Bulldogs Suffer Setback to Lutheran South - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Bulldogs Suffer Setback to Lutheran South

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, January 25, 2012 1:30 pm

While they were in the game all the way, the St. Clair Bulldogs never put a major run together in their opening round contest of the 50th Annual Union Boys Basketball Tournament.

Fifth-seeded Lutheran South held a slim lead for most of the night and defeated fourth-seeded St. Clair Monday at Union High School, 55-47.

“We just didn’t play very good defense. Our objective was for them to beat us from the outside and we gave up too many inside baskets,” said St. Clair Head Coach Greg Dunigan. “On offense, we had times where we could of made the extra pass. We wanted to go inside more often and didn’t do it.”

The Bulldogs (6-12) play eighth-seeded Jefferson (0-11) in the consolation semifinals Thursday at 6 p.m.

The Lancers (7-9) meet top-seeded Festus (13-3) in the championship semifinals Friday at 6 p.m.

Neyko Dominguez led St. Clair in the scoring column with 21 points, 17 coming in the second half.

Adam Brott gave the Bulldogs a spark in the first half, finishing the game with 12 points.

Evan Powell chipped in with five points. Sean Arnold added four points. Austin Gotway scored three points. Evan Murphy had two points. Justin Nunn and Will Rolley also played.

“We got some good minutes from Sean Arnold,” Dunigan said.

Parker Van Nest, a 6-0 sophomore guard, led three Lancers in double figures with 17 points.

Brendan Kurtz added 11 points. Jim Hudson had 10 points.

Trailing 15-8 after one quarter, St. Clair opened the second quarter with a 7-0 run to tie the game 15-15 with 6:03 left on the clock.

Baskets by Brott and Arnold and a three-pointer by Gotway highlighted the run.

Lutheran South quickly regained the lead and held the advantage for the remainder of the contest.

The Lancers led 26-23 at halftime and outscored St. Clair 10-4 in the third quarter to increase their lead to 36-27 heading into the final eight minutes.

“We went through a four-minute or so spurt in the third quarter when we were down by around six or seven points and missed free throws and some easy baskets that would of maybe got us over the hump,” Dunigan said. “We played hard, but not smart at times.”

Led by Dominguez, St. Clair managed to put 20 points on the scoreboard in the fourth quarter, but often exchanged baskets or sent the Lancers to the free-throw line, not allowing the Bulldogs to make up any ground.

St. Clair got as close as six points with 20 seconds left in the game and ended with an eight-point loss.

“Hopefully we can bounce back on Thursday and play for a trophy on Saturday,” Dunigan said.

Festus-Jefferson

Top-seeded Festus cruised to a 76-36 win over eighth-seeded Jefferson in Monday’s other first-round contest.

The Tigers held leads of 27-5 after one quarter, 44-15 at halftime and 62-25 after three quarters.

Collin Beffa led four Tigers in double figures with 19 points.

Jeremy Moss, Austin Schwent and Travis Spraul each scored 10 points.

Dylan Newcomer led Jefferson with 15 points.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Friday, Sept. 5

Warrenton 14, Washington 6

Borgia 13, Maplewood-Richmond Heights 0 (forfeit)

*Union 32, Sullivan 19

*Pacific 20, St. Clair 18

*Hermann 52, St. James 20

Owensville 35, Cuba 8

*Wright City 36, Montgomery Co. 0

Friday, Aug. 29

Sullivan 30, Washington 8

Borgia 56, Union 13

Ozark 41, St. Clair 0

Potosi 34, Pacific 13

Hermann 54, Cuba 12

Blair Oaks 42, Owensville 0

St. James 36, Houston 18

Warrenton 28, Troy 0

Orchard Farm 36, Wright City 18

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 49, Union 39

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Softball

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at Notre Dame    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt N    4:30 p.m.

*Union at Owensville    4:30 p.m.

*Pacific at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at St. Clair    4:30 p.m.

*Hermann at Sullivan    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Warrenton    4:30 p.m.

Sullivan at Northwest    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Dominic at Borgia    3:45 p.m.

*Union at Hermann    4:30 p.m.

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at Sullivan    4:30 p.m.

Friday, Sept. 19

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

South Callaway at New Haven    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

Union at North County    4:30 p.m.

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Volleyball

Tuesday, Sept. 16

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    5 p.m.

*New Haven at Union    5:30 p.m.

*Pacific at Hermann    5:30 p.m.

*Owensville at St. James    5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Duchesne    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at Owensville    5 p.m.

*Union at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at New Haven    5:30 p.m.

*St. James at Sullivan    5:30 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:30 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    5:15 p.m.

Providence at Crosspoint    7:15 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Saturday, Sept. 20

New Haven Round Robin    9 a.m.

ECC at Wentworth    1 p.m.

ECC vs. Graceland JV (Wentworth)    3 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

St. Clair at Seckman Tny    TBA

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Boys Soccer

Tuesday, Sept. 16

Crosspoint at Fulton St. Albans    4:30 p.m.

Tolton Catholic at Borgia    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    6 p.m.

Wednesday, Sept. 17

*St. Louis at ECC    4:30 p.m.

Union at Affton    5 p.m.

St. Clair at De Soto    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at St. James    5 p.m.

Dixon at Sullivan    5 p.m.

Borgia at Trinity    6:15 p.m.

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    4:30 p.m.

Tolton at Fulton SA    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

*Ft. Zumwalt S at Washington    10 a.m.

Crowder at ECC    2 p.m.

Monday, Sept. 22

Hillsboro at Union    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Cross Country

Thursday, Sept. 18

St. Clair at Lutheran North    4 p.m.

New Haven, St. James at Steelville Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 20

Festus Inv.    9 a.m.

Hermann at Fulton Inv    9 a.m.

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at St. Dominic    3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

Ft. Zumwalt S at Washington    3:30 p.m.

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Saturday, Sept. 20

Borgia at Ft. Zumwalt W    8:30 p.m.

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News