Junior Legion State Tourney — Jackson, Eureka Win on First Day - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Junior Legion State Tourney — Jackson, Eureka Win on First Day

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Sunday, July 27, 2014 11:00 am

Thursday was a huge day for Zone 4 at the Missouri State Junior Legion Tournament in Jackson.

Host Jackson (31-7) edged Springfield Glendale, 3-2, while Zone 4 champion Eureka shut out Sedalia, 7-0.

In the Jackson-Glendale game, Jackson took advantage of two runs in the bottom of the second and held on behind the pitching of Zach Elfrink, who turned in six perfect innings.

However, Glendale broke through in the seventh to tie it. Jackson scored in the bottom of the seventh on a bad hop hit which plated Garrett Reynolds.

Drew Thiemann took the loss for Glendale.

In the other game, Eureka Post 177 continued its run with a 7-0 shutout of Sedalia Post 642. No other information on that game was available as of press time.

Four games are on the schedule for Friday, starting with the noon game between Washington and Jackson.

At 2:30 p.m., Springfield Glendale takes on Sedalia in an elimination game.

The noon winner gets Eureka at 5:30 p.m. in the winners’ bracket final.

The day concludes with the Washington-Jackson loser taking on the Springfield Glendale-Sedalia winner at 7:30 p.m.

/sports

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Normandy vs. Carnahan, 5:30 p.m.

Pacific vs. Rockwood Summit, 7 p.m.

North Tech vs. Union, 8:30 p.m.

Thursday, Nov. 27

McCluer North vs. Carnahan, 5 p.m.

CBC vs. Soldan, 6:30 p.m.

Borgia vs. North Tech, 8 p.m.

Friday, Nov. 28

McCluer North vs. Normandy, 6 p.m.

Cardinal Ritter vs. Pacific, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation, noon

Gold Consolation, 1:30 p.m.

Gold Third Place, 3 p.m.

Blue Third Place, 4:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship, 7:30 p.m.

Boys Basketball

Tuesday, Nov. 25

New Haven at Belle    6 p.m.

Monday, Dec. 1

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

Festus at Pacific    5:30 p.m.

#St. Clair vs. St. Vincent    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

#St. Clair vs. Jefferson    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

#Crystal City Tny    5/6:30/8 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Girls Basketball

Tuesday, Nov. 25

Washington 61, St. Clair 49

Saturday, Nov. 29

@Pacific vs. North County    2 p.m.

Monday, Dec. 1

St. Louis Patriettes at Union    7 p.m.

&Pacific vs. Marquette    7 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

&Pacific vs. Ft. Zumwalt West/Rosati-Kain    4/5:30 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

Pacific at Marquette Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wrestling

Tuesday, Dec. 2

Washington at Owensville/Rolla    5 p.m.

Wednesday, Dec. 3

Union at Ladue    5 p.m.

Thursday, Dec. 4

Union, Borgia at Washington    6 p.m.

Friday, Dec. 5

Washington, Pacific at Westminster Tny    TBA

Girls Swimming

Thursday, Dec. 4

Borgia at Burroughs    4 p.m.

*Conference Games

Racing News