Missouri Sports Hall of Fame Honors Northeast Missouri Football Squads - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Missouri Sports Hall of Fame Honors Northeast Missouri Football Squads

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, December 7, 2012 4:00 pm

The Missouri Sports Hall of Fame, based in Springfield, welcomed its nine newest inductees in a ceremony Wednesday, Dec. 5, at Truman State University in Kirksville.

Among the inductees were the 1969, ’70 and ’71 Northeast Missouri State University football teams.

A total of 13 players from Washington, 11 from Washington High School and two from St. Francis Borgia, played on the Northeast team during that period of time.

The Bulldogs won the conference MIAA championship three consecutive years from 1969-71 under the leadership of Russ Sloan.

Borgia players were Dale Gildehaus and Joe Feltmann.

Washington players were Ken Bebermeyer, Jim Gephardt, Deon Johaning, Dave Fleer, Steve Wilmesher, Tom Bueker, Tim Hayes, Mike Curran, Bill Harman, Dave Hoffmann and Rodney Ford.

Also on those teams was Greg Wilson, former Washington School District superintendent.

Here’s how those Northeast teams were described by the Missouri Sports Hall of Fame:

“If any three teams epitomized the spirit of a “Bulldog” it was the three football teams of Northeast Missouri State College, now Truman State University, who garnered MIAA conference championships in three consecutive seasons. (Co-champions 1969 and 1970 and undefeated conference champions in 1971).

In each season, the Bulldogs were picked to finish no higher than fourth. They were coached by Missouri Sports Hall of Famer, Russ Sloan.”

Other inductees were Dr. John D. Bailey, Shane Cavanah, Bill Clark, Gary “Skip” Grossnickle, Gerald “Shag” Grossnickle, Darold Knowles, Ben Pitney and Bob Roberts.

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North vs. Normandy, 6 p.m.

Cardinal Ritter vs. Pacific, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation, noon

Gold Consolation — Soldan vs. Union, 1:30 p.m.

Gold Third Place — Washington vs. North Tech, 3 p.m.

Blue Third Place, 4:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship — CBC vs. Borgia, 7:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship, 7:30 p.m.

Boys Basketball

Tuesday, Nov. 25

New Haven at Belle    6 p.m.

Monday, Dec. 1

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

Festus at Pacific    5:30 p.m.

#St. Clair vs. St. Vincent    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

#St. Clair vs. Jefferson    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

#Crystal City Tny    5/6:30/8 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Girls Basketball

Tuesday, Nov. 25

Washington 61, St. Clair 49

Saturday, Nov. 29

@Pacific vs. North County    2 p.m.

Monday, Dec. 1

St. Louis Patriettes at Union    7 p.m.

&Pacific vs. Marquette    7 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

&Pacific vs. Ft. Zumwalt West/Rosati-Kain    4/5:30 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

Pacific at Marquette Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wrestling

Tuesday, Dec. 2

Washington at Owensville/Rolla    5 p.m.

Wednesday, Dec. 3

Union at Ladue    5 p.m.

Thursday, Dec. 4

Union, Borgia at Washington    6 p.m.

Friday, Dec. 5

Washington, Pacific at Westminster Tny    TBA

Girls Swimming

Thursday, Dec. 4

Borgia at Burroughs    4 p.m.

*Conference Games

Racing News