Cameron Stops St. James in Semifinals - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Cameron Stops St. James in Semifinals

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, March 8, 2013 6:00 pm

Looking to finish with a win, the St. James Lady Tigers played Friday afternoon in Columbia for third place in the MSHSAA Class 3 state tournament.

The Lady Tigers (25-5) fell Friday afternoon to Cameron (20-11) in the Class 3 semifinals at Mizzou Arena, 68-53.

The Lady Tigers took on North Tech (20-7) as The Weekend Missourian was going to press. The game tipped off at 1:40 p.m. at Mizzou Arena.

A win would match the highest-ever finish for the Lady Tigers. St. James also finished third in Class 4 in 2004 and 2005.

Cameron plays St. Charles Lutheran (27-4) Saturday for the championship.

St. James never led in the game, but did cut the gap to three points twice in the third quarter.

Cameron led 12-8 after one quarter, 34-23 at the half and 46-37 after three quarters.

Cameron dominated the boards in the game, outrebounding St. James by a 49-19 margin. St. James did force 22 turnovers while only making seven, but it wasn’t enough to make up for the rebounding difference.

St. James was paced by MJ Buschmann, who scored 17 points with five rebounds and two steals.

Shauna Rinehart came off the bench to net 13 points with one rebound and one steal.

Alexis Uffmann added 10 points, five steals, three assists and two rebounds.

Ashlee Marlatt had five points with three rebounds and two assists.

Ali Kean ended with three points, two rebounds, one assist and one steal.

Alison McDowell and Hanna Perona scored two points apiece. McDowell also had five rebounds and three steals. Perona added one rebound and one steal.

Emma Rogers scored one point.

Two Cameron players ended with double-doubles.

Ashli Lykins scored 29 points with 11 rebounds and two steals.

Taylor Hamilton scored 10 points with 12 rebounds, two assists and a steal.

Melia Richardson scored 19 points with five rebounds.

, three assists and three steals.

Maizey Hughes scored five points with six rebounds and one assist.

Ashley Wills and Sarah Garver scored two points apiece. Wills also had two rebounds and a blocked shot. Garver added one assist.

Brooke Lee scored one point with four rebounds, one assist and a blocked shot.

Taylor Newsom pulled down two rebounds.

/sports

Area Scoreboard

Boys Basketball

Friday, Jan. 2

Sullivan at Washington    7 p.m.

Tuesday, Jan. 6

Community Christian at Fulton SA    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    7:45 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

&Borgia vs. Lutheran N    TBA

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

%St. Charles vs. Bayless    6 p.m.

%Westminster vs. Washington    7:30 p.m.

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

%Borgia vs. St. Clair    6 p.m.

#South Callaway vs. North Callaway    6 p.m.

#Hermann vs. Russellville    6 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    7 p.m.

%Francis Howell Central vs. Union    7:30 p.m.

#Montgomery Co vs. New Bloomfield    7:30 p.m.

#Harrisburg vs. New Haven    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 15

#South Callaway-North Callaway loser vs. Montgomery Co-New Bloomfield loser    6 p.m.

#South Callaway-North Callaway winner vs. Montgomery Co-New Bloomfield winner    6 p.m.

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Hermann-Russellville loser vs. Harrisburg-New Haven loser    7:30 p.m.

#Hermann-Russellville winner vs. Harrisburg-New Haven winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 16

%St. Charles-Bayless loser vs. Westminster-Washington loser    4 p.m.

%Borgia-St. Clair loser vs. Francis Howell Central-Union loser    5:30 p.m.

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles-Bayless winner vs. Westminster-Washington winner    7 p.m.

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game    7:30 p.m.

Consolation game    7:30 p.m.

%Borgia-St. Clair winner vs. Francis Howell Central-Union winner    8:30 p.m.

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game    2:30 p.m.

#Third-place game    3:30 p.m.

%Consolation game    4 p.m.

%Third-place game    5:30 p.m.

#Championship game    6:30 p.m.

%Championship game    7 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

Girls Basketball

Friday, Dec. 26

Seckman Tournament

Mehlville vs. Northwest    noon

Festus vs. Patriettes    1:30 p.m.

Oakville vs. Seckman    3 p.m.

Pacific vs. Carnahan    4:30 p.m.

Saturday, Dec. 27

Seckman Tournament

Festus-Patriettes loser vs. Mehville-Northwest loser    noon

Pacific-Carnahan loser vs. Oakville-Seckman loser    1:30 p.m.

Festus-Patriettes winner vs. Mehville-Northwest winner    3 p.m.

Pacific-Carnahan winner vs. Oakville-Seckman winner    4:30 p.m.

Monday, Dec. 29

Seckman Tournament

Seventh-place game    1:30 p.m.

Third-place game    1:30 p.m.

Consolation game    3 p.m.

Championship game    3 p.m.

Rolla Tournament

St. Clair vs. Waynesville    3:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Rolla Tournament

St. James-Sedalia loser vs. Waynesville-St.Clair loser    2 p.m.

St. James-Sedalia winner vs. Waynesville-St. Clair winner    5 p.m.

Wednesday, Dec. 31

Rolla Tournament

Consolation game    9 a.m.

Seventh-place game    9 a.m. at MS&T

Third-place game    12 p.m.

Championship game    3 p.m.

Friday, Jan. 2

Hermann at Washington    5:30 p.m.

New Haven at Bourbon    6 p.m.

Monday, Jan. 5

*Union at New Haven    6 p.m.

Tuesday, Jan. 6

*Holt at Washington    5:30 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    5:30 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

Wednesday, Jan. 7

Borgia at St. Clair    7 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    5 p.m.

Park Hills Central at Pacific    5:30 p.m.

Cuba at New Haven    6 p.m.

Friday, Jan. 9

*Ft. Zumwalt South at Washington    6 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    6:15 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

Borgia vs. MICDS (St. Joseph’s Academy Shootout)    12:30 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

Lutheran South at St Clair    5:30 p.m.

Lindbergh at Pacific    5:30 p.m.

@Washington vs. Patriettes    5:30 p.m.

#Harrisburg vs. Russellville    6 p.m.

#New Bloomfield vs. Montgomery Co    6 p.m.

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias vs. Sullivan    7 p.m.

#North Callaway vs. New Haven    7:30 p.m.

#Hermann vs. South Callaway    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific at Ursuline    4:30 p.m.

Ft. Zumwalt East at St. Clair    5:30 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West vs. Union    5:30 p.m.

@Borgia vs. Eureka    7 p.m.

Wednesday, Jan. 14

#Harrisburg-Russellville loser vs. North Callaway-New Haven loser    6 p.m.

#Harrisburg-Russellville winner vs. North Callaway-New Haven winner    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co loser vs. Hermann-South Callaway loser    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co winner vs. Hermann-South Callaway winner    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

Northwest at St. Clair    5:30 p.m.

@Washington-Patriettes loser vs. Helias-Sullivan loser    5:30 p.m.

@St. Charles West-Union loser vs. Borgia-Eureka loser    7 p.m.

Friday, Jan. 16

@Washington-Patriettes winner vs. Helias-Sullivan winner    5:30 p.m.

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game    6 p.m.

#Consolation game    6 p.m.

@St. Charles West-Union winner vs. Borgia-Eureka winner    7 p.m.

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game    1 p.m.

#Third-place game    2 p.m.

@Consolation game    2:30 p.m.

@Third-place game    4 p.m.

#Championship    5 p.m.

@Championship    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

*Owensville at St. Clair    5:30 p.m.

Union at Warrenton    6 p.m.

Montgomery Co at New Haven    6 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Parkway West at Pacific    5:30 p.m.

New Haven at Wellsville    5:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:45 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

Wrestling

Friday, Dec. 26

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Saturday, Dec. 27

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Monday, Dec. 29

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Tuesday, Dec. 30

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Wednesday, Jan. 7

*Ft. Zumwalt South at Washington     6 p.m.

Thursday, Jan. 8

Washington at Granite City    4:30 p.m.

Borgia at Hancock Tri-Meet    5 p.m.

Friday, Jan. 9

Washington at GAC Championships    TBA

Saturday, Jan. 10

Washington at GAC Championships    TBA

Tuesday, Jan. 13

Union at Liberty Quad    5 p.m.

Washington at Warrenton    6 p.m.

*Sullivan at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Jan. 14

*Washington at Holt/Ft. Zumwalt East    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Westminster at Pacific    6 p.m.

Friday, Jan. 16

Union at Branson    5 p.m.

Saturday, Jan. 17

Borgia at Owensville Tny    9 a.m.

Washington, Pacific at 141 Rumble    TBA

Union at Branson Tny    TBA

Tuesday, Jan. 20

*Washington at Ft. Zumwalt North    6 p.m.

Union at Sullivan/St. James/Warrenton    5 p.m.

Girls Swimming

Wednesday, Jan. 7

Borgia at Kennedy    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

Borgia/Washington at MICDS    4:15 p.m.

Monday, Jan. 12

Borgia at DuBourg    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Washington at Clayton    4:15 p.m.

Friday, Jan. 16

Washington at Ft. Zumwalt West    3:30 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Washington at Ft. Zumwalt East/Timberland    3:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL