St. Clair Girls Stand Out at State Track Meet - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. Clair Girls Stand Out at State Track Meet

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Thursday, June 5, 2014 9:00 am

Emily Presley wasn’t the only athlete from St. Clair High School to make some noise at the 2014 Class 3 Track and Field Championships this past weekend at Jefferson City’s Lincoln University.

Overall, the Bulldogs had several outstanding individual performances against the state’s best. In fact, four different girls from St. Clair earned all-state honors.

“Overall, the St. Clair girls really performed,” Coach Katherine Ferguson said. “Four girls received all-state honors, broke four school records, and had personal bests. I am very pleased with how each lady performed.”

A junior, Presley definitely led the way for St. Clair by winning the state title in the girls pole vault on Friday. Presley cleared a new Class 3 record of 12-6.

The team’s throwers also stood out.

St. Clair junior Allison Hinson placed second in the Class 3 girls shot put with a throw of 43-1.5. St. Clair senior Alicia York ended up third in the discus with a throw of 133-8.

The team continued to have success in the field events on Saturday, as sophomore Alex Lashley went 36-3.25 to finish third in the girls triple jump.

Put all of those points together, and the St. Clair girls earned a top-10 finish in the team standings.

The St. Clair girls scored 30 points to finish seventh in Class 3. Grandview took first place with 63 points, with McCluer South second with 58 and defending champ Ste. Genevieve finished third with 53.5. Lutheran South was fourth (51), Festus took fifth (41), John Burroughs was sixth (34), and St. Clair finished seventh. MICDS, Lincoln Prep, and De Soto were other top-10 schools.

Jumpers Lead Boys

In the Class 3 boys standings, St. Clair scored seven points to tie for 28th. Grandview and Liberty North shared the boys team title, as both compiled 64 points. Festus was a distant third with 49 points.

St. Clair senior Spencer Crumbaugh finished third in the long jump (21-8.5) and teammate Terrance Stahlman took eighth for the final medal, as the junior recorded a leap of 20-09.

Landon Bartel of Southern Boone won the event with a jump of 23-01.75. Gage King of Center was second (21-9.5) with Crumbaugh third and Montell Caruthers of O’Hara fourth (21-8). Other medalists were Denver Horn of Centralia (21-7.5), Sam Kohrs of St. Charles (21-5.25) and The Burton of Mount Vernon (21-10.75).

St. Clair sophomore Paul Armisted competed in the pole vault but did not get over the opening height.

The top 12 finishers all cleared 12-3 or higher. Kyle Borland of Hallsville was the champ by clearing 14-3.

/sports

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North 93, Normandy 39

Pacific 70, Cardinal Ritter 57

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation — Rockwood Summit 47, Normandy 38

Gold Consolation — Soldan 78, Union 59

Gold Third Place — North Tech 63, Washington 57

Blue Third Place — Cardinal Ritter 71, Carnahan 46

Blue Championship — McCluer North 64, Pacific 58 (OT)

Gold Championship — CBC 67, Borgia 66

Boys Basketball

Monday, Dec. 8

Lutheran S 64, St. Clair 48

Borgia 61, Carnahan 51

Tuesday, Dec. 9

Lafayette 44, Washington 35

Friday, Dec. 12

Potosi 72, St. Clair 45

*Washington 69, Ft. Zumwalt North 65

Montgomery Co 62, New Haven 61

*St. Mary’s at Borgia    6:45 p.m.

Bourbon 75, Union 74

Glendale 63, Pacific 46

Saturday, Dec. 13

New Haven 46, Barat 40

Nixa 56, Pacific 46

Tuesday, Dec. 16

*Pacific 70, New Haven 35

*Hermann 67, St. Clair 49

*Ft. Zumwalt South 61, Washington 50

*Union 81, St. James 74

Friday, Dec. 19

*Owensville at St. Clair    4 p.m.

Washington vs. Parkway Central, GAC/Suburban Shootout, St. Charles Family Arena, 5:30 p.m.

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific at Union    7 p.m.

Saturday, Dec. 20

%Washington vs. TBA    4 p.m.

%Borgia vs. Poplar Bluff    5:30 p.m.

%St. Clair vs. TBA    TBA

%Sullivan Shootout

Girls Basketball

Saturday, Dec. 6

Cor Jesu 63, Borgia 60

New Haven 46, Moberly 39

Monday, Dec. 8

Pacific 73, Rolla 40

St. Clair 68, Dixon 37

Washington 54, New Haven 15

Tuesday, Dec. 9

*Borgia 59, Rosati-Kain 38

Union 53, Northwest 44

Thursday, Dec. 11

*Borgia 60, Notre Dame 53

Union 81, Bourbon 53

Friday, Dec. 12

New Haven 45, Principia 30

*Washington 59, Ft. Zumwalt North 32

Saturday, Dec. 13

West Plains 76, Pacific 37

Monday, Dec. 15

*Pacific 46, New Haven 28

*St. Clair 59, Hermann 50

*St. James 64, Union 37

Sullivan Tournament

Cuba 48, Principia 27

Borgia 68, Patriettes 29

Sullivan 56, Pattonville 43

Owensville 78, Farmington 54

Wednesday, Dec. 17

Sullivan Tournament

Farmington 61, Pattonville 39

Sullivan 68, Owensville 64

Principia 55, St. Louis Patriettes 42

Borgia 56, Cuba 38

Thursday, Dec. 18

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific at Union    7 p.m.

Friday, Dec. 19

Washington at Francis Howell    7 p.m.

Sullivan Tournament

Seventh Place — Pattonville vs. St. Louis Patriettes, 4 p.m.

Consolation — Farmington vs. Principia, 5:30 p.m.

Third Place — Owensville vs. Cuba, 7 p.m.

Championship — Borgia vs. Sullivan, 8:30 p.m.

Saturday, Dec. 20

Union at Waynesville    5 p.m.

Wrestling

Monday, Dec. 8

Maplewood 48, Borgia 30

Brentwood 47, Borgia 36

Winfield 48, St. Clair 36

St. Clair 42, St. James 40

Tuesday, Dec. 9

Pacific 55, North County 10

Jackson 63, Washington 12

Farmington 63, Washington 6

Wednesday, Dec. 10

Borgia 36, Lutheran St. Charles 34

Winfield 54, Borgia 30

Thursday, Dec. 11

Union 72, Ft. Zumwalt East 9

Union 52, Principia 30

Union 54, Winfield 27

Saturday, Dec. 13

Union Tournament    9 a.m.

Borgia at McCluer S-Berkeley Tny    9 a.m.

Pacific at Farmington Tny    9 a.m.

Tuesday, Dec. 16

Owensville 61, St. Clair 16

Union 48, Owensville 27

Union 65, St. Clair 18

Friday, Dec. 19

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Saturday, Dec. 20

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Girls Swimming

Monday, Dec. 8

Washington at Eureka    4:30 p.m.

Tuesday, Dec. 9

Washington at Nerinx Hall    4 p.m.

LSC/OFC 134, Borgia 101, St. Dominic 83

Monday, Dec. 15

Borgia at Notre Dame (Forest Park)    4 p.m.

Kennedy 88, Washington 84

Wednesday, Dec. 17

Lindbergh 128, Washington 48

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL