College Football Bowl Game Schedule - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

College Football Bowl Game Schedule

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, December 5, 2012 12:00 am

College Football Bowl Game Schedule

All times central

Saturday, Dec. 15

New Mexico Bowl

At Albuquerque

Nevada (7-5) vs. Arizona (7-5), Noon (ESPN)

Famous Idaho Potato Bowl

At Boise, Idaho

Toledo (9-3) vs. Utah State (10-2), 3:30 p.m. (ESPN)

Thursday, Dec. 20

Poinsettia Bowl

At San Diego

San Diego State (9-3) vs. BYU (7-5), 7 p.m. (ESPN)

Friday, Dec. 21

Beef 'O' Brady's Bowl

At St. Petersburg, Fla.

Ball State (9-3) vs. UCF (9-4), 6:30 p.m. (ESPN)

Saturday, Dec. 22

New Orleans Bowl

East Carolina (8-4) vs. Louisiana-Lafayette (7-4), 11 a.m. (ESPN)

Las Vegas Bowl

Boise State (10-2) vs. Washington (7-5), 2:30 p.m. (ESPN)

Monday, Dec. 24

Hawaii Bowl

At Honolulu

SMU (6-6) vs. Fresno State (9-3), 7 p.m. (ESPN)

Wednesday, Dec. 26

Little Caesars Pizza Bowl

At Detroit

Central Michigan (6-6) vs. Western Kentucky (7-5), 6:30 p.m. (ESPN)

Thursday, Dec. 27

Military Bowl

At Washington

Bowling Green (8-4) vs. San Jose State (10-2), 2 p.m. (ESPN)

Belk Bowl

At Charlotte, N.C.

Duke (6-6) vs. Cincinnati (9-3), 5:30 p.m. (ESPN)

Holiday Bowl

At San Diego

Baylor (7-5) vs. UCLA (9-4), 8:45 p.m. (ESPN)

Friday, Dec. 28

Independence Bowl

At Shreveport, La.

Louisiana-Monroe (8-4) vs. Ohio (8-4), 1 p.m. (ESPN)

Russell Athletic Bowl

At Orlando, Fla.

Virginia Tech (6-6) vs. Rutgers (9-3), 4:30 p.m. (ESPN)

Meineke Car Care Bowl

At Houston

Minnesota (6-6) vs. Texas Tech (7-5), 8 p.m. (ESPN)

Saturday, Dec. 29

Armed Forces Bowl

At Fort Worth, Texas

Rice (6-6) vs. Air Force (6-6), 10:45 a.m. (ESPN)

Fight Hunger Bowl

At San Francisco

Arizona State (7-5) vs. Navy (7-4), 2:15 p.m. (ESPN2)

Pinstripe Bowl

At New York

Syracuse (7-5) vs. West Virginia (7-5), 2:15 p.m. (ESPN)

Alamo Bowl

At San Antonio

Texas (8-4) vs. Orgeon State (9-3), 5:45 p.m. (ESPN)

Buffalo Wild Wings Bowl

At Tempe, Ariz.

Michigan State (6-6) vs. TCU (7-5), 9:15 p.m. (ESPN)

Monday, Dec. 31

Music City Bowl

At Nashville, Tenn.

Vanderbilt (8-4) vs. N.C. State (7-5), 11 a.m. (ESPN)

Sun Bowl

At El Paso, Texas

Georgia Tech (6-7) vs. Southern Cal (7-5), 1 p.m. (CBS)

Liberty Bowl

At Memphis, Tenn.

Iowa State (6-6) vs. Tulsa (10-3), 2:30 p.m. (ESPN)

Chick-fil-A Bowl

At Atlanta

LSU (10-2) vs. Clemson (10-2), 6:30 p.m. (ESPN)

Tuesday, Jan. 1

Heart of Dallas Bowl

At Dallas

Purdue (6-6) vs. Oklahoma State (7-5), 11 a.m. (ESPNU)

Gator Bowl

At Jacksonville, Fla.

Mississippi State (8-4) vs. Northwestern (9-3), 11 a.m. (ESPN2)

Capital One Bowl

At Orlando, Fla.

Georgia (11-2) vs. Nebraska (10-3), Noon (ABC)

Outback Bowl

At Tampa, Fla.

South Carolina (10-2) vs. Michigan (8-4), Noon (ESPN)

Rose Bowl

At Pasadena, Calif.

Stanford (11-2) vs. Wisconsin (8-5), 4 p.m. (ESPN)

Orange Bowl

At Miami

Northern Illinois (12-1) vs. Florida State (11-2), 7:30 p.m. (ESPN)

Wednesday, Jan. 2

Sugar Bowl

At New Orleans

Florida (11-1) vs. Louisville (10-2), 7:30 p.m. (ESPN)

Thursday, Jan. 3

Fiesta Bowl

At Glendale, Ariz.

Kansas State (11-1) vs. Oregon (11-1), 7:30 p.m. (ESPN)

Friday, Jan. 4

Cotton Bowl

At Arlington, Texas

Texas A&M (10-2) vs. Oklahoma (10-2), 7 p.m. (FOX)

Saturday, Jan. 5

BBVA Compass Bowl

At Birmingham, Ala.

Pittsburgh (6-6) vs. Mississippi (6-6), Noon (ESPN)

Sunday, Jan. 6

GoDaddy.com Bowl

At Mobile, Ala.

Kent State (11-2) vs. Arkansas State (9-3), 8 p.m. (ESPN)

Monday, Jan. 7

BCS National Championship

At Miami

Notre Dame (12-0) vs. Alabama (12-1), 7:30 p.m. (ESPN)

Saturday, Jan. 19

East-West Shrine Classic

At St. Petersburg, Fla.

East vs. West, 3 p.m. (NFLN)

Saturday, Jan. 26

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, TBA (NFLN)

7:30 p.m. (ESPN)

Saturday, Jan. 19

East-West Shrine Classic

At St. Petersburg, Fla.

East vs. West, 3 p.m. (NFLN)

Saturday, Jan. 26

Senior Bowl

At Mobile, Ala.

North vs. South, TBA (NFLN)

© 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Senior Legion

Tuesday, July 1

*Daniel Boone 14, Pacific 3

*Washington 20, Sullivan 5

Wednesday, July 2

*Daniel Boone 8, Pacific 2

*Washington 11, St. Peters 1

Thursday, July 3

*Washington 11, St. Charles 0

Friday, July 4

*Pacific at St. Peters    1:30 p.m.

Saturday, July 5

*Washington 20, Pacific 1

Sunday, July 6

*Washington 11, Warrenton 2

Monday, July 7

Washington 9, Creve Coeur 7

Blue Springs Wood Bat Tournament

Wednesday, July 9

Washington 7, Gravette Lions 0

Thursday, July 10

Washington vs. Post 339 West (Bellevue, Neb.), Blue Springs South High School, 2 p.m.

Friday, July 11

Washington vs. Geiger Redi-Mix (Leavenworth, Kan.), Hidden Valley No. 1, 11:30 a.m.

Washington vs. Hawthorne Outlaws (Lee's Summit), Jim Moran Field (Hidden Valley), 7 p.m.

Saturday, July 12

Washington vs. TBA, TBA

Sunday, July 13

Semifinal Games, 11 a.m.

Championship, 2 p.m.

Junior Legion

Tuesday, July 1

*Union 5, New Haven 0

*Union 7, New Haven 4

*St. Charles 12, Pacific 5

Thursday, July 3

*Union 13, Hannibal 2

*Union 10, Hannibal 3

*Elsberry at Pacific    7 p.m.

Saturday, July 5

*Daniel Boone at Pacific (DH)    10 a.m.

Union 6, Crocker 5

Union 13, Crocker 7

Freshman Legion

Tuesday, July 1

*Washington 16, Pacific 1

Wednesday, July 2

*Washington 11, St. Peters 0

Ninth District Tournament Schedules

Junior Legion

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union vs. Wentzville, 6 p.m.

G10 Elsberry vs. St. Charles, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G11 St. Peters vs. Washington, 6 p.m.

G12 G9 winner vs. G10 winner, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 2 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 5 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 2 p.m.

Ninth District Tournament Schedules

Freshman Legion

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters vs. Warrenton, 6 p.m.

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles vs. Elsberry-Winfield, 6 p.m.

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 Hannibal vs. G5 winner, 6 p.m.

G10 G7 loser vs. Wentzville, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G12 G9 winner vs. G10 winner, 6 p.m.

G11 G7 winner vs. Washington, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 1 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 4 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 1 p.m.

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    8 a.m.

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    6 p.m.

7-12    at Division Meet, Pacific    8 a.m.

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

Great Midwest Football League

July 5

Missouri Cyclones 22, Midwest Chargers 14

Ninth District Standings

July 1, 2014

District Games Only

Senior Legion

Team    Wins    Losses

West    11    2

Daniel Boone 262    9    3

Washington 218    11    5

St. Charles 312    9    5

Elsberry 226    8    5

Wentzville 323    5    5

St. Peters 313    7    7

Pacific 320    3    10

Warrenton 122    0    10

Sullivan 18    1    12

2014 Final Standings

Junior Legion

Team    Wins    Losses

Elsberry 226    20    2

Union 297    19    3

Washington 218    18    4

St. Charles 312    14    8

St. Peters 313    12    10

Wentzville 323    12    10

Hannibal 55    10    12

New Haven 366    9    13

Daniel Boone 262    5    14

Warrenton 122    3    16

Pacific 320    3    15

Sullivan 18    0    20

Freshman Legion

Team    Wins    Losses

St. Charles 312    20    0

Washington 218    17    3

Hannibal 55    16    4

Elsberry-Winfield 226    14    6

Wentzville 323    9    11

Warrenton 122    8    12

West    7    13

St. Peters 313    6    14

New Haven 366    5    15

Pacific 320    4    16

Elsberry 226    4    16

*Indicates League Games

Racing News