Five From Borgia Receive AAA Volleyball Honors - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Five From Borgia Receive AAA Volleyball Honors

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, November 14, 2012 1:30 pm | Updated: 8:08 am, Fri Nov 16, 2012.

Playing in the Archdiocesan Athletic Association Large Division for the first time, the Borgia volleyball Lady Knights added honors for four players and a coach this week.

Borgia Head Coach Brad Bruns was named the co-coach of the year along with St. Dominic’s Brandy Moos. Those two schools tied for the division championship this season.

Borgia placed two players on the all-conference first team with senior Hanna Glastetter and freshman Emma Kriete being picked for the first team.

Two more players were picked for the second team, juniors Janie Arand and Erin Hillerman.

St. Dominic’s Allison Bauer was picked as the large division player of the year while Bishop DuBourg’s Cailey Bracken was named the division’s newcomer of the year.

Other players on the first team were Catie Ward of DuBourg, Ky Bauer and Allison Bauer of St. Dominic and Rose Griffin and Shayo Oginni of Rosati-Kain.

Other players on the second team were Duchesne’s Libby Geringer and Brigitte Reilly, Rosati-Kain’s Emily Schaefer and St. Dominic’s Alli Burke and Dana Kramer.

The Small Division voted separately and its coach of the year was Lutheran St. Charles Head Coach Erin Diani-O’Day.

Lutheran’s Carley von Deylen won the player of the year award while Kennedy’s Bethany Slaughter was the newcomer of the year.

Players on the first team were Miranda Monroe of Christian, Annie Reuther and Bethany Slaughter of Kennedy and Hannah Leppien, Carley von Deylen and Ellie Watkins of Lutheran St. Charles.

Players on the Small Division second team were Alex Whitley and Jordan Blackshear of Cardinal Ritter, Kristen Parker of Kennedy, Katie Claspille of Trinity, Natalie Weinhold and Anna Schulte of Lutheran St. Charles and Charis Wieschhaus of Christian.

/sports

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    7 p.m.

*St. Clair at Union    7 p.m.

*Pacific at Sullivan    7 p.m.

*Hermann at Owensville    7 p.m.

Ash Grove at St. James    7 p.m.

Cuba at Brentwood    7 p.m.

*St. Charles West at Warrenton    7 p.m.

South Callaway at Wright City     7 p.m.

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Friday, Sept. 5

Warrenton 14, Washington 6

Borgia 13, Maplewood-Richmond Heights 0 (forfeit)

*Union 32, Sullivan 19

*Pacific 20, St. Clair 18

*Hermann 52, St. James 20

Owensville 35, Cuba 8

*Wright City 36, Montgomery Co. 0

Friday, Aug. 29

Sullivan 30, Washington 8

Borgia 56, Union 13

Ozark 41, St. Clair 0

Potosi 34, Pacific 13

Hermann 54, Cuba 12

Blair Oaks 42, Owensville 0

St. James 36, Houston 18

Warrenton 28, Troy 0

Orchard Farm 36, Wright City 18

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 49, Union 39

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Softball

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at Notre Dame    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt N    4:30 p.m.

*Union at Owensville    4:30 p.m.

*Pacific at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at St. Clair    4:30 p.m.

*Hermann at Sullivan    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Warrenton    4:30 p.m.

Sullivan at Northwest    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Dominic at Borgia    3:45 p.m.

*Union at Hermann    4:30 p.m.

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at Sullivan    4:30 p.m.

Friday, Sept. 19

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

South Callaway at New Haven    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

Union at North County    4:30 p.m.

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Volleyball

Tuesday, Sept. 16

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    5 p.m.

*New Haven at Union    5:30 p.m.

*Pacific at Hermann    5:30 p.m.

*Owensville at St. James    5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Duchesne    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at Owensville    5 p.m.

*Union at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at New Haven    5:30 p.m.

*St. James at Sullivan    5:30 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:30 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    5:15 p.m.

Providence at Crosspoint    7:15 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Saturday, Sept. 20

New Haven Round Robin    9 a.m.

ECC at Wentworth    1 p.m.

ECC vs. Graceland JV (Wentworth)    3 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

St. Clair at Seckman Tny    TBA

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Boys Soccer

Tuesday, Sept. 16

Crosspoint at Fulton St. Albans    4:30 p.m.

Tolton Catholic at Borgia    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    6 p.m.

Wednesday, Sept. 17

*St. Louis at ECC    4:30 p.m.

Union at Affton    5 p.m.

St. Clair at De Soto    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at St. James    5 p.m.

Dixon at Sullivan    5 p.m.

Borgia at Trinity    6:15 p.m.

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    4:30 p.m.

Tolton at Fulton SA    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

*Ft. Zumwalt S at Washington    10 a.m.

Crowder at ECC    2 p.m.

Monday, Sept. 22

Hillsboro at Union    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Cross Country

Thursday, Sept. 18

St. Clair at Lutheran North    4 p.m.

New Haven, St. James at Steelville Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 20

Festus Inv.    9 a.m.

Hermann at Fulton Inv    9 a.m.

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at St. Dominic    3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

Ft. Zumwalt S at Washington    3:30 p.m.

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Saturday, Sept. 20

Borgia at Ft. Zumwalt W    8:30 p.m.

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News