Suggs, Schroepfer Selected to GAC Central All-Conference Team - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Suggs, Schroepfer Selected to GAC Central All-Conference Team

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, March 13, 2013 9:45 am

Ronnie Suggs and Luke Schroepfer represented Washington High School on the Gateway Athletic Conference Central Division all-conference boys basketball team.

The league’s head coaches made first- and second-team selections.

Suggs, a 6-5 junior guard, was named to the first team. He averaged 16.8 points and 4.1 rebounds per game.

Schroepfer, a 6-3 senior guard, was a second-team selection. He averaged 13.8 points and 5.1 rebounds per contest.

Joining Suggs on the GAC Central first team were Ft. Zumwalt North junior Chaz Glotta, Ft. Zumwalt North sophomore Zach Glotta, Ft. Zumwalt East senior Logan Coburn and Ft. Zumwalt South sophomore Preston Whitfield.

Named to the second team with Schroepfer were Ft. Zumwalt North senior Aaron Hauser, Ft. Zumwalt North sophomore Kris McCann, Ft. Zumwalt South junior Matt Galvin and Holt senior Tyler Shelton.

Jared Walde represented Washington on the GAC Central sportsmanship team.

Washington players named to the GAC Central all-academic team were Brad Carpenter, Cory Epperson, Christian Hardesty, Luke Hasenjaeger, Jacob Mulkey, Austin Subke, Cole Schroepfer, Luke Schroepfer, Suggs and Walde.

Ft. Zumwalt North won the GAC Central title with an 8-0 record.

Ft. Zumwalt South finished second at 6-2 followed by Washington at 4-4, Ft. Zumwalt East at 1-7 and Holt at 1-7.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton vs. Chamois    6 p.m.

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City vs. New Haven    7:30 p.m.

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Northwest vs. Hillsboro   5:30 p.m.

~Warrenton-Chamois loser vs. Wright City-New Haven loser    6 p.m.

~Warrenton-Chamois winner vs. Wright City-New Haven winner    6 p.m.

^Union vs. St. Clair    7 p.m.

~Hermann-Owensville loser vs. Montgomery Co-St. James loser    7:30 p.m.

~Hermann-Owensville winner vs. Montgomery Co-St. James winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge vs. Lutheran South    5:30 p.m.

^Borgia vs. Washington    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven vs. Montgomery Co    6 p.m.

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 28

^Pacific vs. Union    4 p.m.

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Wentzvillr Liberty vs. Lutheran South     5:30 p.m.

~Owensville vs. New Haven    6 p.m.

^Holt vs. Warrenton    7 p.m.

~Hermann vs. Chamois    7:30 p.m.

^Washington vs. St. Clair    8:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

*Borgia at Notre Dame    6:45 p.m.

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game    4 p.m.

~Consolation    5 p.m.

^Consolation    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game    6:30 p.m.

^Third-place game    7 p.m.

~Championship    8 p.m.

^Championship    8:30 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia at Helias Tri-Meet    6 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Union at Farmington/Summit    5 p.m.

*Pacific at St. James/Owensville    5:30 p.m.

Washington at Seckman    6 p.m.

St. Clair at De Soto    TBA

Friday, Jan. 30

St. Clair at Potosi/Festus    5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington at St. Charles West    3:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL