Sullivan Claims Team Crown at FRC Golf Meet, St. Clair Second - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Sullivan Claims Team Crown at FRC Golf Meet, St. Clair Second

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Wednesday, April 24, 2013 1:45 pm

Sullivan continued its big season on the golf course with a first-place finish at the Four Rivers Conference golf meet Monday at Birch Creek Golf Club in Union.

It’s been a memorable school year for Sullivan’s boys, who won the outright FRC title in football and golf, shared the league crown with St. Clair in basketball and currently is unbeaten in the conference in baseball.

Sullivan cruised to the team title with a score of 314, easily ahead of St. Clair’s second-place total of 358.

Pacific placed third with 361 followed by St. James with 367, Owensville with 370, Hermann with 376 and Union with 382.

“I’m really happy for our guys. They’ve been working hard with the goal of just getting better,” said St. Clair Coach Casey Korn. “This has been a fun group that is willing to stay late and work.”

Sullivan also won the regular season FRC title followed by Pacific, St. Clair, St. James, Owensville, Union and Hermann.

“The weather finally cooperated and we were able to have a good day to play golf. Congratulations to Sullivan on their outstanding season,” said Union Coach Bill Juengel. “A big thanks to the grounds crew and staff at Birch Creek for having the course in great shape and for their continued support of high school golf.”

The top 10 players in the individual standings received medals.

Sullivan had the top three scores in the tournament.

Ryan Juergens and Gavin Yociss both carded 18-hole rounds of 75. Juergens took first-place honors by a scorecard tiebreaker.

Justin Biermann of the Eagles placed third with a 78.

Hermann’s Austin Ruediger was the fourth-place finisher with a score of 80.

Placing fifth overall was Owensville’s Zane West with a round of 83.

Pacific’s Brendan Jett-Kell finished sixth with a total of 84.

Also carding a round of 84 and placing seventh was Union female Hinako Kishimoto.

“Hinako played very well and was pretty excited after the tournament,” Juengel said.

Earning eighth-place honors with a score of 86 was St. Clair’s Brandon York.

Pacific’s Tyler McDonald also shot an 86 to place ninth.

Rounding out the medalists with a 10th-place finish with an 86 was Hermann’s Collin Hart.

Sullivan’s Drew Armstrong also shot an 86, but placed just outside of the medalists due to scorecard tiebreakers.

“The weather was great and Birch Creek was in great shape,” said Pacific Coach John VanLeer. “Brendan played a solid round. It was a good day for Tyler McDonald finishing in top 10. He has made steady improvement all year. Finishing second in the conference standings is a nice accomplishment considering we had two players playing varsity who came out for golf for the first time.”

Also playing for the FRC champion Eagles was Tylor Carrico with a score of 90.

Joining York and helping St. Clair to the second-place team finish was Matt Gordon with 89, Kyle Juergens with 89, Colbie Viessman with 94 and Ben Bardot with 103.

Helping Pacific to a third-place finish, in addition to Jett-Kell and McDonald, were Charlie Brinker with 92, Michael Stinson with 99 and Logan Armstrong with 103.

St. James did not have a medalist, but still managed to finish fifth. Playing for the Tigers were Jack Mueller with 88, Jake Shockley with 90, Colin Hayes with 94, Levi Auxier with 95 and Chris Stull with 104.

West led Owensville’s sixth-place finish. Other Dutchmen on the course were Dustin Nicks with 91, Blake Mehrhoff with 95, Doug Hudnall with 101 and Tanner Jackson with 114.

Joining Ruediger and Hart for Hermann were Zach Cole with 103, Dillon Raterman with 107 and Joey Stiers with 110.

Kishimoto led the way for Union in the meet. Also playing for the Wildcats were Alex Gaebe with 95, Brennan Higgins with 96, Jobie Richardson with 107 and Jacob Doepke with 109.

Named to the first-team all-conference squad were Sullivan’s Armstrong, Carrico and Juergens, Pacific’s Jett-Kell and Hermann’s Ruediger.

Honorable mention selections were Sullivan’s Biermann, St. James’ Shockley, Hermann’s Hart, Owensville’s West and St. Clair’s Gordon.

/sports

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North 93, Normandy 39

Pacific 70, Cardinal Ritter 57

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation — Rockwood Summit 47, Normandy 38

Gold Consolation — Soldan 78, Union 59

Gold Third Place — North Tech 63, Washington 57

Blue Third Place — Cardinal Ritter 71, Carnahan 46

Blue Championship — McCluer North 64, Pacific 58 (OT)

Gold Championship — CBC 67, Borgia 66

Boys Basketball

Monday, Dec. 8

Lutheran S 64, St. Clair 48

Borgia 61, Carnahan 51

Tuesday, Dec. 9

Lafayette 44, Washington 35

Friday, Dec. 12

Potosi 72, St. Clair 45

*Washington 69, Ft. Zumwalt North 65

Montgomery Co 62, New Haven 61

*St. Mary’s at Borgia    6:45 p.m.

Bourbon 75, Union 74

Glendale 63, Pacific 46

Saturday, Dec. 13

New Haven 46, Barat 40

Nixa 56, Pacific 46

Tuesday, Dec. 16

*Pacific 70, New Haven 35

*Hermann 67, St. Clair 49

*Ft. Zumwalt South 61, Washington 50

*Union 81, St. James 74

Thursday, Dec. 18

Friday, Dec. 19

*Owensville at St. Clair    4 p.m.

Washington vs. Parkway Central, GAC/Suburban Shootout, St. Charles Family Arena, 5:30 p.m.

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific at Union    7 p.m.

Saturday, Dec. 20

%Washington vs. TBA    4 p.m.

%Borgia vs. Poplar Bluff    5:30 p.m.

%St. Clair vs. TBA    TBA

%Sullivan Shootout

Girls Basketball

Saturday, Dec. 6

Cor Jesu 63, Borgia 60

New Haven 46, Moberly 39

Monday, Dec. 8

Pacific 73, Rolla 40

St. Clair 68, Dixon 37

Washington 54, New Haven 15

Tuesday, Dec. 9

*Borgia 59, Rosati-Kain 38

Union 53, Northwest 44

Thursday, Dec. 11

*Borgia 60, Notre Dame 53

Union 81, Bourbon 53

Friday, Dec. 12

New Haven 45, Principia 30

*Washington 59, Ft. Zumwalt North 32

Saturday, Dec. 13

West Plains 76, Pacific 37

Monday, Dec. 15

*Pacific 46, New Haven 28

*St. Clair 59, Hermann 50

*St. James 64, Union 37

Sullivan Tournament

Cuba 48, Principia 27

Borgia 68, Patriettes 29

Sullivan 56, Pattonville 43

Owensville 78, Farmington 54

Wednesday, Dec. 17

Sullivan Tournament

Pattonville vs. Farmington, 4 p.m.

Sullivan vs. Owensville, 5:30 p.m.

Principia vs. Pattonville, 7 p.m.

Borgia vs. Cuba, 8:30 p.m.

Thursday, Dec. 18

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific at Union    7 p.m.

Friday, Dec. 19

Washington at Francis Howell    7 p.m.

Sullivan Tournament    TBA

Saturday, Dec. 20

Union at Waynesville    5 p.m.

Wrestling

Monday, Dec. 8

Maplewood 48, Borgia 30

Brentwood 47, Borgia 36

Winfield 48, St. Clair 36

St. Clair 42, St. James 40

Tuesday, Dec. 9

Pacific 55, North County 10

Jackson 63, Washington 12

Farmington 63, Washington 6

Wednesday, Dec. 10

Borgia 36, Lutheran St. Charles 34

Winfield 54, Borgia 30

Thursday, Dec. 11

Union 72, Ft. Zumwalt East 9

Union 52, Principia 30

Union 54, Winfield 27

Saturday, Dec. 13

Union Tournament    9 a.m.

Borgia at McCluer S-Berkeley Tny    9 a.m.

Pacific at Farmington Tny    9 a.m.

Tuesday, Dec. 16

Owensville 61, St. Clair 16

Union 48, Owensville 27

Union 65, St. Clair 18

Friday, Dec. 19

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Saturday, Dec. 20

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Girls Swimming

Monday, Dec. 8

Washington at Eureka    4:30 p.m.

Tuesday, Dec. 9

Washington at Nerinx Hall    4 p.m.

LSC/OFC 134, Borgia 101, St. Dominic 83

Monday, Dec. 15

Borgia at Notre Dame (Forest Park)    4 p.m.

Washington at Kennedy    6:30 p.m.

Wednesday, Dec. 17

Washington at Lindbergh    4 p.m.

*Conference Games

Racing News