Craig's Corner: Santa Loads Gifts for Area Sports Figures - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Craig's Corner: Santa Loads Gifts for Area Sports Figures

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, December 18, 2013 1:00 pm | Updated: 1:36 pm, Wed Dec 18, 2013.

Christmas is a week away.

Good ’ole St. Nick is putting the finishing touches on his gifts for sports figures in our area.

Sorry if this ruins any surprises.

St. Louis Rams: Plans for a new stadium at the old Chrysler plant in Fenton.

St. Louis Blues: To avoid the Kings in the playoffs.

St. Louis Cardinals: To avoid the Red Sox in the World Series.

St. Louis Billikens: An invitation to that new Catholic conference.

Mizzou Basketball: A win over Kentucky.

Mizzou Football: A chance to beat up on Kansas and/or Illinois.

Jim Scanlan, former WHS coach: As much time with the family as possible.

Zach Schneider, WHS football: Another all-state running back.

Dale Gildehaus, Borgia football: Some size up front, to go with the skill players.

Erick Webster, Union football: The preseason team to beat in the area.

Cody McDowell, St. Clair football: Another season with double-digit wins.

Andy Arnette, Sullivan football: No rebuilding, just reloading.

Jeff Duncan, Parkway West football: A less brutal schedule.

Matt Kroeter, WHS coach: No more long wrestling nights.

Tim Rinne, WHS coach: A good scoop.

Dr. Frank Wood, WHS principal: A good quote.

Dr. Lori VanLeer, Washington superintendent: A basketball scholarship.

Gary Leimkuehler, Hermann assistant superintendent: A sweet high school weight room.

Mike Hunter, St. Clair principal: A spot in Jerry Jones’ suite for the Cotton Bowl.

Jeff Hamlett, St. Clair administrator: A personalized golf cart.

Ron Millheiser, WMS administrator: A radio show.

Dave Neier, Borgia basketball: Another shot at Republic.

Grant Young, WHS basketball: A Meramec championship.

John VanLeer, Pacific basketball: His first district championship.

Casey Korn, St. Clair basketball: A healthy team.

Ray Steinhoff, New Haven basketball: A Truman State sweatshirt.

Dino McKinney, Sullivan basketball: Good health for the family.

Tim Spiers, Hermann basketball: The surprise team in the FRC.

Mike Scheer, WHS coach: NCAA Tournament bid for the Bears.

Adam Fischer, WHS basketball: Back-to-back conference champs.

Tim Isgrig, St. Clair coach: A head-coaching gig.

Josh Spuhl, Pacific basketball: A box of sweater vests.

Jena Carroll, St. Clair basketball: A Rolla championship.

Chris Simmons, Union basketball: More depth on the team.

Jason Merkel, Sullivan basketball: A state ranking.

Doug Peirick, New Haven basketball: Two wins in Columbia.

Stacia Parsell, Borgia basketball: AAA champions.

Janel Brown, Pacific volleyball: A new addition to the family.

Scott Brown, Pacific coach: Another male in the house.

Pete Jett, Owensville coach: Continued good health.

Kym Blankenship, WHS volleyball: A third straight GAC Central championship.

Ashley Mims, St. Clair volleyball: A St. Clair Tournament title.

Linda Lampkin, Hermann volleyball: 800 more wins.

Bill Deckelman, WHS AD: A nice vacation far away.

Greg Dunigan, St. Clair AD: More pregame interviews.

Brad Bruns, Borgia AD: Yearly reservations in Cape Girardeau.

Chris Arand, Union AD: Some really cool on-campus athletic facilities.

Andy Herbst, Pacific AD: An SEC road trip.

Todd Anderson, Hermann AD: A trip to Columbia in March.

Sean Erwin, Sullivan AD: A new boys basketball tournament.

Jeff Reed, Pacific baseball: Another double eagle.

Rob Struckhoff, Borgia baseball: A new turf field.

Ryan Bailey, Union baseball: A new on-campus field.

Scott Bray, WHS baseball: Another shot at Howell.

Rob Hauck, St. Clair baseball/softball: A conference title in the spring or fall.

Bill Juengel, Union softball: A fantasy golf championship.

Phil King, Washington softball: A district win over Eureka.

Tonya Lewis, Pacific softball: A state bowling championship.

Josh Ohm, WHS wrestling: A state champion.

Mike Olszowka: WHS track/cross country: A state champion.

Rob Schimsa, Pacific wrestling: Another state champion.

Todd Dempsey, Pacific soccer: Another conference player of the year.

Mitch Figas, Borgia cross country: A pass to the Winter Olympics.

Post 218 baseball: Three state championships.

Cory Cowsert, Pacific Post 320 baseball: A new legion field.

Dr. Bart Coleman, St. Clair trainer: A spot in the Tour de France.

Mike Wood, area referee: A state championship game.

John Covington, KLPW: An ice-hockey rink in Washington.

Dave Marner, Gasconade County Republican: A key to the town of Owensville.

Will Johnson, Gasconade County Republican: Cardinals season tickets.

Derrick Forsythe, Warren County Record: A trip to Pasadena.

Bill Battle, Missourian: Another trip to Salisbury.

Craig Vonder Haar, Missourian: A media parking spot at every school in the area.

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 St. Charles Post 312 vs. West, 5 p.m.

G4 Daniel Boone vs. Hannibal, 8 p.m.

Saturday, July 26

G5 Jefferson City vs. G3 winner, 10 a.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Washington vs. Jackson, noon

G4 Springfield Glendale vs. Sedalia, 2:30 p.m.

G5 Eureka vs. G3 winner, 5 p.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 26

G7 G5 loser vs. G6 winner, 1 p.m.

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News