Lady Jays End Third at District Track - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady Jays End Third at District Track

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, May 15, 2013 3:45 pm

Competing last Saturday at the Class 4 District 5 track and field meet at Camdenton High School, Washington’s girls finished third and the boys placed 11th in the 12-team field.

Rock Bridge won the girls district championship with a team score of 156. Jefferson City finished second with 130. Washington was third with 92.5.

Waynesville placed fourth with 78 points followed by Camdenton (62), Hickman (39), Willard (39), Springfield Central (38), Rolla (36), Lebanon (14), Smith-Cotton (11) and Hillcrest (3).

Jefferson City claimed the boys district crown with 117 points. Rock Bridge placed second with 103.

Camdenton ended third with 73 points followed by Waynesville (68), Hickman (58), Smith-Cotton (49), Rolla (48), Willard (42), Lebanon (33), Springfield Central (26), Washington (19) and Hillcrest (5).

The top four finishers in each event district qualified for the Class 4 Sectional 3 meet Saturday at Ozark High School. Field events start at 11 a.m. Track events begin at noon.

Lady Jays Qualifiers

Kirstie Leslie qualified in four events, winning two of them. She claimed both the pole vault, clearing 11-0, and the long jump at 17-8 1/4. She also finished fourth in the triple jump at 35-11.

“Kirstie had another great district meet,” said Washington Head Coach Mike Olszowka. “Her consistency this season has been her strength.”

MC Landolt qualified in three events, winning one of them. She won the 100-meter dash, breaking her own school record with a time of 12.3. She also placed second in the 200-meter dash in 26.01.

“MC rolled through the field in the 100 again. She’s on a mission,” Olszowka said. “If she had five more meters in the 200, she would have won that also.”

The 400-meter relay team of Lauren Brinkmann, Emily Stricker, Landolt and Leslie finished third in 51.2.

“We put MC first figuring that a 12.5 out of the blocks would put pressure on everyone else to be perfect and catch us. Lauren ran a great backstretch and Emily moved us up and made a good pass to Kirstie, who got the baton in sixth place and against everyone’s anchor, moved us up to third,” Olszowka said. “The team ran great, our best time of the year. We knew we needed Kirstie, but to do that, we had to take Sarah (Brock) out. It’s a heartbreaker to do that to a kid.”

Jenna Haas finished third in the high jump, clearing 5-0.

“Jenna has had two great meets in a row,” Olszowka said. “At this time of the year, every jump is important. The misses actually come into play more than the makes. Jenna has not missed a bar beside the one she went out on for two meets.”

Abby Stricker placed fourth in the high jump at 4-10.

“Abby had to make it though a jump off for the fourth position,” Olszowka said. “The vertical jumps are events where a couple of inches on your approach can make or break a competitor.”

The 3,200-meter relay team of Erica Diener, Ashley Garrard, Hannah Leslie and Josie Plowman ended third in 10:16.

“We knew they had to run their best to get through. We ran a season PR by seven seconds,” Olszowka said. “Josie got us started and moved us into a top three position. Hannah, Erica and Ashley all ran their best times of the year.”

Blue Jays Qualifiers

Travis Elbert finished third in the 1,600-meter run in 4:39.

“Travis didn’t run his best race. At this time of the year, you don’t worry about time, you worry about position and place,” Olszowka said. “Travis got boxed in, which put a lot of pressure on him to slow down so he could get out and then had to work hard to get back in touch with the lead pack.”

Brenden Leslie placed fourth in the 110-meter high hurdles in 15.39.

“Brenden looked really strong in prelims, then came back for a repeat performance in the finals,” Olszowka said. “He ran another PR by three-tenths of a second to move into fourth place.”

/sports

Area Scoreboard

Washington Post 218 Senior Legion Tournament

Pools

Pool A — St. Charles 3-1, Manchester 3-1, Jefferson City 2-2, Union 1-3, Columbia 1-3

Pool B — Ballwin 4-0, Thoman Boothe 3-1, SEMO 2-2, Washington 1-3, New Haven 0-4

Pool Games

At Ronsick Field Unless Noted

Wednesday, June 15

St. Charles 9, Manchester 8

Thoman Boothe 5, Washington 4

St. Charles 3, Union 2

SEMO 16, New Haven 0

Thursday, June 16

Washington 11, New Haven 1

St. Charles 3, Jefferson City 2

Ballwin 9, Thoman Boothe 1

Union 7, Columbia 2

Friday, June 17

Jefferson City 10, Union 0

Ballwin 12, New Haven 2

Manchester 8, Columbia 6

SEMO 6, Washington 1

Saturday, June 18

At Ronsick Field

Thoman Boothe 4, New Haven 0

Thoman Boothe 4, SEMO 3

Manchester 8, Columbia 6

Ballwin 3, Washington 2

At Borgia

Manchester 7, Union 3

Manchester 2, Jefferson City 1

Jefferson City 3, Columbia 1

Columbia 4, St. Charles 1

Sunday, June 19

Semifinal 1 — St. Charles 7, Thoman Boothe 3

Semifinal 2 — Manchester 3, Ballwin 1

Championship — Manchester 9, St. Charles 1

Washington Post 218 Seniors

5-31    *Washington 15, St. Clair 2

6-1    Washington 7, Eureka 3

6-2    *Washington 13, West 0

6-4    #Washington 13, Chillicothe 1

6-4    #Washington 10, Sedalia 7

6-5    #Washington 11, Fike 3

6-5    #Washington 3, Jefferson City 2

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-8    *Washington 16, Sullivan 2

6-9    *Washington 15, St. Charles 2

6-10    Washington 10, Festus 0

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-12    *Washington 10, O’Fallon 3

6-15    $Thoman Boothe 5, Washington 4

6-16    $Washington 11, New Haven 1

6-17    $SEMO 6, Washington 1

6-18    $Ballwin 3, Washington 2

6-22    *New Haven    PPD

6-24    Manchester    7 p.m.

6-25    *Elsberry    6 p.m.

6-26    at De Soto    6 p.m.

6-28    *at Wentzville    8 p.m.

6-29    *Warrenton    8:30 p.m.

6-30    *at New Haven    7 p.m.

7-1    *St. Peters    7 p.m.

7-2    *at Union    noon

7-3    *Owensville    3:30 p.m.

7-6    at Blue Springs Tny    TBA

7-7    at Blue Springs Tny    TBA

7-8    at Blue Springs Tny    TBA

7-9    at Blue Springs Tny    TBA

7-10    at Blue Springs Tny    TBA

7-14    District Tny    TBA

* Ninth District Games

# Sedalia Tournament

$ Washington Tournament

Washington Post 218 Juniors

5-26    Washington 9, Thoman Boothe 1

5-27    #Washington 11, Ballwin 1

5-28    #Washington 7, Highland, Ill., 1

5-29    #Washington 7, Union 2

5-29    #Jefferson City 1, Washington 0

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-4    *Washington 7, O'Fallon 1

6-5    *Washington 8, Hannibal 5

6-5    Washington 6, Alton, Ill. 3

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Washington 4, St. Charles 1

6-12    *Washington 7, Elsberry 4

6-18   Belleville, Ill., 4, Washington 3

6-18   Washington 13, Belleville, Ill., 1

6-21   *Washington 10, Warrenton 3

6-22    Washington 8, Festus 2

6-24    *at New Haven    6 p.m.

6-25    *Wentzville    3:30 p.m.

6-26    *Union    1 p.m.

6-27    *at Sullivan    6 p.m.

6-28    Manchester (DH)    6 p.m.

6-29    at St. Clair    8 p.m.

7-2    at Festus (DH)    noon

7-5    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Post 218 Memorial Weekend Tournament

Washington Post 218 Freshmen

5-19    #Washington 3, Ballwin 0

5-20    #Washington 7, Manchester 5

5-21    #Washington 8, New Haven 3

5-22    #Washington 13, Ballwin 2

5-25    *Sullivan 3, Washington 2

5-25    *Washington 14, Sullivan 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-2    *Washington 10, Wentzville 4

6-4    *Washington 3, Hannibal 0

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-7    *Washington 5, St. Charles 0

6-8    *Washington 10, St. Peters 0

6-12    *Washington 9, St. Charles 5

6-13    *Washington 10, St. Peters 0

6-14    *Washington 11, New Haven 1

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *Washington 8, Rosebud 4

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *Washington 4, Rosebud 2

6-24    *at New Haven    8 p.m.

6-25    *Elsberry    1 p.m.

6-29    *Warrenton    6 p.m.

7-1    District Tournament    TBA

* Ninth District Games

# Washington Tournament Games

Union Post 297 Seniors

5-31    *Union 4, Warrenton 0

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-4    *Elsberry 5, Union 2

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-8    *Union 16, West 0

6-15    ^St. Charles 3, Union 2

6-16    ^Union 7, Columbia 2

6-17    ^Jefferson City 10, Union 0

6-18    ^Manchester 7, Union 3

6-21    *Union 16, St. Peters 0

6-22    *O'Fallon 3, Union 2

6-25    *at St. Charles    noon

6-27    *at St. Clair    6 p.m.

6-29    *Sullivan    5:30 p.m.

7-1    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-2    *Washington    noon

7-6-10    at Blue Springs Wood Bat Tny    TBA

7-12    Ninth Distirct Tny    TBA

* Ninth District Games

^Washington Tournament

Union Post 297 Juniors

5-25    PPD at Farmington

5-26    #Union 2, Eureka 1

5-29    #Jefferson City 15, Union 5

5-30    #Washington 7, Union 2

6-2    *Union 5, Warrenton 4

6-4    *Elsberry 10, Union 7

6-4    *Elsberry 6, Union 2

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    Union 13, Manchester 4

6-11    *Union 9, St. Charles 8

6-11    *Union 4, St. Charles 3

6-12    *Sullivan 13, Union 0

6-12    *Union 2, Hannibal 1

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    &Illinois Stix 5, Union 1

6-18    &Union 7, ECI M80s 5

6-19    &Macon Co Jokers 12, Union 1

6-19    &Union 9, Gamers 0

6-22    *O'Fallon 8, Union 1

6-24    *Wentzville    5:30 p.m.

6-25    Farmington (DH)    1 p.m.

6-26    *at Washington    1 p.m.

6-28    *Warrenton    6 p.m.

6-30    *at Sullivan    6 p.m.

7-2    *Pacific    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    4 p.m.

* Ninth District Games

Union Post 297 Freshmen

5-19 #New Haven 15, Union 4

5-20 #Eureka 8, Union 5

5-22 #Manchester 7, Union 3

5-24   Eureka 9, Union 2

5-26    *Washington 13, Union 0

5-31    *Wentzville 6, Union 2

6-2    *St. Charles 21, Union 10

6-4    *Hannibal 12, Union 6

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-9    *Sullivan 11, Union 1

6-11    *Warrenton 3, Union 2

6-11    *Warrenton 14, Union 5

6-12    *St. Peters 8, Union 7

6-12    *St. Peters 12, Union 2

6-14    *Washington 11, Union 1

6-16    *New Haven 1, Union 0

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-26    *Rosebud (DH)    noon, 5 p.m.

6-30    *St. Clair    5:30 p.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

7-23    All-Star Game, Elsberry    1 p.m.

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Seniors

6-2    *Pacific 6, Union 5

6-3    *at Elsberry    8 p.m.

6-7    *Washington 15, Pacific 0

6-14    *Pacific 2, Sullivan 1

6-14    *Pacific 10, Sullivan 2

6-15    *O'Fallon 6, Pacific 5

6-18    *Pacific 6, West 4

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *at St. Clair, 4 p.m.

6-26    *at St. Peters    5 p.m.

6-30    *at Warrenton    5:30 p.m.

7-1    *at St. Charles TBA

*Ninth District Games

Pacific Post 402 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-3    *O'Fallon 5, Pacific 3

6-4    *Warrenton 16, Pacific 9

6-7    *Washington 13, Pacific 3

6-9    *Sullivan 7, Pacific 4

6-11    *Hannibal 13, Pacific 3

6-11    *Elsberry 6, Pacific 0

6-13    *St. Clair    PPD

6-16    *Sullivan 4, Pacific 3

6-23    *St. Charles 9, Pacific 6

6-27    *Wentzville    8 p.m.

6-30    *at St. Clair    8 p.m.

7-2    *at Union    10 a.m.

7-5    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Pacific Post 402 Freshmen

6-2    *New Haven 14, Pacific 0

6-6    *Wentzville 17, Pacific 16

6-7    *Sullivan 15, Pacific 1

6-13    *Rosebud 22, Pacific 0

6-15    *Elsberry 17, Pacific 2

6-16    *Warrenton def. Pacific (forfeit)

6-18    *Washington 11, Pacific 0

6-18    *Washington 14, Pacific 0

6-21    *St. Charles 13, Pacific 1

6-23    *Union 22, Pacific 1

6-24    *at Hannibal    8 p.m.

6-26    *at St. Peters (DH)    12 p.m.

6-27    *St. Clair    6 p.m.

6-29    *at St. Clair    6 p.m.

7-1    Rosebud    7 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Seniors

5-25    *St. Clair 10, West 6

5-31    *Washington 14, St. Clair 2

6-1    *St. Clair 6, Union 3

6-3    *O'Fallon 11, St. Clair 7

6-7    *St. Clair 15, Warrenton 8

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *Washington 24, St. Clair 0

6-15    *St. Clair 9, Sullivan 3

6-16    *St. Clair 13, St. Peters 4

6-19    Warrenton 18, St. Clair 6

6-20    Sullivan 16, St. Clair 6

6-22    *Pacific 4, St. Clair 1

6-25    *Pacific    4 p.m.

6-26    *Elsberry    2 p.m.

6-27    *Union    6 p.m.

6-28    *at St. Charles    6 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Juniors

6-1    *at Sullivan    7:30 p.m.

6-3    *Washington 14, St. Clair 1

6-5    *Union 9, St. Clair 8

6-7    *Warrenton 10, St. Clair 0

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-10    *O’Fallon    6 p.m.

6-12    *St. Clair 8, Wentzville 5

6-13    *at Pacific    PPD

6-15    *Union 7, St. Clair 1

6-16    *Wentzville 10, St. Clair 0

6-18    *Hannibal def. St. Clair twice

6-19    *Warrenton 6, St. Clair 5

6-23    *Sullivan    6 p.m.

6-26    *Elsberry    12 p.m.

6-28    *at St. Charles 8 p.m.

6-29    *Washington    8 p.m.

6-30    Pacific    8 p.m.

* Ninth District Games

St. Clair Post 347 Freshmen

5-23    *Rosebud 6, St. Clair 0

5-24    *St. Charles 10, St. Clair 0

5-31    *Washington 14, St. Clair 0

6-1    *Sullivan 5, St. Clair 1

6-4    *St. Clair 5, Washington 2

6-5    *St. Clair 10, Union 0

6-8    *St. Clair 6, New Haven 4

6-11    *St. Charles 14, St. Clair 2

6-12    *Wentzville 11, St. Clair 2

6-14    *Sullivan 15, St. Clair 13

6-15    *St. Clair 6, Rosebud 2

6-16    *St. Clair 9, St. Peters 7

6-18    *Elsberry 8, St. Clair 1

6-18     Elsberry 10, St. Clair 4

6-19    *Warrenton 5, St. Clair 0

6-23    *St. Clair 9, Wentzville 7

6-27    *at Pacific    6 p.m.

6-29    *Pacific    6 p.m.

6-30    *at Union    5:30 p.m.

* Ninth District Games

New Haven Post 366 Seniors

5-24    *New Haven 5, O'Fallon 3

5-28    *PPD at West

6-6    *New Haven 11, Union 7

6-10    *St. Clair 13, New Haven 11

6-11    *New Haven 10, West 1

6-15    #SEMO 16, New Haven 0

6-16    #Washington 11, New Haven 0

6-17    #Ballwin 12, New Haven 2

6-17    *New Haven 13, Sullivan 3

6-18    #Thoman Boothe 4, New Haven 0

6-19    *New Haven 9, St. Peters 1

6-21    *at Sullivan    8 p.m.

6-22    *at Washington    8:30 p.m.

6-25    *St. Peters    5 p.m.

6-26    *St. Charles    noon

6-27    *at Warrenton    5:30 p.m.

6-28    *Pacific    7 p.m.

6-29    *at Elsberry    8 p.m.

6-30    *Washington    7 p.m.

7-14    Ninth District Tny    TBA

# Washington Tournament

* Ninth District Games    

New Haven Post 366 Juniors

6-1    *New Haven 5, Pacific 1

6-4   New Haven 5, MODO 1

6-4   New Haven 9, Mattoon, Ill. #2 1

6-4   New Haven 5, Charlestown Red 0

6-7    *Wentzville 4, New Haven 2

6-8    *New Haven 10, St. Clair 0

6-12    *Elsberry 4, New Haven 3

6-15    *New Haven 7, Warrenton 2

6-16    *Union 11, New Haven 4

6-18    *St. Charles 8, New Haven 7

6-18    *St. Charles 6, New Haven 5

6-21    *New Haven 4, Sullivan 3

6-22    *Washington    PPD

6-26    *Hannibal (DH)    3 p.m.

6-29    *Sullivan (DH)    6 p.m.

7-5-11    Ninth District Tny    TBA

* Ninth District Games

Washington Swim Team

6-13    Lake Chesterfield 232, Washington 115

6-20    at Cool Dell    5:30 p.m.

6-27    Cedarmill    5:30 p.m.

7-11    at Lake Chesterfield    5:30 p.m.

7-16    Division Meet at Cedarmill    TBA

Pacific Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-14    Pacific 302, Fox Creek 198

6-20    Pacific 302, Indian Hills 173

6-27    JCC    6 p.m.

7-5    at Oaks Landing    6 p.m.

7-9    Phelps Division Meet    7 a.m.

Union Swim Team

6-6    Pacific 194, Union 138

6-13    at Indian Hills, PPD

6-20    JCC 232, Union 229

6-27    Oaks Landing    6 p.m.    

7-5    at Fox Creek    6 p.m.

7-9    Division Meet at Pacific    7 a.m.

Pacific Dive Team

6-18    MAC 61, Pacific 20

6-25    at Lindgate    9 a.m.

6-30    Cool Dell    9 a.m.

7-17    at Cool Dell    noon

;