1-3, New Haven 0-4

Pool Games

At Ronsick Field Unless Noted

Wednesday, June 15

St. Charles 9, Manchester 8

Thoman Boothe 5, Washington 4

St. Charles 3, Union 2

SEMO 16, New Haven 0

Thursday, June 16

Washington 11, New Haven 1

St. Charles 3, Jefferson City 2

Ballwin 9, Thoman Boothe 1

Union 7, Columbia 2

Friday, June 17

Jefferson City 10, Union 0

Ballwin 12, New Haven 2

Manchester 8, Columbia 6

SEMO 6, Washington 1

Saturday, June 18

At Ronsick Field

Thoman Boothe 4, New Haven 0

Thoman Boothe 4, SEMO 3

Manchester 8, Columbia 6

Ballwin 3, Washington 2

At Borgia

Manchester 7, Union 3

Manchester 2, Jefferson City 1

Jefferson City 3, Columbia 1

Columbia 4, St. Charles 1

Sunday, June 19

Semifinal 1 — St. Charles 7, Thoman Boothe 3

Semifinal 2 — Manchester 3, Ballwin 1

Championship — Manchester 9, St. Charles 1

Washington Post 218 Seniors

5-31    *Washington 15, St. Clair 2

6-1    Washington 7, Eureka 3

6-2    *Washington 13, West 0

6-4    #Washington 13, Chillicothe 1

6-4    #Washington 10, Sedalia 7

6-5    #Washington 11, Fike 3

6-5    #Washington 3, Jefferson City 2

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-8    *Washington 16, Sullivan 2

6-9    *Washington 15, St. Charles 2

6-10    Washington 10, Festus 0

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-12    *Washington 10, O’Fallon 3

6-15    $Thoman Boothe 5, Washington 4

6-16    $Washington 11, New Haven 1

6-17    $SEMO 6, Washington 1

6-18    $Ballwin 3, Washington 2

6-22    *New Haven    PPD

6-24    Manchester    7 p.m.

6-25    *Elsberry    6 p.m.

6-26    at De Soto    6 p.m.

6-28    *at Wentzville    8 p.m.

6-29    *Warrenton    8:30 p.m.

6-30    *at New Haven    7 p.m.

7-1    *St. Peters    7 p.m.

7-2    *at Union    noon

7-3    *Owensville    3:30 p.m.

7-6    at Blue Springs Tny    TBA

7-7    at Blue Springs Tny    TBA

7-8    at Blue Springs Tny    TBA

7-9    at Blue Springs Tny    TBA

7-10    at Blue Springs Tny    TBA

7-14    District Tny    TBA

* Ninth District Games

# Sedalia Tournament

$ Washington Tournament

Washington Post 218 Juniors

5-26    Washington 9, Thoman Boothe 1

5-27    #Washington 11, Ballwin 1

5-28    #Washington 7, Highland, Ill., 1

5-29    #Washington 7, Union 2

5-29    #Jefferson City 1, Washington 0

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-4    *Washington 7, O'Fallon 1

6-5    *Washington 8, Hannibal 5

6-5    Washington 6, Alton, Ill. 3

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Washington 4, St. Charles 1

6-12    *Washington 7, Elsberry 4

6-18   Belleville, Ill., 4, Washington 3

6-18   Washington 13, Belleville, Ill., 1

6-21   *Washington 10, Warrenton 3

6-22    Washington 8, Festus 2

6-24    *at New Haven    6 p.m.

6-25    *Wentzville    3:30 p.m.

6-26    *Union    1 p.m.

6-27    *at Sullivan    6 p.m.

6-28    Manchester (DH)    6 p.m.

6-29    at St. Clair    8 p.m.

7-2    at Festus (DH)    noon

7-5    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Post 218 Memorial Weekend Tournament

Washington Post 218 Freshmen

5-19    #Washington 3, Ballwin 0

5-20    #Washington 7, Manchester 5

5-21    #Washington 8, New Haven 3

5-22    #Washington 13, Ballwin 2

5-25    *Sullivan 3, Washington 2

5-25    *Washington 14, Sullivan 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-2    *Washington 10, Wentzville 4

6-4    *Washington 3, Hannibal 0

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-7    *Washington 5, St. Charles 0

6-8    *Washington 10, St. Peters 0

6-12    *Washington 9, St. Charles 5

6-13    *Washington 10, St. Peters 0

6-14    *Washington 11, New Haven 1

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *Washington 8, Rosebud 4

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *Washington 4, Rosebud 2

6-24    *at New Haven    8 p.m.

6-25    *Elsberry    1 p.m.

6-29    *Warrenton    6 p.m.

7-1    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Washington Tournament Games

Union Post 297 Seniors

5-31    *Union 4, Warrenton 0

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-4    *Elsberry 5, Union 2

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-8    *Union 16, West 0

6-15    ^St. Charles 3, Union 2

6-16    ^Union 7, Columbia 2

6-17    ^Jefferson City 10, Union 0

6-18    ^Manchester 7, Union 3

6-21    *Union 16, St. Peters 0

6-22    *O'Fallon 3, Union 2

6-25    *at St. Charles    noon

6-27    *at St. Clair    6 p.m.

6-29    *Sullivan    5:30 p.m.

7-1    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-2    *Washington    noon

7-6-10    at Blue Springs Wood Bat Tny    TBA

7-12    Ninth Distirct Tny    TBA

* Ninth District Games

^Washington Tournament

Union Post 297 Juniors

5-25    PPD at Farmington

5-26    #Union 2, Eureka 1

5-29    #Jefferson City 15, Union 5

5-30    #Washington 7, Union 2

6-2    *Union 5, Warrenton 4

6-4    *Elsberry 10, Union 7

6-4    *Elsberry 6, Union 2

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    Union 13, Manchester 4

6-11    *Union 9, St. Charles 8

6-11    *Union 4, St. Charles 3

6-12    *Sullivan 13, Union 0

6-12    *Union 2, Hannibal 1

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    &Illinois Stix 5, Union 1

6-18    &Union 7, ECI M80s 5

6-19    &Macon Co Jokers 12, Union 1

6-19    &Union 9, Gamers 0

6-22    *O'Fallon 8, Union 1

6-24    *Wentzville    5:30 p.m.

6-25    Farmington (DH)    1 p.m.

6-26    *at Washington    1 p.m.

6-28    *Warrenton    6 p.m.

6-30    *at Sullivan    6 p.m.

7-2    *Pacific    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    4 p.m.

* Ninth District Games

Union Post 297 Freshmen

5-19 #New Haven 15, Union 4

5-20 #Eureka 8, Union 5

5-22 #Manchester 7, Union 3

5-24   Eureka 9, Union 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Wentzville 6, Union 2

6-2    *St. Charles 21, Union 10

6-4    *Hannibal 12, Union 6

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-9    *Sullivan 11, Union 1

6-11    *Warrenton 3, Union 2

6-11    *Warrenton 14, Union 5

6-12    *St. Peters 8, Union 7

6-12    *St. Peters 12, Union 2

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *New Haven 1, Union 0

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-26    *Rosebud (DH)    noon, 5 p.m.

6-30    *St. Clair    5:30 p.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    1 p.m.

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Seniors

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-3    *at Elsberry    8 p.m.

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-14    *Pacific 2, Sullivan 1

6-14    *Pacific 10, Sullivan 2

6-15    *O'Fallon 6, Pacific 5

6-18    *Pacific 6, West 4

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *at St. Clair, 4 p.m.

6-26    *at St. Peters    5 p.m.

6-30    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-1    *at St. Charles TBA

*Ninth District Games

Pacific Post 402 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-3    *O'Fallon 5, Pacific 3

6-4    *Warrenton 16, Pacific 9

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Sullivan 7, Pacific 4

6-11    *Hannibal 13, Pacific 3

6-11    *Elsberry 6, Pacific 0

6-13    *St. Clair    PPD

6-16    *Sullivan 4, Pacific 3

6-23    *St. Charles 9, Pacific 6

6-27    *Wentzville    8 p.m.

6-30    *at St. Clair    8 p.m.

7-2    *at Union    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Freshmen

6-2    *New Haven 14, Pacific 0

6-6    *Wentzville 17, Pacific 16

6-7    *Sullivan 15, Pacific 1

6-13    *Rosebud 22, Pacific 0

6-15    *Elsberry 17, Pacific 2

6-16    *Warrenton def. Pacific (forfeit)

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *St. Charles 13, Pacific 1

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-24    *at Hannibal    8 p.m.

6-26    *at St. Peters (DH)    12 p.m.

6-27    *St. Clair    6 p.m.

6-29    *at St. Clair    6 p.m.

7-1    Rosebud    7 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Seniors

5-25    *St. Clair 10, West 6

5-31    *Washington 14, St. Clair 2

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-3    *O'Fallon 11, St. Clair 7

6-7    *St. Clair 15, Warrenton 8

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-15    *St. Clair 9, Sullivan 3

6-16    *St. Clair 13, St. Peters 4

6-19    Warrenton 18, St. Clair 6

6-20    Sullivan 16, St. Clair 6

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *Pacific    4 p.m.

6-26    *Elsberry    2 p.m.

6-27    *Union    6 p.m.

6-28    *at St. Charles    6 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Juniors

6-1    *at Sullivan    7:30 p.m.

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    *Warrenton 10, St. Clair 0

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-10    *O’Fallon    6 p.m.

6-12    *St. Clair 8, Wentzville 5

6-13    *at Pacific    PPD

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Wentzville 10, St. Clair 0

6-18    *Hannibal def. St. Clair twice

6-19    *Warrenton 6, St. Clair 5

6-23    *Sullivan    6 p.m.

6-26    *Elsberry    12 p.m.

6-28    *at St. Charles 8 p.m.

6-29    *Washington    8 p.m.

6-30    Pacific    8 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Freshmen

5-23    *Rosebud 6, St. Clair 0

5-24    *St. Charles 10, St. Clair 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-1    *Sullivan 5, St. Clair 1

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-8    *St. Clair 6, New Haven 4

6-11    *St. Charles 14, St. Clair 2

6-12    *Wentzville 11, St. Clair 2

6-14    *Sullivan 15, St. Clair 13

6-15    *St. Clair 6, Rosebud 2

6-16    *St. Clair 9, St. Peters 7

6-18    *Elsberry 8, St. Clair 1

6-18     Elsberry 10, St. Clair 4

6-19    *Warrenton 5, St. Clair 0

6-23    *St. Clair 9, Wentzville 7

6-27    *at Pacific    6 p.m.

6-29    *Pacific    6 p.m.

6-30    *at Union    5:30 p.m.

* Ninth District Games

New Haven Post 366 Seniors

5-24    *New Haven 5, O'Fallon 3

5-28    *PPD at West

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *New Haven 10, West 1

6-15    #SEMO 16, New Haven 0

6-16    #Washington 11, New Haven 0

6-17    #Ballwin 12, New Haven 2

6-17    *New Haven 13, Sullivan 3

6-18    #Thoman Boothe 4, New Haven 0

6-19    *New Haven 9, St. Peters 1

6-21    *at Sullivan    8 p.m.

6-22    *at Washington    8:30 p.m.

6-25    *St. Peters    5 p.m.

6-26    *St. Charles    noon

6-27    *at Warrenton    5:30 p.m.

6-28    *Pacific    7 p.m.

6-29    *at Elsberry    8 p.m.

6-30    *Washington    7 p.m.

7-14    Ninth District Tny    TBA

# Washington Tournament

* Ninth District Games    

New Haven Post 366 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-4   New Haven 5, MODO 1

6-4   New Haven 9, Mattoon, Ill. #2 1

6-4   New Haven 5, Charlestown Red 0

6-7    *Wentzville 4, New Haven 2

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-12    *Elsberry 4, New Haven 3

6-15    *New Haven 7, Warrenton 2

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    *St. Charles 8, New Haven 7

6-18    *St. Charles 6, New Haven 5

6-21    *New Haven 4, Sullivan 3

6-22    *Washington    PPD

6-26    *Hannibal (DH)    3 p.m.

6-29    *Sullivan (DH)    6 p.m.

7-5-11    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Washington Swim Team

6-13    Lake Chesterfield 232, Washington 115

6-20    at Cool Dell    5:30 p.m.

6-27    Cedarmill    5:30 p.m.

7-11    at Lake Chesterfield    5:30 p.m.

7-16    Division Meet at Cedarmill    TBA

Pacific Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-14    Pacific 302, Fox Creek 198

6-20    Pacific 302, Indian Hills 173

6-27    JCC    6 p.m.

7-5    at Oaks Landing    6 p.m.

7-9    Phelps Division Meet    7 a.m.

Union Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-13    at Indian Hills, PPD

6-20    JCC 232, Union 229

6-27    Oaks Landing    6 p.m.    

7-5    at Fox Creek    6 p.m.

7-9    Division Meet at Pacific    7 a.m.

Pacific Dive Team

6-18    MAC 61, Pacific 20

6-25    at Lindgate    9 a.m.

6-30    Cool Dell    9 a.m.

7-17    at Cool Dell    noon

;