Franklin County Junior Golf Clinics Begin Sunday - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Franklin County Junior Golf Clinics Begin Sunday

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, May 15, 2013 1:00 pm | Updated: 1:24 pm, Wed May 15, 2013.

The Franklin County Junior Golf Program will take place for the third consecutive year.

Participating courses are Wolf Hollow Golf Club, Franklin County Country Club, Meramec Lakes Golf Course and Sullivan Golf Club.

The program is open to boys and girls ages 6-14.

Two free clinics will take place to get the program going in 2013.

The free clinics are scheduled for May 19 at Big Driver in Washington and June 2 at Meramec Lakes. Both clinics run from 1-3:30 p.m.

If kids do not have golf equipment, it will be provided at the clinics.

Tournaments will then take place at the four participating courses.

The tournaments are scheduled for June 27 at Wolf Hollow, July 11 at Meramec Lakes, July 18 at Sullivan Golf Club and Aug. 1 at Franklin County Country Club.

The only fees are for the tournaments, which are $10 per golfer for each tournament.

A fund-raiser tournament, which will be a four-person scramble to support the program, will be held June 28 at Wolf Hollow at 12:30 p.m.

Committee members are Doug Warden, Mike Weirich, Scott Brauer, Steve Sebastian, Mike Marquart, Maddie Crawford, Ann Modugno, Tony Miller, Harry King, Myles Beckett and Chip Thompson.

For details, contact Wolf Hollow Golf Club at 636-390-8100, Franklin County Country Club at 636-239-6678, Meramec Lakes Golf Course at 636-629-0900 or Sullivan Golf Club at 573-468-5803.

Additional details can be found at www.fcjuniorgolf.org.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Senior Legion

Tuesday, July 1

*Daniel Boone 14, Pacific 3

*Washington 20, Sullivan 5

Wednesday, July 2

*Daniel Boone 8, Pacific 2

*Washington 11, St. Peters 1

Thursday, July 3

*Washington 11, St. Charles 0

Friday, July 4

*Pacific at St. Peters    1:30 p.m.

Saturday, July 5

*Washington 20, Pacific 1

Sunday, July 6

*Washington 11, Warrenton 2

Monday, July 7

Washington 9, Creve Coeur 7

Blue Springs Wood Bat Tournament

Wednesday, July 9

Washington 7, Gravette Lions 0

Thursday, July 10

Washington vs. Post 339 West (Bellevue, Neb.), Blue Springs South High School, 2 p.m.

Friday, July 11

Washington vs. Geiger Redi-Mix (Leavenworth, Kan.), Hidden Valley No. 1, 11:30 a.m.

Washington vs. Hawthorne Outlaws (Lee's Summit), Jim Moran Field (Hidden Valley), 7 p.m.

Saturday, July 12

Washington vs. TBA, TBA

Sunday, July 13

Semifinal Games, 11 a.m.

Championship, 2 p.m.

Junior Legion

Tuesday, July 1

*Union 5, New Haven 0

*Union 7, New Haven 4

*St. Charles 12, Pacific 5

Thursday, July 3

*Union 13, Hannibal 2

*Union 10, Hannibal 3

*Elsberry at Pacific    7 p.m.

Saturday, July 5

*Daniel Boone at Pacific (DH)    10 a.m.

Union 6, Crocker 5

Union 13, Crocker 7

Freshman Legion

Tuesday, July 1

*Washington 16, Pacific 1

Wednesday, July 2

*Washington 11, St. Peters 0

Ninth District Tournament Schedules

Junior Legion

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union vs. Wentzville, 6 p.m.

G10 Elsberry vs. St. Charles, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G11 St. Peters vs. Washington, 6 p.m.

G12 G9 winner vs. G10 winner, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 2 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 5 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 2 p.m.

Ninth District Tournament Schedules

Freshman Legion

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 Hannibal vs. St. Peters, 6 p.m.

G10 Elsberry-Winfield vs. Wentzville, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G12 G9 winner vs. G10 winner, 6 p.m.

G11 St. Charles vs. Washington, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 1 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 4 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 1 p.m.

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    8 a.m.

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    6 p.m.

7-12    at Division Meet, Pacific    8 a.m.

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

Great Midwest Football League

July 5

Missouri Cyclones 22, Midwest Chargers 14

Ninth District Standings

July 1, 2014

District Games Only

Senior Legion

Team    Wins    Losses

West    11    2

Daniel Boone 262    9    3

Washington 218    11    5

St. Charles 312    9    5

Elsberry 226    8    5

Wentzville 323    5    5

St. Peters 313    7    7

Pacific 320    3    10

Warrenton 122    0    10

Sullivan 18    1    12

2014 Final Standings

Junior Legion

Team    Wins    Losses

Elsberry 226    20    2

Union 297    19    3

Washington 218    18    4

St. Charles 312    14    8

St. Peters 313    12    10

Wentzville 323    12    10

Hannibal 55    10    12

New Haven 366    9    13

Daniel Boone 262    5    14

Warrenton 122    3    16

Pacific 320    3    15

Sullivan 18    0    20

Freshman Legion

Team    Wins    Losses

St. Charles 312    20    0

Washington 218    17    3

Hannibal 55    16    4

Elsberry-Winfield 226    14    6

Wentzville 323    9    11

Warrenton 122    8    12

West    7    13

St. Peters 313    6    14

New Haven 366    5    15

Pacific 320    4    16

Elsberry 226    4    16

*Indicates League Games

Racing News