Franklin County Junior Golf Program Holds Tournament at Meramec Lakes - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Franklin County Junior Golf Program Holds Tournament at Meramec Lakes

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Friday, July 12, 2013 4:00 pm

Meramec Lakes Golf Course in St. Clair hosted a Franklin County Junior Tournament.

A total of 29 boys and girls ages 6-14 participated at Thursday’s golf tournament.

“The weather was great, the number of kids we had golfing was good and everyone had fun,” said Meramec Lakes PGA Professional Scott Brauer.

Future tournaments for the junior golf program are scheduled for July 18 at Sullivan Golf Club and Aug. 1 at Franklin County Country Club.

Call any of the participating courses to register.

“Overall, the Franklin County Junior Golf Program is doing very well,” Brauer said. “Some of the kids we’ve had playing are getting to the point where they’re ready for the Gateway PGA Junior program, and that’s the idea. We serve as a feeder program for that.”

Boys 12-14

Logan McPherson won the nine-hole boys 12-14 age division with a round of 40.

Austin Siedhoff finished in second place with a score of 44.

Connor Kriete placed third with a score of 46.

Tommy Alferman carded a round of 47 to finish in fourth place.

John Meyer ended in fifth place with a score of 48.

Rounding out the boys 12-14 age division were Noah Currier with 49, Ben Stowe with 52, Trevor Kelly with 61, Zach Batson with 68, Alex Nettell with 70, Evan Kapustka with 77 and Jay Anding with 77.

Boys 9-11

Logan Lanfersieck claimed the nine-hole boys 9-11 age division with a round of 52.

Taylor Eaker finished second with a score of 56.

Ending in a tie for third place with rounds of 57 were William Warden and Mark Maguire.

Caiden Roellig was fifth with a score of 61.

Rounding out the boys 9-11 age division were Jacob McNeil with 62, Ethan Etter with 63, Alec Bradshaw with 74 and Karter Melton with 74.

Boys 6-8

Jace Pipes won the five-hole boys 6-8 age division with a score of 35.

Dominic Woods finished second with a round of 36.

Ryan Maciejewski placed third with a score of 38.

Rounding out the boys 9-11 age division were McLaine Graham with 41 and Lukas Etter with 50.

Girls 8-10

Jordan Aholt won the nine-hole girls 8-10 age division with a score of 55.

Jenna Anding finished second with a round of 64.

Adrianna Trenholm placed third with a score of 66.

/sports

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North 93, Normandy 39

Pacific 70, Cardinal Ritter 57

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation — Rockwood Summit 47, Normandy 38

Gold Consolation — Soldan 78, Union 59

Gold Third Place — North Tech 63, Washington 57

Blue Third Place — Cardinal Ritter 71, Carnahan 46

Blue Championship — McCluer North 64, Pacific 58 (OT)

Gold Championship — CBC 67, Borgia 66

Boys Basketball

Monday, Dec. 8

Lutheran S 64, St. Clair 48

Borgia 61, Carnahan 51

Tuesday, Dec. 9

Lafayette 44, Washington 35

Friday, Dec. 12

Potosi 72, St. Clair 45

*Washington 69, Ft. Zumwalt North 65

Montgomery Co 62, New Haven 61

*St. Mary’s at Borgia    6:45 p.m.

Bourbon 75, Union 74

Glendale 63, Pacific 46

Saturday, Dec. 13

New Haven 46, Barat 40

Nixa 56, Pacific 46

Tuesday, Dec. 16

*Pacific 70, New Haven 35

*Hermann 67, St. Clair 49

*Ft. Zumwalt South 61, Washington 50

*Union 81, St. James 74

Friday, Dec. 19

*Owensville at St. Clair    4 p.m.

Washington vs. Parkway Central, GAC/Suburban Shootout, St. Charles Family Arena, 5:30 p.m.

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific 76, Union 57

Saturday, Dec. 20

Sullivan Shootout

Owensville vs. Rockwood Summit, 11:30 a.m.

Lindbergh 67, St. Clair 46

Jefferson City vs. Jackson, 2:30 p.m.

Washington 56, Lutheran South 54

Poplar Bluff 59, Borgia 49

Sullivan vs. Affton, 7 p.m.

Girls Basketball

Saturday, Dec. 6

Cor Jesu 63, Borgia 60

New Haven 46, Moberly 39

Monday, Dec. 8

Pacific 73, Rolla 40

St. Clair 68, Dixon 37

Washington 54, New Haven 15

Tuesday, Dec. 9

*Borgia 59, Rosati-Kain 38

Union 53, Northwest 44

Thursday, Dec. 11

*Borgia 60, Notre Dame 53

Union 81, Bourbon 53

Friday, Dec. 12

New Haven 45, Principia 30

*Washington 59, Ft. Zumwalt North 32

Saturday, Dec. 13

West Plains 76, Pacific 37

Monday, Dec. 15

*Pacific 46, New Haven 28

*St. Clair 59, Hermann 50

*St. James 64, Union 37

Sullivan Tournament

Cuba 48, Principia 27

Borgia 68, Patriettes 29

Sullivan 56, Pattonville 43

Owensville 78, Farmington 54

Wednesday, Dec. 17

Sullivan Tournament

Farmington 61, Pattonville 39

Sullivan 68, Owensville 64

Principia 55, St. Louis Patriettes 42

Borgia 56, Cuba 38

Thursday, Dec. 18

*St. James 72, New Haven 21

*Union 49, Pacific 48

Friday, Dec. 19

Francis Howell 55, Washington 48

Sullivan Tournament

Seventh Place — Pattonville vs. St. Louis Patriettes, 4 p.m.

Consolation — Farmington vs. Principia, 5:30 p.m.

Third Place — Owensville vs. Cuba, 7 p.m.

Championship — Borgia 62, Sullivan 35

Saturday, Dec. 20

Union at Waynesville    5 p.m.

Wrestling

Monday, Dec. 8

Maplewood 48, Borgia 30

Brentwood 47, Borgia 36

Winfield 48, St. Clair 36

St. Clair 42, St. James 40

Tuesday, Dec. 9

Pacific 55, North County 10

Jackson 63, Washington 12

Farmington 63, Washington 6

Wednesday, Dec. 10

Borgia 36, Lutheran St. Charles 34

Winfield 54, Borgia 30

Thursday, Dec. 11

Union 72, Ft. Zumwalt East 9

Union 52, Principia 30

Union 54, Winfield 27

Saturday, Dec. 13

Union Tournament    9 a.m.

Borgia at McCluer S-Berkeley Tny    9 a.m.

Pacific at Farmington Tny    9 a.m.

Tuesday, Dec. 16

Owensville 61, St. Clair 16

Union 48, Owensville 27

Union 65, St. Clair 18

Friday, Dec. 19

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Saturday, Dec. 20

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Girls Swimming

Monday, Dec. 8

Washington at Eureka    4:30 p.m.

Tuesday, Dec. 9

Washington at Nerinx Hall    4 p.m.

LSC/OFC 134, Borgia 101, St. Dominic 83

Monday, Dec. 15

Borgia at Notre Dame (Forest Park)    4 p.m.

Kennedy 88, Washington 84

Wednesday, Dec. 17

Lindbergh 128, Washington 48

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL