Week 9 Football - St. Clair, Pacific Win; Washington Falls - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Week 9 Football - St. Clair, Pacific Win; Washington Falls

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, October 25, 2013 10:00 pm | Updated: 10:17 am, Mon Oct 28, 2013.

St. Clair 34, Owensville 21

It was a huge night for St. Clair running back Skyler Hutchison, who rushed for 334 yards and scored five touchdowns in the Bulldogs’ 34-21 victory at Owensville.

The Bulldogs (4-5, 3-3) got a run for their money against the Dutchmen (1-8, 1-5), but pulled away in the fourth quarter.

St. Clair grabbed a 7-0 lead on a 95-yard touchdown run by Hutchison with 9:48 remaining in the opening quarter.

Owensville tied the game 7-7 with 6:52 left in the first quarter on an 11-yard touchdown run by Ben Angell.

Hutchison scored again on an 11-yard touchdown run to give the Bulldogs a 13-7 lead with 2:55 left in the first quarter.

Owensville took a 14-13 lead with 10:52 left in the second quarter on a one-yard touchdown run by Jesse Lowder.

Hutchison and the Bulldogs struck again on a 12-yard touchdown run. He also scored the two-point conversion to make the score 21-14 with 9:58 left in the second quarter.

The Dutchmen came back again, scoring on an eight-yard touchdown run by Tristan Crofford to tie the game 21-21 with 4:15 remaining in the second quarter.

The back-and-forth score continued when Hutchison gave the Bulldogs the lead again on a 40-yard touchdown run to make it 28-21 with 1:10 left in the second quarter.

St. Clair led 28-21 at halftime and after three quarters.

The lone touchdown of the second half came on a 27-yard touchdown run by Hutchison with 11:26 left in the fourth quarter, increasing St. Clair’s lead to 34-21.

St. Clair begins Class 4 District 3 action Thursday on the road against an opponent yet to be announced. Owensville will begin Class 3 District 2 action Thursday on the road.

St. Clair 13-15-0-6=34

Owensville 7-14-0-0=21

First Quarter

S-Skyler Hutchison 95 run (Hutchison kick), 9:48

O-Ben Angell 11 run (Drew Garner kick), 6:52

S-Hutchison 11 run (kick failed), 2:55

Second Quarter

O-Jesse Lowder 1 run (Garner kick), 10:52

S-Hutchison 12 run (Hutchison run), 9:58

O-Tristan Crofford 8 run (Garner kick), 4:15

S-Hutchison 40 run (Hutchison kick), 1:10

Third Quarter

No Scoring

Fourth Quarter

S-Hutchison 27 run (kick failed), 11;26

Francis Howell North 39, Washington 29

The regular season ended for Washington with a loss at Francis Howell North.

The Blue Jays (2-7) held a 22-14 lead at halftime, but were outscored 25-7 in the second half.

The game was tied 7-7 after one quarter. The Knights led 25-22 after three quarters.

Washington tied the game 7-7 on a 98-yard kickoff return by Seth Bollmann with 7:01 remaining in the first quarter.

The Blue Jays then grabbed a 14-7 advantage in the second quarter on a eight-yard touchdown run by Kyle Summers.

Howell North (3-6) tied the game 14-14 with 6:23 left in the second quarter.

A fake punt set up Washington’s next touchdown, an 11-yard scoring run by Summers with 13 seconds left in the second quarter.

The Knights tied the game 22-22 with 4:34 left in the third quarter and led 25-22 heading into the fourth.

Washington was outscored 14-7 in the final 12 minutes.

Summers scored on a 43-yard touchdown pass from Christian Hardesty.

Summers scored three touchdowns, two rushing and one receiving. He carried the ball 27 times for 209 yards.

Hardesty was 4-9 passing for 79 yards and one touchdown.

Bollmann had five receptions for 55 yards and scored on the kickoff return.

Washington begins Class 5 District 4 action Thursday or Friday at 7 p.m. The exact date, opponent and location will be announced soon.

Pacific 39, St. James 22

Pacific ended its regular season on a high note, winning its first Four Rivers Conference game of the season at St. James 39-22, which snapped a seven-game losing streak.

The Indians (2-7, 1-5) got a big night from running back Tanner Brown, who scored three touchdowns.

Dalton Voyles and Ashton Moore also found the end zone for Pacific.

The Tigers (3-6, 1-5) ended the regular season with a five-game losing streak.

Pacific begins Class 4 District 3 action Thursday, likely against Ladue. St. James plays in Class 3 District 2.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Friday, Jan. 2

Sullivan at Washington    7 p.m.

Tuesday, Jan. 6

Community Christian at Fulton SA    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    7:45 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

&Borgia vs. Lutheran N    TBA

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

%St. Charles vs. Bayless    6 p.m.

%Westminster vs. Washington    7:30 p.m.

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

%Borgia vs. St. Clair    6 p.m.

#South Callaway vs. North Callaway    6 p.m.

#Hermann vs. Russellville    6 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    7 p.m.

%Francis Howell Central vs. Union    7:30 p.m.

#Montgomery Co vs. New Bloomfield    7:30 p.m.

#Harrisburg vs. New Haven    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 15

#South Callaway-North Callaway loser vs. Montgomery Co-New Bloomfield loser    6 p.m.

#South Callaway-North Callaway winner vs. Montgomery Co-New Bloomfield winner    6 p.m.

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Hermann-Russellville loser vs. Harrisburg-New Haven loser    7:30 p.m.

#Hermann-Russellville winner vs. Harrisburg-New Haven winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 16

%St. Charles-Bayless loser vs. Westminster-Washington loser    4 p.m.

%Borgia-St. Clair loser vs. Francis Howell Central-Union loser    5:30 p.m.

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles-Bayless winner vs. Westminster-Washington winner    7 p.m.

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game    7:30 p.m.

Consolation game    7:30 p.m.

%Borgia-St. Clair winner vs. Francis Howell Central-Union winner    8:30 p.m.

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game    2:30 p.m.

#Third-place game    3:30 p.m.

%Consolation game    4 p.m.

%Third-place game    5:30 p.m.

#Championship game    6:30 p.m.

%Championship game    7 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

Girls Basketball

Friday, Dec. 26

Seckman Tournament

Northwest 43, Mehlville 42

Festus 58, Patriettes 13

Seckman 36, Oakville 28

Pacific 73, Carnahan 38

Saturday, Dec. 27

Seckman Tournament

Mehlville 39, Patriettes 35

Oakville 73, Carnahan 38

Festus 47, Northwest 30

Pacific 51, Seckman 33

Monday, Dec. 29

Seckman Tournament

Seventh-place game—Carnahan vs. Patriettes    1:30 p.m.

Third-place game—Seckman vs. Northwest    1:30 p.m.

Consolation game—Oakville vs. Mehlville    3 p.m.

Championship game—Pacific vs. Festus   3 p.m.

Rolla Tournament

St. Clair vs. Waynesville    3:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Rolla Tournament

St. James-Sedalia loser vs. Waynesville-St.Clair loser    2 p.m.

St. James-Sedalia winner vs. Waynesville-St. Clair winner    5 p.m.

Wednesday, Dec. 31

Rolla Tournament

Consolation game    9 a.m.

Seventh-place game    9 a.m. at MS&T

Third-place game    12 p.m.

Championship game    3 p.m.

Friday, Jan. 2

Hermann at Washington    5:30 p.m.

New Haven at Bourbon    6 p.m.

Monday, Jan. 5

*Union at New Haven    6 p.m.

Tuesday, Jan. 6

*Holt at Washington    5:30 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    5:30 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

Wednesday, Jan. 7

Borgia at St. Clair    7 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    5 p.m.

Park Hills Central at Pacific    5:30 p.m.

Cuba at New Haven    6 p.m.

Friday, Jan. 9

*Ft. Zumwalt South at Washington    6 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    6:15 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

Borgia vs. MICDS (St. Joseph’s Academy Shootout)    12:30 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

Lutheran South at St Clair    5:30 p.m.

Lindbergh at Pacific    5:30 p.m.

@Washington vs. Patriettes    5:30 p.m.

#Harrisburg vs. Russellville    6 p.m.

#New Bloomfield vs. Montgomery Co    6 p.m.

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias vs. Sullivan    7 p.m.

#North Callaway vs. New Haven    7:30 p.m.

#Hermann vs. South Callaway    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific at Ursuline    4:30 p.m.

Ft. Zumwalt East at St. Clair    5:30 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West vs. Union    5:30 p.m.

@Borgia vs. Eureka    7 p.m.

Wednesday, Jan. 14

#Harrisburg-Russellville loser vs. North Callaway-New Haven loser    6 p.m.

#Harrisburg-Russellville winner vs. North Callaway-New Haven winner    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co loser vs. Hermann-South Callaway loser    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co winner vs. Hermann-South Callaway winner    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

Northwest at St. Clair    5:30 p.m.

@Washington-Patriettes loser vs. Helias-Sullivan loser    5:30 p.m.

@St. Charles West-Union loser vs. Borgia-Eureka loser    7 p.m.

Friday, Jan. 16

@Washington-Patriettes winner vs. Helias-Sullivan winner    5:30 p.m.

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game    6 p.m.

#Consolation game    6 p.m.

@St. Charles West-Union winner vs. Borgia-Eureka winner    7 p.m.

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game    1 p.m.

#Third-place game    2 p.m.

@Consolation game    2:30 p.m.

@Third-place game    4 p.m.

#Championship    5 p.m.

@Championship    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

*Owensville at St. Clair    5:30 p.m.

Union at Warrenton    6 p.m.

Montgomery Co at New Haven    6 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Parkway West at Pacific    5:30 p.m.

New Haven at Wellsville    5:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:45 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

Wrestling

Friday, Dec. 26

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Saturday, Dec. 27

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Monday, Dec. 29

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Tuesday, Dec. 30

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Wednesday, Jan. 7

*Ft. Zumwalt South at Washington     6 p.m.

Thursday, Jan. 8

Washington at Granite City    4:30 p.m.

Borgia at Hancock Tri-Meet    5 p.m.

Friday, Jan. 9

Washington at GAC Championships    TBA

Saturday, Jan. 10

Washington at GAC Championships    TBA

Tuesday, Jan. 13

Union at Liberty Quad    5 p.m.

Washington at Warrenton    6 p.m.

*Sullivan at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Jan. 14

*Washington at Holt/Ft. Zumwalt East    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Westminster at Pacific    6 p.m.

Friday, Jan. 16

Union at Branson    5 p.m.

Saturday, Jan. 17

Borgia at Owensville Tny    9 a.m.

Washington, Pacific at 141 Rumble    TBA

Union at Branson Tny    TBA

Tuesday, Jan. 20

*Washington at Ft. Zumwalt North    6 p.m.

Union at Sullivan/St. James/Warrenton    5 p.m.

Girls Swimming

Wednesday, Jan. 7

Borgia at Kennedy    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

Borgia/Washington at MICDS    4:15 p.m.

Monday, Jan. 12

Borgia at DuBourg    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Washington at Clayton    4:15 p.m.

Friday, Jan. 16

Washington at Ft. Zumwalt West    3:30 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Washington at Ft. Zumwalt East/Timberland    3:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL