Post 218 Seniors Win Zone Title - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Post 218 Seniors Win Zone Title

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Sunday, July 29, 2012 7:31 pm

Only two wins Sunday would keep the season going for the Washington Post 218 Senior Legion team.

Mission accomplished.

Subscription Required

An online service is needed to view this article in its entirety. You need an online service to view this article in its entirety.

Have an online subscription?

Login Now

Need an online subscription?

Subscribe

Login

You must login to view the full content on this page.

Thanks for visiting The Missourian. You are entitled to view 20 free articles every 30 days. Currently, you have (%remaining%) free articles remaining, (%remaining_reg%) before being asked to register, and (%remaining_sub%) before being asked to subscribe). If you are already a print subscriber, you get FREE access after registering. If you are not yet a print subscriber you can purchase an affordable online subscription to receive full access to emissourian.com & a digital replica of The Missourian. You need an online service to view this article in its entirety.

Have an online subscription?

Login Now

Need an online subscription?

Subscribe

Login

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

Tournaments

Owensville Boys

Basketball Tournament

Monday, Jan. 4

(1) Sullivan 56, (8) Steelville 38

(5) Wright County Homeschool 52, (4) Bourbon 46

Tuesday, Jan. 5

(6) Owensville 56, (3) Linn 42

(2) Pacific 45, (7) Cuba 33

Thursday, Jan. 7

Wright County 45, Sullivan 43

Pacific 47, Owensville 38

Friday, Jan. 8

Bourbon 59, Steelville 42

Linn 50, Cuba 18

Saturday, Jan. 16

Consolation game — Linn 72, Bourbon 56

Third-place game — Sullivan 56, Owensville 40

Championship — Pacific 39. Wright County 33

45th Annual Washington Boys Basketball Tournament

Monday, Jan. 11

(2) Borgia 73, (7) St. Clair 34

(3) Westminster 56, (6) Union 47

Tuesday, Jan. 12

(1) Francis Howell Central 81, (8) Bayless 34

(4) St. Charles 55, (5) Washington 52

Friday, Jan. 15

Washington 60, Bayless 27

Union 61, St. Clair 44

Francis Howell Central 62, St. Charles 50

Westminster 59, Borgia 48

Saturday, Jan.16

Seventh-place game — St. Clair 51, Bayless 36

Consolation game — Washington 46, Union 43

Third-place game — Borgia 74, St. Charles 38

Championship — Westminster 73, Francis Howell Central 60

36th Annual Union Girls Basketball Tournament

Monday, Jan. 11

(1) Washington 76, (8) St. Louis Patriettes 13

(4) Helias 35, (5) Union 22

Tuesday, Jan. 12

(2) Borgia 59, (7) St. Charles West 33

(6) Sullivan 38, (3) Eureka 37 (OT)

Thursday, Jan. 14

Union 50, Patriettes 19

Eureka 52, St. Charles West 36

Friday, Jan. 15

Washington 58, Helias 46

Borgia 47, Sullivan 33

Saturday, Jan.16

Seventh-place game — St. Charles West 60, Patriettes 22

Consolation game — Eureka 47, Union 39

Third-place game — Helias 42, Sullivan 40

Championship — Washington 47, Borgia 36

South Callaway Boys Basketball Tournament

Tuesday, Jan. 12

(1) New Bloomfield 77, (8) MMA 49

(2) Montgomery Co 76, (7) North Callaway 47


(4) South Callaway 69, (5) New Haven 42

(3) Hermann 54, (6) Russellville 50 (OT)

Thursday, Jan. 14

New Bloomfield 80, South Callaway 64

New Haven 41, MMA 26

Montgomery Co 69, Hermann 67

Russellville 58, North Callaway 49

Friday, Jan. 15

Seventh-place game — North Callaway 60, MMA 42

Consolation game — New Haven 41, Russellville 24

Saturday, Jan. 16

Third-place game — Hermann 65, South Callaway 40

Championship — New Bloomfield 96, Montgomery Co. 74

South Callaway Girls Basketball Tournament

Monday, Jan. 11

(1) Owensville 62, (8) Russellville 24

(2) Hermann 51, (7) North Callaway 42

(4) South Callaway 43, (5) New Haven 41

(3) New Bloomfield 72, (6) Montgomery Co 48

Wednesday, Jan. 13

Owensville 69, South Callaway 45

New Haven 46, Russellville 24

Hermann 63, New Bloomfield 53

North Callaway 69, Montgomery Co 41

Friday, Jan. 15

Seventh-place game — Russellville 60, Montgomery Co 58

Consolation game — New Haven 38, North Callaway 25

Saturday, Jan. 16

Third-place game — South Callaway 68, New Bloomfield 42

Championship — Hermann 64, Owensville 55

Kansas National Guard Invitational

Frontenac, Kan.

Thursday, Jan. 21

(8) Fort Scott 49, (1) Riverton 47 (OT)

(4) Pacific 44, (5) Prairie View 39

(2) Nevada 54, (7) SW Washburn 33

(3) Wichita Independent 50, (6) Frontenac 44

Friday, Jan. 22

Fort Scott 56, Pacific 54 (2 OT)

Riverton 38, Priaire Grove 28

Nevada 57, Wichita Independent 46

Frontenac 58, SW Washburn 55

Saturday, Jan. 23

Seventh-place game — Prairie View SW 47, Washburn 38

Consolation game — Riverton 63, Frontenac 53 (OT)

Third-place game — Pacific 65,, Wichita Independent 61 (OT)

Championship — Fort Scott 60, Nevada 51

Hermann Boys Basketball Tournament

Monday, Jan. 25

(2) Owensville 37, (7) New Haven 30

(3) Hermann 38, (6) Chamois 19

Tuesday, Jan. 26

(1) Montgomery Co 79, (8) Wright City 60

(4) Warrenton 59, (5) St. James 55

Thursday, Jan. 28

Warrenton 71, Montgomery Co 59

St. James 61, Wright City 35

Hermann 57, Owensville 39

Chamois 39, New Haven 36

Saturday, Jan. 30

Seventh-place game — New Haven 54, Wright City 52

Consolation game — St. James 58, Chamois 47

Third-place game — Owensville 74, Montgomery Co 70

Championship — Hermann 54, Warrenton 45

Hermann Girls Basketball Tournament

Pool A — Hermann, Chamois, Montgomery Co

Pool B — Owensville, New Haven, Wright City

Monday, Jan. 25

Hermann 63, Montgomery Co 30

Owensville 77, Wright City 10

Tuesday, Jan. 26

Chamois 42, Montgomery Co 38

New Haven 55, Wright City 12

Wednesday, Jan. 27

Hermann 52, Chamois 33

Owensville 42, New Haven 33

Friday, Jan. 29

Consolation game — Mongtomery Co 55, Wright City 27

Third-place game — New Haven 42, Chamois 33

Championship — Hermann 62, Owensville 57

54th Annual Union Boys Basketball Tournament

Monday, Jan. 25

(1) Borgia 70, (8) St. Clair 25

(5) Washington 54, (4) Lutheran South 52

Tuesday, Jan. 26

(2) Rock Bridge 53, (7) Union 36

(3) Hillsboro 61, (6) Northwest 44

Thursday, Jan. 28

Lutheran South 71, St. Clair 43

Union 51, Northwest 46

Friday, Jan. 29

Borgia 63, Washington 42

Rock Bridge 70, Hillsboro 41

Saturday, Jan. 30

Seventh-place game — St. Clair 47, Northwest 37

Consolation game — Lutheran South 67, Union 47

Third-place game — Washington 49, Hillsboro 43

Championship — Borgia 66, Rock Bridge 54

Washington Girls Basketball Tournament

Monday, Jan. 25

(2) Holt 53, (7) Union 24

(3) Waynesville 74, (6) Lutheran South 44

(5) Pacific 52, (4) Warrenton 49

(1) Washington 70, (8) St. Clair 36

Wednesday, Jan. 27

Warrenton 57, St. Clair 43

Lutheran South 64, Union 36

Holt 61, Waynesville 55

Washington 69, Pacific 52

Friday, Jan. 29

Seventh-place game — St. Clair 50, Union 25

Consolation game — Warrenton 56, Lutheran South 48

Third-place game — Waynesville 66, Pacific 53

Championship — Washington 67, Holt 53

Webster Groves Girls Basketball Winter Challenge

Tuesday, Feb. 2

(8) Webster Groves 52, (1) Washington 42

(4) Incarnate Word 56, (5) Rock Bridge 26

Wednesday, Feb. 3

(2) Kirkwood 60, (7) Cor Jesu 53

(3) MICDS 72, (6) St. Joseph Academy 56

Friday, Feb. 5

Washington 51, Rock Bridge 38

St. Joseph 56, Cor Jesu 53

Incarnate Word 66, Webster Groves 42

MICDS 48, Kirkwood 46

Saturday, Feb. 6

Seventh-place game — Rock Bridge 46, Cor Jesu 43

Consolation game — Washington 57, St. Joseph 54

Third-place game — Kirkwood 48, Webster Groves 41

Championship — Incarnate Word 63, MICDS 42

Borgia The Competitive Edge Girls Tournament

Pool A — Borgia, Ft. Zumwalt West, Troy

Pool B — Parkway South, Cardinal Ritter, Union

Monday, Feb. 1

Borgia 56, Troy 32

Parkway South 60, Union 50

Tuesday, Feb. 2

Cardinal Ritter 49, Union 28

Ft. Zumwalt West 75, Troy 50

Wednesday, Feb. 3

Borgia 53, Ft. Zumwalt West 43

Cardinal Ritter 55, Parkway South 52

Saturday, Feb. 6

Consolation game — Troy 40, Union 31

Third-place game — Ft. Zumwalt West 61, Parkway South 46

Championship — Borgia 52, Cardinal Ritter 47

Regular Season

Boys Basketball

Monday, Feb. 1

Union 57, Elsberry 56 (OT)

Park Hills Central at St. Clair    5:30 p.m.

Silex 52, New Haven 36

Tuesday, Feb. 2

Borgia 58, Pacific 35

St. Clair 38, Cuba 28

Whitfield 54, Union 23

*Holt 67, Washington 62

Barat 52, New Haven 40

Thursday, Feb. 4

*Borgia 67, Duchesne 54

Friday, Feb. 5

*St. Mary’s 70, Borgia 67 (OT)

*Union 46, New Haven 19

*Pacific 56, St. James 34

*Sullivan 55, St. Clair 47

Tuesday, Feb. 9

*Pacific at St. Clair    5:30 p.m.

*New Haven at Owensville    5:30 p.m.

Borgia at Rock Bridge    6 p.m.

*Union at Hermann    6 p.m.

Thursday, Feb. 11

*St. Clair at De Soto    5 p.m.

Friday, Feb. 12

*Borgia at St. Dominic    4 p.m.

*Union at St. Clair    5:30 p.m.

*Pacific at Owensville    5:30 p.m.

*New Haven at Sullivan    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    7 p.m.

Girls Basketball

Monday, Feb. 1

St. Clair 53, De Soto 52

New Haven 42, Chamois 33

Wednesday, Feb. 3

Warrenton at New Haven    6 p.m.

Thursday, Feb. 4

*St. James 52, Pacific 49

Friday, Feb. 5

*St. Clair 55, Sullivan 50 (OT)

Monday, Feb. 8

*Borgia at St. Dominic    4 p.m.

*Pacific at St. Clair    5:30 p.m.

*New Haven at Owensville    5:30 p.m.

*Union at Hermann    6 p.m.

Tuesday, Feb. 9

*Ft. Zumwalt S at Washington    6 p.m.

Wednesday, Feb. 10

*Duchesne at Borgia    5:15 p.m.

Thursday, Feb. 11

*Union at St. Clair    5:30 p.m.

*Pacific at Owensville    5:30 p.m.

*New Haven at Sullivan    5:30 p.m.

Friday, Feb. 12

*Washington at Ft. Zumwalt E    5:30 p.m.

Wrestling

Monday, Feb. 1

Borgia 35, University City 23

Borgia 39, O'Fallon Christian 12

Tuesday, Feb. 2

Union 40, Sullivan 40 (Union wins on 8th criteria, most points scored)

Union 32, St. James 15

Warrenton 57, Union 17

Festus, Potosi def. St. Clair (scores not available)

Pacific 45, Washington 36

Thursday, Feb. 4

*Pacific 39, Union 30

Friday, Feb. 5

Washington/Borgia/Willard at Union    5 p.m.

Saturday, Feb. 6

Washington at Seckman Tny    9 a.m.

Tuesday, Feb. 9

Parkway C/Parkway W at Pacific    5 p.m.

Friday, Feb. 12

District Meets    TBA

Girls Swimming

Thursday, Feb. 4

Washington at McCluer N    3:30 p.m.

Friday, Feb. 5

Washington vs. Borgia    3:30 p.m.

Tuesday, Feb. 9

Borgia at Nerinx Hall    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Wednesday, Feb. 10

Washington at GAC Meet    TBA

Thursday, Feb. 11

Borgia at AAA Meet    4 p.m.

Washington at GAC Meet    TBA

Friday, Feb. 12

Borgia at AAA Meet    4 p.m

*League Games