Union Wrestlers Sweep Home Quad - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Union Wrestlers Sweep Home Quad

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, January 18, 2013 5:32 pm

Taking advantage of the home mat advantage, the Union wrestling Wildcats swept a quad meet Tuesday.

Union won all three matches, including two huge Four Rivers Conference duals.

“I thought that we wrestled very well tonight in the quad,” Union Head Coach Justin Cranmer said. “We were focused, sharp, and took care of business quickly.

Union’s results were:

• Union defeated Warrenton, 53-27;

• Union defeated St. James, 57-18; and

• Union defeated Sullivan, 60-24.

“With these three wins our team record improved to 11-1 in duals this year,” Cranmer said. “We have four more duals so we could possibly get to 15 wins this year. It has been a great year so far but it is far from over. We have our sights set on another conference championship and getting a lot of kids to the state tournament. I think we can compete for a top 3 finish at districts this year and have a couple of state medalists.”

Cranmer said a dual meet against Pacific Jan. 31 at Union looks like it will determine the FRC championship.

“The dual against Pacific Jan. 31 at Union is setting up to be the conference championship dual again this year,” Cranmer said. “Just like last year they beat us in a dual at the Hillsboro tournament so we have something to prove. The guys are hungry and motivated to repeat as Four Rivers Conference champions. It will be a tough task beating Pacific this year though. They have some very good wrestlers and overall are a well coached team.”

Warrenton

“We came out against Warrenton in the first dual and the heart of the lineup did what it has all year and got the pin points that we needed to win the dual,” Cranmer said.

Union’s winners were:

• Colton Faber (113) by technical fall over Michaela Denny in 3:59, 15-0.

• Jordan Nowak (126) by pin over Seth Brierly in 30 seconds.

• Shane Foster (138) by pin over Jacob Hickl in 1:49.

“Alex Gaebe was out with an injury but he will be back soon,” Cranmer said. “Shane Foster stepped up and filled in for us and went 2-1 on the night. That really helped the team.”

• Devon Fennessey (145) by pin over Daniel Fillipek in 4:38.

• Cody Pace (152) by pin over Dakota Brierly in 1:45.

• Dalton Kuenzel (170) was unopposed.

“Cody Pace, Devin Fennessey, Dalton Kuenzel and Jordan Nowak continued to be dominating for us,” Cranmer said. “They all scored the maximum team points in each match, coming away with 11 pins and one forfeit between the four of them.”

• Grant Henry (182) by pin over Jacob Manion in 1:13;

• James Lewis (220) was unopposed; and

• Joe Lasky (285) was unopposed.

Warrenton’s winners were:

• Dominic Kennedy (106) was unopposed.

• Ryan Sherry (120) pinned Tyler Pace in 1:27.

• James Bishop (132) won 14-8 decision over Nick Ciaccio.

• Mason Timmenberg (160) pinned Jake Siddens in 5:00.

• JJ Fillipek (195) pinned Joseph Parrott in 50 seconds.

St. James

The Wildcats picked up a big Four Rivers Conference win over St. James, 57-18. Taking eight matches in a row by pins propelled the Wildcats to the win.

Union’s winners were:

• Tyler Pace (120) by 7-2 decision over Sean Hunter.

• Nowak (126) pinned Samuel Bunyard in 1:24.

• Fennessey (145) pinned Taylor Busche in 3:27.

• Cody Pace (152) pinned Grant Brooks in 1:01.

• Siddens (160) pinned Mason Ragland in 40 seconds.

• Kuenzel (170) pinned Marshall Woolsey in 3:31.

• Henry (182) pinned Robert Watson in 5:43.

• Parrott (195) pinned Jake Gleason in 2:36.

• Lewis (220) pinned Marcus Bradshaw in 4:00.

• Lasky (285) pinned Cordell Albin in 25 seconds.

St. James’ winners were:

• Daniel McCarthy (113) won a 2-0 decision over Faber.

• Daniel Davis (132) earned a 4-3 decision over Ciaccio.

• Dalton Gann (106) was unopposed.

Sullivan

Union closed the evening with a 60-24 victory over Sullivan. Every match ended with either a pin or forfeit.

Union’s winners were:

• Tyler Pace (120) pinned Nathaniel Cardonza in 31 seconds.

• Nowak (126) pinned Ryan Eastman in 1:19.

• Foster (138) pinned Emmie Blankenship in 2:46.

• Fennessey (145) pinned Toby Key in 51 seconds.

• Cody Pace (152) pinned Clayton Mayer in 1:53.

• Siddens (160) pinned Billy Corson in 2:49.

• Kuenzel (170) pinned Alexander Crooks in 1:31.

• Parrott (195) pinned Nick Frye in 5:02.

• Lasky (285) pinned Kishan Patel in 1:54.

• Faber (113) was unopposed.

Sullivan’s winners were:

• Chris Schreit (132) pinned Ciaccio in 2:31.

• Danton Creek (182) pinned Henry in 2:29.

• Luke Pryor (220) pinned Lewis in 2:43.

• Jacob Dixon (106) was unopposed.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Senior Legion

Tuesday, July 1

*Daniel Boone 14, Pacific 3

*Washington 20, Sullivan 5

Wednesday, July 2

*Daniel Boone 8, Pacific 2

*Washington 11, St. Peters 1

Thursday, July 3

*Washington 11, St. Charles 0

Friday, July 4

*Pacific at St. Peters    1:30 p.m.

Saturday, July 5

*Washington 20, Pacific 1

Sunday, July 6

*Washington 11, Warrenton 2

Monday, July 7

Washington 9, Creve Coeur 7

Blue Springs Wood Bat Tournament

Wednesday, July 9

Washington 7, Gravette Lions 0

Thursday, July 10

Washington vs. Post 339 West (Bellevue, Neb.), Blue Springs South High School, 2 p.m.

Friday, July 11

Washington vs. Geiger Redi-Mix (Leavenworth, Kan.), Hidden Valley No. 1, 11:30 a.m.

Washington vs. Hawthorne Outlaws (Lee's Summit), Jim Moran Field (Hidden Valley), 7 p.m.

Saturday, July 12

Washington vs. TBA, TBA

Sunday, July 13

Semifinal Games, 11 a.m.

Championship, 2 p.m.

Junior Legion

Tuesday, July 1

*Union 5, New Haven 0

*Union 7, New Haven 4

*St. Charles 12, Pacific 5

Thursday, July 3

*Union 13, Hannibal 2

*Union 10, Hannibal 3

*Elsberry at Pacific    7 p.m.

Saturday, July 5

*Daniel Boone at Pacific (DH)    10 a.m.

Union 6, Crocker 5

Union 13, Crocker 7

Freshman Legion

Tuesday, July 1

*Washington 16, Pacific 1

Wednesday, July 2

*Washington 11, St. Peters 0

Ninth District Tournament Schedules

Junior Legion

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union vs. Wentzville, 6 p.m.

G10 Elsberry vs. St. Charles, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G11 St. Peters vs. Washington, 6 p.m.

G12 G9 winner vs. G10 winner, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 2 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 5 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 2 p.m.

Ninth District Tournament Schedules

Freshman Legion

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 Hannibal vs. St. Peters, 6 p.m.

G10 Elsberry-Winfield vs. Wentzville, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G12 G9 winner vs. G10 winner, 6 p.m.

G11 St. Charles vs. Washington, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 1 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 4 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 1 p.m.

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    8 a.m.

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    6 p.m.

7-12    at Division Meet, Pacific    8 a.m.

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

Great Midwest Football League

July 5

Missouri Cyclones 22, Midwest Chargers 14

Ninth District Standings

July 1, 2014

District Games Only

Senior Legion

Team    Wins    Losses

West    11    2

Daniel Boone 262    9    3

Washington 218    11    5

St. Charles 312    9    5

Elsberry 226    8    5

Wentzville 323    5    5

St. Peters 313    7    7

Pacific 320    3    10

Warrenton 122    0    10

Sullivan 18    1    12

2014 Final Standings

Junior Legion

Team    Wins    Losses

Elsberry 226    20    2

Union 297    19    3

Washington 218    18    4

St. Charles 312    14    8

St. Peters 313    12    10

Wentzville 323    12    10

Hannibal 55    10    12

New Haven 366    9    13

Daniel Boone 262    5    14

Warrenton 122    3    16

Pacific 320    3    15

Sullivan 18    0    20

Freshman Legion

Team    Wins    Losses

St. Charles 312    20    0

Washington 218    17    3

Hannibal 55    16    4

Elsberry-Winfield 226    14    6

Wentzville 323    9    11

Warrenton 122    8    12

West    7    13

St. Peters 313    6    14

New Haven 366    5    15

Pacific 320    4    16

Elsberry 226    4    16

*Indicates League Games

Racing News