Post 218 Juniors Win Ninth District Tournament - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Post 218 Juniors Win Ninth District Tournament

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, July 13, 2013 4:06 pm | Updated: 4:09 pm, Sat Jul 13, 2013.

Spencer Juergens made his return to the pitching mound pay off Saturday afternoon for the Washington Post 218 Junior Legion team.

Juergens, who hadn't pitched since early in the season, tossed a four-hit shutout to lift Post 218 to the Ninth District Tournament championship over Pacific, 4-0.

Both teams have qualified for the Zone 1 Tournament which starts Thursday at Rotary Recreational Complex - Ronsick Field.

Over 106 pitches, Juergens allows four hits, two walks and struck three batters. He fanned seven Post 320 batters.

Post 218 Manager Phillip Kleekamp said Juergens went beyond his projected pitch limit, but indicated he was still feeling good through the seventh inning.

Pacific got a gutsy pitching performance from its starter, Austin Muich. Pacific Manager Cory Cowsert said Muich was a double-rostered player who pitched most of the season on the Post 320 Freshman roster.

Over six innings, Muich allowed four runs (three earned) on seven hits and three walks. He struck out five batters.

Washington's Seth Bollmann and Nathaniel Hillermann along with Pacific's Tyler Gerling each had two hits in the game.

For most of the game, it was a one-run contest.

Washington scored in the bottom of the first inning. Ryan Becszlko singled home Bollmann to put Post 218 on top.

While both teams had chances, it wasn't until the bottom of the fifth when Washington added to its lead.

Ross Seitter led off by putting down a bunt and reaching on an error. Seitter stole second and scored on an Aaron Meyer single to center field.

Meyer went to third when Hillermann reached on a bunt and both scored on a single by Justin Baylard to center field.

That proved to be enough for Juergens, who held on through the top of the seventh for the win.

In other Legion action, the Washington Post 218 Freshman team reached the championship series of the Ninth District Tournament against Wentzville with wins over St. Peters Friday and Elsberry Saturday.

The Post 218 Seniors won their pool at the Blue Springs Wood Bat Tournament with Friday wins over the Lee's Summit Post 189 Pirates and Elsberry. Post 218 plays Saturday evening against Warrensburg in the quarterfinals.

Full American Legion baseball coverage will be in the Wednesday Missourian.

/sports

Area Scoreboard

Football

Friday, Oct. 3

*Ft. Zumwalt E at Washington    7 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    7 p.m.

*Union at Owensville    7 p.m.

*Hermann at St. Clair    7 p.m.

Festus at Pacific    7 p.m.

*Sullivan at St. James    7 p.m.

Cuba at Lincoln    7 p.m.

*Warrenton at Winfield    7 p.m.

*Wright City at Van-Far    7 p.m.

Friday, Sept. 26

Union 54, Washington 14

*Borgia 45, Duchesne 7

*St. Clair 57, St. James 55 (2 OT)

*Pacific 40, Owensville 34

*Hermann 24, Sullivan 12

Cuba 74, Liberty Wentzville 7

Parkway West 20, Warrenton 7

Mark Twain 32, Wright City 18

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Softball

Wednesday, Oct. 1

*Washington at Holt    4:30 p.m.

De Soto at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Affton    4:30 p.m.

St. James at Steelville    4:30 p.m.

St. Clair at Montgomery Co    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

Owensville at Borgia    3:45 p.m.

Union at Salem    4:30 p.m.

Cuba at St. Clair    4:30 p.m.

Rockwood Summit at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Rolla    4:30 p.m.

Father Tolton at Hermann    4:30 p.m.

St. James at Crocker    4:30 p.m.

New Haven at Montgomery Co    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Belle at New Haven    5 p.m.

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Saturday, Oct. 4

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Monday, Oct. 6

Hermann at Borgia    3:45 p.m.

Union at Washington    4:30 p.m.

St. Clair at Festus    4:30 p.m.

Linn at New Haven    5 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Borgia at St. Dominic    4:30 p.m.

District Tournaments

Class 4 District 4

Wednesday, Oct. 8

(5) Rolla at (4) Northwest, 4:15 p.m.

Thursday, Oct. 9

Rolla-Northwest winner at (1) Lafayette, 4:15 p.m.

(3) Washington at (2) Eureka, 4:15 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, Eureka, 4:15 p.m.

Class 3 District 7

At St. Dominic

Wednesday, Oct. 8

(4) Borgia vs. (5) Wentzville Liberty, 2:30 p.m.

(3) Winfield vs. (6) O’Fallon Christian, 4:30 p.m.

Thursday, Oct. 9

(1) St. Dominic vs. Borgia-Liberty winner, 2:30 p.m.

(2) Warrenton vs. Winfield-O’Fallon Christian winner, 4:30 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, 4 p.m.

Volleyball

Wednesday, Oct. 1

Hillsboro at Pacific    5:30 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Washington at Ft. Zumwalt N    5 p.m.

*St. Clair at Union    5 p.m.

*Pacific at Sullivan    5:30 p.m.

*Hermann at Owensville    5:30 p.m.

*St. James at New Haven    5:30 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:30 p.m.

Friday, Oct. 3

Missouri Baptist JV at ECC    3 p.m.

Lewis & Clark at ECC    7 p.m.

Saturday, Oct. 4

Indian Hills at ECC    9 a.m.

^Southwestern Illinois at ECC    1 p.m.

St. Clair Tny    TBA

Hermann at Lebanon Tny    TBA

Crosspoint at MAC Tournament    TBA

Monday, Oct. 6

New Haven at Linn    5 p.m.

Borgia at Trinity    5:30 p.m.

Hazelwood West at Pacific    5:30 p.m.

Helias at Hermann    5:30 p.m.

Owensville at Blair Oaks    5:30 p.m.

Belle at St. James    5:30 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Washington at Holt    5 p.m.

*St.Clair at St. James    5 p.m.

*Owensville at Union    5:30 p.m.

*New Haven at Pacific    5:30 p.m.

*Sullivan at Hermann    5:30 p.m.

Wednesday, Oct. 8

*Mineral Area at ECC    6:30 p.m.

Boys Soccer

Wednesday, Oct. 1

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Columbia Independent at Fulton SA    4:30 p.m.

Washington at Union    5 p.m.

Sullivan at North County    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Union at Sullivan    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Lincoln at ECC    4 p.m.

Calvary Lutheran at Fulton SA    4:30 p.m.

Crosspoint at Heritage    5 p.m.

Sunday, Oct. 5

Lincolnland at ECC    1 p.m.

Monday, Oct. 6

FRC Classic, St. Clair    TBA

Tuesday, Oct. 7

#St. Louis United B at Crosspoint    4:30 p.m.

*Thomas Jefferson at Fulton SA    4:30 p.m.

*Holt at Washington    5 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:15 p.m.

FRC Classic, St. Clair    TBA

Wednesday, Oct. 8

FRC Classic, St. Clair    TBA

Cross Country

Wednesday, Oct. 1

St. James Inv    4 p.m.

Saturday, Oct. 4

Washington at Parkway West Inv    9 a.m.

Pacific at Potosi Inv    11 a.m.

Borgia, Union Capital City Challenge    TBA

Tuesday, Oct. 7

Hermann Inv    4 p.m.

St. Clair, St. James at Cuba Inv    4 p.m.

Wednesday, Oct. 8

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Boys Swimming

Monday, Sept. 29

Wednesday, Oct. 1

*Borgia at Lutheran SC/Christian    TBA

Saturday, Oct. 4

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt N Inv    9 a.m.

Tuesday, Oct. 7

Washington at CBC    4 p.m.

*Conference Games

Racing News