Pacific Captures Seventh-Place Contest Over St. Clair, 55-48 - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Pacific Captures Seventh-Place Contest Over St. Clair, 55-48

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

Tournaments

Union-Washington Girls Soccer Tournament

Pools

Red Pool — Union, Troy, Trinity

Blue Pool — Washington, Owensville, Borgia

Tuesday, April 26

At Washington

Troy 2, Union 0

Washington 10, Owensville 0

Wednesday, April 27

At Union

Union 6, Trinity 0

Borgia 6, Owensville 0 (ended early due to lightning)

Thursday, April 28

At Washington

Troy 2, Trinity 0

Washington 1, Borgia 1 (Washington gets first place on tiebreaking criteria)

Friday, April 29

At Union

Third-Place — Union vs. Borgia, 5 p.m.

Championship — Washington vs. Troy, 6:45 p.m.

Farmington Baseball Tournament

Pools

Gold Pool — Fox, Salem, Northwest

Black Pool — St. Clair, Pacific, Farmington, Festus

Friday, April 29

St. Clair vs. Farmington, 12:30 p.m.

Pacific vs. St. Clair, 3 p.m.

Fox vs. Salem, 3 p.m.

Festus vs. Pacific, 5:15 p.m.

Salem vs. Northwest, 5:15 p.m.

Northwest vs. Fox, 7:30 p.m.

Farmington vs. Festus, 7:30 p.m.

Saturday, April 30

Seventh-place game, 11 a.m.

Fifth-place game, 1:30 p.m.

Third-place game, 11 a.m.

Championship game, 1:30 p.m.

Four Rivers Conference Girls Soccer Tournament

Tuesday, May 3

At Owensville High School

(4) Sullivan vs. (5) St. James, 5 p.m.

(3) St. Clair vs. (6) Owensville, 6:45 p.m.

Wednesday, May 4

At Union High School

Consolation game, 4 p.m.

(1) Union vs. Sullivan-St. James winner, 5:45 p.m.

(2) Pacific vs. St. Clair-Owensville winner, 7:30 p.m.

Thursday, May 5

At Sullivan High School

Consolation game, 5 p.m.

Championship game, 6:45 p.m.

NJCAA Division II Region 16 Softball Tournament

At East Central College, Union

Friday, May 6

G1 (1) Mineral Area vs. (4) Cottey, 10 a.m.

G2 (2) East Central vs. (3) St. Louis, noon

G3 G1 loser vs. G2 loser, 2 p.m.

G4 G1 winner vs. G2 winner, 4 p.m.

Saturday, May 7

G5 G3 winner vs. G4 loser, 10 a.m.

G6 G4 winner vs. G5 winner, noon

G7 G6 winner vs. G6 loser, if needed, 2 p.m.

Baseball

Thursday, April 28

*New Haven at Hermann    4:30 p.m.

*Union at Pacific    4:30 p.m.

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

Borgia at Cuba    4:30 p.m.

Friday, April 29

Pacific, St. Clair at Farmington Tournament    TBA

Washington at Ft. Zumwalt North Tournament TBA

Saturday, April 30

Pacific, St. Clair at Farmington Tournament    TBA

Washington at Ft. Zumwalt North Tournament TBA

Monday, May 2

Cuba at New Haven    4:30 p.m.

Union at Warrenton    4 p.m.

Washington at Winfield    4:30 p.m.

Tuesday, May 3

*Borgia at St. Dominic    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt South    4:30 p.m.

St. Clair at Herculaneum    4:30 p.m.

Wednesday, May 4

Helias at Pacific in Jefferson City    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt South at Washington    4:30 p.m.

Thursday, May 5

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

Pacific at Parkway Central    4:30 p.m.

Crosspoint at Joplin Tny    TBA

Friday, May 6

Crosspoint at Joplin Tny    TBA

Saturday, May 7

Washington at Kirkwood    10 a.m.

Borgia vs. Lutheran South    9 a.m.

Borgia at Holt    11 a.m.

Pacific at Hillsboro Tournament    TBA

Crosspoint at Joplin Tny    TBA

Girls Soccer

Wednesday, April 27

Warrenton at St. Clair    5 p.m.

Friday, April 29

St. Louis Christian at St. Clair    5 p.m.

Monday, May 2

*St. Dominic at Borgia    6:15 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt East    6:45 p.m.

Thursday, May 5

*Duchesne at Borgia    6:15 p.m.

Friday, May 6

Sullivan at Washington    6:45 p.m.

Track

Friday, April 29

Washington, Union at Warrior Invitational    3:30 p.m.

Saturday, April 30

Washington at Victoria L. Reaves Invitational    9 a.m.

Monday, May 2

FRC Meet at St. James    TBA

Tuesday, May 3

AAA Meet at Borgia    3 p.m.

Friday, May 6

Pacific, St. Clair, Union at Hillsboro

Boys Golf

Thursday, April 28

Lutheran South at Borgia    3:30 p.m.

Friday, April 29

Washington at Warrenton    3:30 p.m.

Boys Volleyball

Thursday, April 28

Bishop DuBourg at Borgia    6 p.m.

Friday, April 29

Ritenour at Borgia    6 p.m.

Thursday, May 5

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, May 10

Borgia at St. Mary’s    6 p.m.

Friday, May 13

Borgia at District Tny    TBA

Saturday, May 14

Borgia at District Tny    TBA

*League Games

;