Blue Jays Crown Three Champs, Place Fourth at Lindbergh - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Blue Jays Crown Three Champs, Place Fourth at Lindbergh

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Wednesday, January 1, 2014 1:00 pm

Competing last Friday and Saturday at the Flyer Holiday Wrestling Tournament at Lindbergh High School, Washington placed fourth out of 21 teams and had three individual champions.

Parkway South claimed the team championship followed by Lee’s Summit West, Francis Howell and Washington.

Dual meets took place on Friday followed by bracket matches on Saturday.

The Blue Jays posted a 3-2 dual meet record on Friday.

• Washington defeated O’Fallon Christian, 78-6;

• Washington defeated Hazelwood East, 45-30; and

• Washington defeated Paducah Tilghman, Ky., 70-6.

The two losses were:

• Francis Howell defeated Washington, 41-24; and

• Marquette defeated Washington, 39-36.

“Once again, we got off to a slow start in the duals, but had a very solid day Saturday once we reached the brackets. We’ll use this week to address those concerns,” said Washington Head Coach Josh Ohm. “We have a lot to work on and improve at this point in the season. It’s very positive that we have yet to be beaten by any Class 3 teams.”

Capturing individual titles for the Blue Jays were Nicholas Solter, Cole Hamai and Kyle Summers.

Solter (126 pounds) went 9-0 in the tournament, improving to 29-1 on the season.

“Nicholas had probably one of his best meets of his career,” Ohm said. “He had a couple of big wins and then wrestled a great match in the finals to beat an extremely tough Oakville kid.”

Hamai (145) posted a 9-0 tournament record, improving to 29-0 on the season.

“Cole once again ran through his bracket,” Ohm said. “The best thing about Cole is that he is improving every time he steps on the mat and always wants to get better.”

Summers (182) also went 9-0 in the tournament, improving to 26-0 on the season.

“Kyle wrestled very well over the weekend,” Ohm said. “Kyle has always been extremely tough on his feet, but he’s starting to really improve on the mat, which is going to make it very tough for anyone to wrestle with him.”

Matt Pecka (285) reached the finals and took second-place honors with an 8-1 record, improving to 25-4 on the season.

“Pecka did a great job to make it to the finals,” Ohm said. “He lost a very close match to one of the best heavyweights in Class 4.”

Logan Baird (195) took third-place honors with an 8-1 record, improving to 24-3 on the season. His one loss was in overtime in the semifinals.

Parker Neptune (113) claimed fifth-place honors. He had a 4-1 record during Friday’s dual meets.

Cody Hey (106) and Jeremy Monehan (160) both took sixth place in their respective weight classes.

Hey tied the school record for quickest pin, eight seconds, during the tournament.

Also competing in the tournament for Washington, but not placing, were Cole Fregalette (113), Joe Omer (120), Matt Garrison (132), Josh Luck (138), Austin Gaebe (138), Cory Kluesner (170) and Jacob Kliethermes (220). Kliethermes defaulted on the second day due to illness.

The Blue Jays were open at 152.

“Everyone was able to win at least two matches,” Ohm said. “We’ll use this week to rest up and really work to improve. We start the new year with an extremely tough week heading to Granite City and the GAC meet.”

Washington travels to Granite City, Ill., Jan. 9 and competes at the GAC Tournament Jan. 10-11 at Ft. Zumwalt North High School.

/sports

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    7 p.m.

*St. Clair at Union    7 p.m.

*Pacific at Sullivan    7 p.m.

*Hermann at Owensville    7 p.m.

Ash Grove at St. James    7 p.m.

Cuba at Brentwood    7 p.m.

*St. Charles West at Warrenton    7 p.m.

South Callaway at Wright City     7 p.m.

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Friday, Sept. 5

Warrenton 14, Washington 6

Borgia 13, Maplewood-Richmond Heights 0 (forfeit)

*Union 32, Sullivan 19

*Pacific 20, St. Clair 18

*Hermann 52, St. James 20

Owensville 35, Cuba 8

*Wright City 36, Montgomery Co. 0

Friday, Aug. 29

Sullivan 30, Washington 8

Borgia 56, Union 13

Ozark 41, St. Clair 0

Potosi 34, Pacific 13

Hermann 54, Cuba 12

Blair Oaks 42, Owensville 0

St. James 36, Houston 18

Warrenton 28, Troy 0

Orchard Farm 36, Wright City 18

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 49, Union 39

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Softball

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at Notre Dame    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt N    4:30 p.m.

*Union at Owensville    4:30 p.m.

*Pacific at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at St. Clair    4:30 p.m.

*Hermann at Sullivan    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Warrenton    4:30 p.m.

Sullivan at Northwest    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Dominic at Borgia    3:45 p.m.

*Union at Hermann    4:30 p.m.

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at Sullivan    4:30 p.m.

Friday, Sept. 19

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

South Callaway at New Haven    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

Union at North County    4:30 p.m.

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Volleyball

Tuesday, Sept. 16

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    5 p.m.

*New Haven at Union    5:30 p.m.

*Pacific at Hermann    5:30 p.m.

*Owensville at St. James    5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Duchesne    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at Owensville    5 p.m.

*Union at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at New Haven    5:30 p.m.

*St. James at Sullivan    5:30 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:30 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    5:15 p.m.

Providence at Crosspoint    7:15 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Saturday, Sept. 20

New Haven Round Robin    9 a.m.

ECC at Wentworth    1 p.m.

ECC vs. Graceland JV (Wentworth)    3 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

St. Clair at Seckman Tny    TBA

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Boys Soccer

Tuesday, Sept. 16

Crosspoint at Fulton St. Albans    4:30 p.m.

Tolton Catholic at Borgia    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    6 p.m.

Wednesday, Sept. 17

*St. Louis at ECC    4:30 p.m.

Union at Affton    5 p.m.

St. Clair at De Soto    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at St. James    5 p.m.

Dixon at Sullivan    5 p.m.

Borgia at Trinity    6:15 p.m.

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    4:30 p.m.

Tolton at Fulton SA    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

*Ft. Zumwalt S at Washington    10 a.m.

Crowder at ECC    2 p.m.

Monday, Sept. 22

Hillsboro at Union    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Cross Country

Thursday, Sept. 18

St. Clair at Lutheran North    4 p.m.

New Haven, St. James at Steelville Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 20

Festus Inv.    9 a.m.

Hermann at Fulton Inv    9 a.m.

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at St. Dominic    3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

Ft. Zumwalt S at Washington    3:30 p.m.

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Saturday, Sept. 20

Borgia at Ft. Zumwalt W    8:30 p.m.

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News