Union Wrestlers Claim Three Wins in Two Days - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Union Wrestlers Claim Three Wins in Two Days

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, January 24, 2014 4:45 pm

Wrestling three times in two days, the Union Wildcats found a way to win all three home meets.

Union defeated Four Rivers Conference foes Sullivan (54-21) and St. James (48-23) on Tuesday and knocked off Affton (42-36) Wednesday.

“We are finding a way to win dual meets with the wrestlers that we have,” Union Head Coach Justin Cranmer said. “Our numbers are down in the program right now but the kids that we have are working hard and winning enough matches to win dual meets. I am proud of the kids who are dedicated to this sport and this team because they have a bright future.”

The Wildcats and Pacific are two of the teams in the star-studded 48th Annual MICDS Eric Lewis Invitational Friday and Saturday.

A total of 19 schools are in that event. Wrestling begins at 6 p.m. Friday and 10 a.m. Saturday. A total of six mats will be used in the large McDonald Athletic Center.

Cranmer has announced nine wrestlers, Dawson Sickmeier (106), Josh Clark (113), Tyler Pace (132), Dujuan Bryant (138), Lukis Ladyman (145), Devin Mainard (160), Dylan Ahern (170), Dalton Kuenzel (182) and Joe Lasky (220) will compete for Union in the event.

Tuesday Tri-Meet

Union swept Four Rivers Conference opponents Sullivan and St. James Tuesday night in Union.

The Wildcats defeated Sullivan, 54-21, and St. James, 48-23.

“We have been improving as a team every time we wrestle,” Cranmer said. “This is still a young team this year and they have made some mistakes but learned from them and gotten better. Against St. James and Sullivan we wrestled well enough to get the dual meet wins.”

Against Sullivan:

• 120 — Clark won a 10-5 decision over Sullivan’s Kale Dudley;

• 126 — Sullivan’s Andrew Thoms was unopposed;

• 132 — Pace earned a 10-5 decision against Sullivan’s Ryan Eastman;

• 138 — Union’s Dalton Fennessey pinned Sullivan’s Cory Gargus in 1:08;

• 145 — Union’s Shane Foster pinned Sullivan’s Chris Schreit in 1:10;

• 152 — Ladyman pinned Sullivan’s Brent Schoonveld in 2:45;

• 160 — Sullivan’s Toby Key edged Devin Mainard, 5-3;

• 170 — Ahern pinned Sullivan’s Dalton Ward in 2:33;

• 182 — Kuenzel was unopposed;

• 195 — Union’s Dawson Mainard was unopposed;

• 220 — Sullivan’s Nick Frye was unopposed;

• 285 — Sullivan’s Ryan Ivie was unopposed;

• 106 — Sickmeier pinned Sullivan’s Jacob Dixon in 2:44; and

• 113 — Union’s Chandler Adkins pinned Sullivan’s Leland Wall in 0:57.

Against St. James, there were seven contested matches with Union winning three.

Kuenzel (195), Ahern (170) and Ladyman (152) were Union’s winners. Kuenzel pinned Logan Disser in 2:25. Ahern pinned Theon Hope in 1:10 and Ladyman pinned Cameron Orlando in 2:57.

“Kuenzel has really stepped up into a leadership role and we can always count on him for six team points in a dual whether he is wrestling Washington or St. James,” Cranmer said. “He is consistent.”

St. James won four contested matches.

Daniel McCarthy (132) edged Pace, 5-2. Daniel Davis (138) shut out Fennessey, 12-0. Seth Thompson (145) pinned Foster in 1:25. Taylor Busche (160) earned an 11-3 major decision over Devin Mainard.

Union’s forfeit winners were Clark (113), Adkins (120), Dawson Mainard (182), Lasky (285) and Sickmeier (106).

Logan Bullock (220) was unopposed for St. James.

Both teams were open at 126.

“I told them before we wrestled St. James and Sullivan that we had to win these duals to give ourselves a chance to get back into the conference championship race,” Cranmer said. “If Pacific beats Owensville next week then it will set up yet another conference championship dual meet between Union and Pacific. It may be for a three-way tie, but at least we have a chance now.”

Affton

Making a little more out of its wins, the Wildcats edged Affton in home dual meet action Wednesday, 42-36.

Union pulled maximum points from each win while two of Affton’s wins were by decisions. That was the difference in the event.

Six of the Union wins were by pins.

Kuenzel (182) pinned Garry McGee in 1:27. Sickmeier (106) pinned Drewan Carter in 1:15. Clark (113) pinned Brayton Tucker in one minute.

Pace (132) pinned Eddie Ngo in 58 seconds. Fennessey (138) pinned Ethan Clark in 2:28. Ahern (170) pinned Adrian Skinner-Ward in 4:46, which broke a tie and gave Union the win.

“Against Affton we did just enough to get the win,” Cranmer said. “The dual meet was tied going into the last match of the night at 170 and Ahern stepped in and got the pin in the second period for the win on senior night. It was a great win for him and the team to improve our record to 7-3 in regular season duals, 13-6 overall.”

Dawson Mainard (195) was unopposed.

Union’s two losers by decisions were Adkins (120), who lost 8-1, and Foster (145), who lost 12-8.

Pinned were Ladyman (152) and Devin Mainard (160).

Affton won by forfeit at 220, 285 and 126.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Hillsboro 49, Northwest 34

~New Haven 35, Chamois 28

~Wright City 47, Warrenton 41

^Union 63,  St. Clair 60

~Hermann 63 vs. Montgomery Co 5

St. James 57, Owensville 35

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge 80, Lutheran South 59

^Borgia 46, Washington 43 (OT)

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game — St. Clair vs. Northwest   2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation — Union vs. Hillsboro    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game — Washington vs. Lutheran South   5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship — Borgia vs. Rock Bridge    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Monday, Feb. 2

New Haven at Silex   5:30  p.m.

Fulton SA at North County Christian    7:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Whitfield at Union    4 p.m.

*Crosspoint at Fulton SA    6:30 p.m.

Pacific at Borgia    6:45 p.m.

*Holt at Washington    7 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Fulton SA at Community Christian    6:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    7 p.m.

Wellsville at New Haven     6 p.m.

Friday, Feb. 6

*Union at New Haven    6 p.m.

*Pacific at St. James    6 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:45 p.m.

*St. Clair at Sullivan    7 p.m.

Monday, Feb. 9

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at Union    5:30 p.m.

Rock Bridge at Borgia    7:15 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Owensville at New Haven   6 p.m.

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific 62, Union 59 (OT)

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Lutheran South 54, Wentzville Liberty 40

~Owensville 54, New Haven 24

^Warrenton 51, Holt 44

~Chamois 50, Hermann 45

^Washington 54, St. Clair 31

Thursday, Jan. 29

*Notre Dame 50, Borgia 45

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game — Union 66, Wentzville Liberty 31

~Consolation — Montgomery Co. vs. Wright City    5 p.m.

^Consolation — Lutheran South 55, Pacific 49

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game — Hermann vs. New Haven   6:30 p.m.

^Third-place game — Holt 63, St. Clair 49

~Championship — Owensville vs. Chamois   8 p.m.

^Championship — Washington 61 Warrenton 50

Monday, Feb. 2

#Borgia vs. Patriettes    4 p.m.

#Cardinal Ritter vs. Union    5:20 p.m.

De Soto at St. Clair    5:30 p.m.

Fulton SA at North County Christian    6 p.m.

#Washington vs. Parkway South    6:40 p.m.

Chamois at New Haven    7 p.m.

#Helias vs. Troy    8 p.m.

Tuesday, Feb. 3

*Crosspoint at Fulton SA    5 p.m.

Wednesday, Feb. 4

#Washington-Parkway South loser vs. Helias-Troy loser    4 p.m.

#Borgia-Patriettes loser vs. Cardinal Ritter-Union loser    5:20 p.m.

#Washington-Parkway South winner vs. Helias-Troy winner    6:40 p.m.

#Borgia-Patriettes winner vs. Cardinal Ritter-Union winner    8 p.m.

Thursday, Feb. 5

*Pacific at St. James    6 p.m.

Friday, Feb. 6

Barat at Fulton SA    4:30 p.m.

*St. Clair at Sullivan    5:30 p.m.

*Rivers of Life at Crosspoint    5:30 p.m.

Saturday, Feb. 7

#Seventh-place game    noon

#Consolation    1:30 p.m.

#Third-place game    3 p.m.

#Championship    4:30 p.m.

New Haven at Elsberry    5 p.m.

Monday, Feb. 9

*Hermann at Union    5:30 p.m.

*St. Clair at Pacific    5:30 p.m.

*Owensville at New Haven    6 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:45 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

Tuesday, Feb. 10

*Washington at Ft. Zumwalt South    5:30 p.m.

Crosspoint, Fulton SA at MAC Tny    TBA

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

#Borgia Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Summit 39, Union 34

Owensville 41, Pacific 38

Pacific 45, St. James 28

Friday, Jan. 30

St. Clair at DeSoto   5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

St. Clair at DeSoto 9 a.m.

Monday, Feb. 2

Borgia at O’Fallon Christian    5 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at AAA Tny    TBA

Thursday, Feb. 5

*Pacific at Union    6 p.m.

Saturday, Feb. 7

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

St. Clair at Francis Howell Central Inv    9:30 a.m.

Tuesday, Feb. 10

Pacific at Parkway Central Tri-Meet    5 p.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

Tuesday, Feb. 3

Washington at McCluer North    3:30 p.m.

Wednesday, Feb. 4

Borgia at MICDS/Duchesne (Rec-Plex)    8:30 p.m.

Friday, Feb. 6

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 10

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 11

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    TBA

Washington at GAC Meet    TBA

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL