Four Blue Jays will go on to represent Washington at the state wrestling tournament.

Led by a third-place finish by Tate Hendricks at 106 pounds in Class 3 District 1, Washington placed ninth in the district team scores. Joining Hendricks in the state tournament brackets will be Dana Cates (138 pounds, fourth place), Gunnar Noud (182, fourth place) and Michael Boehlein (195, fourth place).

The state tournament takes place this coming Thursday through Saturday at Mizzou Arena in Columbia.

Washington recorded 84.5 team points at the event Friday and Saturday in Farmington.

Pacific won the team title with a score of 191.

Others in the top 10 included Windsor (139), Rockwood Summit (138), Hillsboro (117.5), Farmington (114.5), Festus (93), De Soto (89.5), Union (87), North County (83.5) and Sikeston (83.5).

Webster Groves (72), Cape Central (35), Gateway (23) and St. Mary’s (11.5) were also part of the tournament.

Hendricks started out with a win by pin over Farmington’s Kaden Shipley in 1:52 and then a pin over De Soto’s Scotty Graebe in 41 seconds.

Festus’ Dillon French scored a pin against Hendricks in the semifinals.

Hendricks rebounded to clinch his spot in the state tournament with a pin in just 45 seconds against North County’s Cody White.

Hendricks won the third-place match against Cape Central’s August Phegley by a 15-6 major decision.

Noud had one of the more improbable runs to the state tournament after taking a pin loss to Windsor’s Ryan Yarnell early in the first period of the first round.

Yarnell won the district championship at 182, continuing his undefeated season.

Noud then went on to score a 29-second pin on Gateway’s Burgus Hill, followed by two more pin victories.

Noud topped Cape Central’s Zachary Nunn in 1:14 and Webster Groves’ Max Reed in 1:40.

In the consolation semifinals, Noud qualified for state by beating North County’s Trevor Sutton by a 14-2 major decision.

Rockwood Summit’s Karthik Mogallapu pinned Noud in the third-place match.

Boehlein started in the quarterfinals with a 6-2 decision victory over Cape Central’s Reiss Groves.

Union’s Haiden Meyer sent Boehlein into the consolation bracket with a pin in the second period.

Boehlein rebounded to clinch his spot in the state tournament with a pin victory over Webster Groves’ Will Hayes in 28 seconds.

Landan Griggs of Sikeston won the third-place match over Boehlein by an 11-0 major decision.

Cates defeated Festus’ Timonthy Alley by pin in 1:00 of their first-round match.

Webster Groves’ Charles Getz then sent Cates into the wrestlebacks with a 9-5 decision loss in the quarterfinals.

Cates topped Hillsboro’s Benny Alley for a pin in 2:53 and followed up with another pin over Windsor’s Zach Wright in 58 seconds.

Cates’ clinching match came in the consolation semifinals where he defeated North County’s Kyle Cresswell by technical fall, 16-1, in 3:28.

Getz again defeated Cates in the third-place match, this time by an 8-4 decision.

Tommy Kelpe (126 pounds) and James Johnson (132) each finished one win away from the state tournament and were eliminated in the consolation semifinals.

Ben Griffen (120), Chris Griesenauer (160) and Andrew Inman (220) each made it as far as the third round of the wrestleback. Griffen won two contested matches at the tournament. Grisenauer and Inman each won one.

Mia Reed (113), Louis Obermark (145), Tyler Ramsey (152), Cory Hardesty (170) and Ryan Gratzer (285) were each eliminated without a win.