High School Football State Rankings (Oct. 9) - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

High School Football State Rankings (Oct. 9)

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Tuesday, October 9, 2012 7:08 am

Statewide high school football rankings, as compiled by a 14-member panel of sportswriters and broadcasters:

CLASS 6

Rank, team                             Rec.    Pts.      LW

1. CBC (14)                             7-0       140      1

2. Blue Springs                         6-1       117      2

3. Lafayette                              7-0       103      3

4. Rockhurst                             5-2       88        4

5. Francis Howell                     7-0       87        5

6. Hickman                               7-0       81        6

7. Jefferson City                       6-1       63        7

8. Parkway South                     7-0       38        --

9. Raymore-Peculiar                 5-2       26        8

10. Blue Springs South             4-3       14        10

Dropped out: De Smet (4-3)

Also receiving votes: De Smet (4-3) 4, Rock Bridge (4-3) 4, Eureka (5-2) 1

CLASS 5

Rank, team                             Rec.    Pts.      LW

1. Lee’s Summit West (8)         7-0       134      T1

2 Kirkwood (6)                        6-0       132      T1

3. Rockwood Summit               6-1       106      3

4. Staley                                   5-2       94        4

5. Fort Osage                           6-1       82        5

6. Parkway Central                   7-0       66        6

7. Ozark                                   7-0       62        7

T8. Webster Groves                 4-2       29        10

T8. Winnetonka                        6-1       29        --

10. Hazelwood East                 4-3       15        8

Dropped out: Nixa (5-2)

Also receiving votes: Nixa (5-2) 7, Jackson (5-1) 6, Parkview (6-1) 3

CLASS 4

Rank, team                             Rec.    Pts.      LW

1. Webb City (14)                    7-0       140      1

2. Savannah                              7-0       126      2

3. Sikeston                               7-0       102      4

4. Hannibal                               7-0       93        5

5. St. Dominic                          7-0       61        6

6. Sullivan                                 7-0       60        7

7. Harrisonville                         5-2       50        3

8. Hillcrest                                6-1       38        10

9. Helias                                   4-3       37        8

10. Miller Career                      7-0       31        9

Also receiving votes: St. Joseph Lafayette (6-1) 18, Carthage (5-2) 4, Excelsior Springs (6-1) 4, St. Clair (6-1) 1, Westminster (5-2) 1

CLASS 3

Rank, team                             Rec.    Pts.      LW

1. John Burroughs (14)             6-0       140      1

2. Maryville                              7-0       126      2

3. Cassville                               7-0       110      3

4. Oak Grove                           7-0       100      4

5. Hogan Prep                          7-0       71        7

6. Ste. Genevieve                     6-1       70        6

T7. California                           7-0       52        8

T7. Centralia                            6-1       52        5

9. Clinton                                 6-1       32        9

10. Park Hills Central               5-2       8          --

Dropped out: Soldan (4-3)

Also receiving votes: Springfield Catholic (6-1) 5, Soldan (4-3) 3, Duchesne (4-3) 1

CLASS 2

Rank, team                             Rec.    Pts.      LW

1. Lafayette County (13)           7-0       139      1

2. Maplewood-RH (1)             6-1       108      2

3. Clark County                        7-0       107      3

4. Mountain Grove                   7-0       89        T4

5. Blair Oaks                            6-1       86        T4

6. Caruthersville                        5-1       59        6

7. Holden                                 5-2       52        8

8. MV-Liberty                          5-2       49        7

9. Strafford                               7-0       29        10

10. South Callaway                  6-1       21        9

Also receiving votes: Lamar (5-2) 8, Lathrop (6-1) 7, Sarcoxie (7-0) 6, Brookfield (6-1) 2

CLASS 1

Rank, team                             Rec.    Pts.      LW

1. Hamilton (14)                       7-0       140      1

2. Tipton                                  7-0       122      3

3. Valle Catholic                       6-1       114      4

4. Miller                                   7-0       96        5

5. Wellington-Napoleon            6-1       71        7

6. South Harrison                     6-1       59        8

7. Westran                               6-1       50        T10

8. Salisbury                              6-1       45        2

T9. Cass-Midway                    6-1       25        9

T9. Skyline                               6-1       25        6

Dropped out: Drexel (6-1)

Also receiving votes: Drexel (6-1) 11, Milan (6-0) 7, Portageville (7-0) 5

/sports

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Hillsboro 49, Northwest 34

~New Haven 35, Chamois 28

~Wright City 47, Warrenton 41

^Union 63,  St. Clair 60

~Hermann 63 vs. Montgomery Co 5

St. James 57, Owensville 35

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge vs. Lutheran South    5:30 p.m.

^Borgia vs. Washington    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Monday, Feb. 2

New Haven at Silex   5:30  p.m.

Fulton SA at North County Christian    7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Whitfield at Union    4 p.m.

*Crosspoint at Fulton SA    6:30 p.m.

Pacific at Borgia    6:45 p.m.

*Holt at Washington    7 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Fulton SA at Community Christian    6:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    7 p.m.

Wellsville at New Haven     6 p.m.

Friday, Feb. 6

*Union at New Haven    6 p.m.

*Pacific at St. James    6 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:45 p.m.

*St. Clair at Sullivan    7 p.m.

Monday, Feb. 9

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at Union    5:30 p.m.

Rock Bridge at Borgia    7:15 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Owensville at New Haven   6 p.m.

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific 62, Union 59 (OT)

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Lutheran South 54, Wentzville Liberty 40

~Owensville 54, New Haven 24

^Warrenton 51, Holt 44

~Chamois 50, Hermann 45

^Washington 54, St. Clair 31

Thursday, Jan. 29

*Notre Dame 50, Borgia 45

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game — Union vs. Wentzville Liberty   4 p.m.

~Consolation — Montgomery Co. vs. Wright City    5 p.m.

^Consolation — Pacific vs. Lutheran South    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game — Hermann vs. New Haven   6:30 p.m.

^Third-place game — St. Clair vs. Holt   7 p.m.

~Championship — Owensville vs. Chamois   8 p.m.

^Championship — Washington vs. Warrenton    8:30 p.m.

Monday, Feb. 2

#Borgia vs. Patriettes    4 p.m.

#Cardinal Ritter vs. Union    5:20 p.m.

De Soto at St. Clair    5:30 p.m.

Fulton SA at North County Christian    6 p.m.

#Washington vs. Parkway South    6:40 p.m.

Chamois at New Haven    7 p.m.

#Helias vs. Troy    8 p.m.

Tuesday, Feb. 3

*Crosspoint at Fulton SA    5 p.m.

Wednesday, Feb. 4

#Washington-Parkway South loser vs. Helias-Troy loser    4 p.m.

#Borgia-Patriettes loser vs. Cardinal Ritter-Union loser    5:20 p.m.

#Washington-Parkway South winner vs. Helias-Troy winner    6:40 p.m.

#Borgia-Patriettes winner vs. Cardinal Ritter-Union winner    8 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Pacific at St. James    6 p.m.

Friday, Feb. 6

Barat at Fulton SA    4:30 p.m.

*St. Clair at Sullivan    5:30 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    5:30 p.m.

Saturday, Feb. 7

#Seventh-place game    noon

#Consolation    1:30 p.m.

#Third-place game    3 p.m.

#Championship    4:30 p.m.

New Haven at Elsberry    5 p.m.

Monday, Feb. 9

*Hermann at Union    5:30 p.m.

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Owensville at New Haven    6 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:45 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*Washington at Ft. Zumwalt South    5:30 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

#Borgia Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Summit 39, Union 34

Owensville 41, Pacific 38

Pacific 45, St. James 28

Friday, Jan. 30

St. Clair at DeSoto   5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

St. Clair at DeSoto 9 a.m.

Monday, Feb. 2

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at AAA Tny    TBA

Thursday, Feb. 5

*Pacific at Union    6 p.m.

Saturday, Feb. 7

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

St. Clair at Francis Howell Central Inv    9:30 a.m.

Tuesday, Feb. 10

Pacific at Parkway Central Tri-Meet    5 p.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at McCluer North    3:30 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at MICDS/Duchesne (Rec-Plex)    8:30 p.m.

Friday, Feb. 6

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 10

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 11

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    TBA

Washington at GAC Meet    TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL