Washington Cross Country Begins Season at Lafayette Invitational - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington Cross Country Begins Season at Lafayette Invitational

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, September 4, 2013 3:30 pm

Washington cross country opened its season Saturday at the Lafayette Invitational and had three varsity runners earn medals.

Medalists were senior Travis Elbert, who finished 10th in the boys race with a time of  17:12, and sophomores Josie Plowman and Ashton Leslie, who finished 14th in 22:24 and 25th in 24:07 in the girls race, respectively.

“Picking up three varsity medalists was a strong start, but just as important were the number of kids who picked up where they left off last season,” said Washington Head Coach Mike Olszowka. “We have a good nucleus of varsity runners and they are doing a great job of bringing our younger runners along.”

The girls varsity team finished fifth in the team standings.

In addition to Plowman and Leslie, Cheyenne Leslie finished 33rd in 24:48, Alex Ready came in 36th in 25:15, Kassy Briggs was 38th in 26:23 and Lexi Geisert was 41st in 27:22.

The boys varsity team finished seventh overall in the meet.

Along with Elbert, the Blue Jays had Tate Kitchell finish 26th in 18:18, Parker Neptune was 43rd in 19:18, Josh Luck in 53rd in 19:55 and Jacob Huxol in 54th in 20:01.

The junior varsity girls finished third in the team standings and the JV boys finished 10th.

Washington’s JV girls runners were Brandy Huyser (17th), Anna Krafft (18th), Riley Johnson (22nd), Leah Krafft (23rd), Kailey Fortner (28th), Kelsey Sullentrup (31st), Morgan White (34th), Ashley Gratzer (43rd), Erin Ready (46th), Leah Whitworth (47th) and Lauren Kopp (49th).

Washington’s JV boys were led by medalist Daniel Lock, who finished ninth.

Also running were Clayton Duchatschek (39th), Cody Kedroski (87th), Joe Omer (88th), Neil Landers (101st) and Scott Klein (136th).

“We were extremely happy with the kids’ efforts,” Olszowka said. “We have been training pretty hard, so I believe that made the heat a non factor for us.”

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Aug. 22

St. Clair at Washington    7 p.m.

Owensville at Borgia    7 p.m.

Union at Parkway West    7 p.m.

Pacific at De Soto    7 p.m.

at Park Hills Central    7 p.m.

Hermann at Montgomery Co    7 p.m.

St. James at Cuba    7 p.m.

St. Dominic at Warrenton    7 p.m.

Trinity at Wright City    7 p.m.

Volleyball

Friday, Aug. 22

@ECC vs. Neosho    11 a.m.

Washington at Marquette    4:45 p.m.

@ECC vs. Labette    5 p.m.

Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

Crosspoint vs. St. Louis Panthers    7:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

@ECC vs. Fort Scott    11 a.m.

@ECC vs. Pratt    5 p.m.

Sullivan at Windsor Tny    TBA

Monday, Aug. 25

Steelville at St. James    5:30 p.m.

Hermann at Montgomery Co    6 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Pacific at Seckman    4:15 p.m.

Union at Potosi    5 p.m.

Washington at Francis Howell C    5 p.m.

Pacific at Farmington    5 p.m.

New Haven at Cuba    5:30 p.m.

Owensville at Bourbon    5:30 p.m.

St. James at Salem    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:30 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Central Methodist JV at ECC    6:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Potosi at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    5 p.m.

Battle at Union    5:30 p.m.

Hermann at Jefferson City    5:30 p.m.

Belle at New Haven    5:30 p.m.

Linn at Owensville    6 p.m.

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    5 p.m.

Softball

Friday, Aug. 22

Rolla at St. James    4:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

New Haven Tournament    9 a.m.

Lutheran South at Sullivan    10 a.m.

Union Tournament

Union Sports Complex

G1 Washington vs. St. Clair, North Field, 8:30 a.m.

G2 Pacific vs. Liberty, South Field, 8:30 a.m.

G3 Union vs. Farmington, North Field, 10:30 a.m.

G4 Borgia vs. Park Hills Central, South Field, 10:30 a.m.

G5 G1 loser vs. G2 loser, North Field, noon

G6 G3 loser vs. G4 loser, South Field, noon

G7 G1 winner vs. G2 winner, North Field, 1:30 p.m.

G8 G3 winner vs. G4 winner, South Field, 1:30 p.m.

Consolation — G5 winner vs. G6 winner, North Field, 3 p.m.

Seventh Place — G5 loser vs. G6 loser, South Field, 3 p.m.

Championship — G7 winner vs. G8 winner, North Field, 4:30 p.m.

Third Place — G7 loser vs. G8 loser, South Field, 4:30 p.m.

Monday, Aug. 25

*Notre Dame at Borgia    3:45 p.m.

Rolla at Union    4:30 p.m.

New Haven at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Salem    4:30 p.m.

Belle at Owensville    5 p.m.

Sullivan at Westminster Tny    TBA

Tuesday, Aug. 26

*Ft. Zumwalt S at Washington    4:30 p.m.

Warrenton at Union    4:30 p.m.

Duchesne at Pacific    4:30 p.m.

Steelville at Owensville    4:30 p.m.

Vienna at St. James    4:30 p.m.

Wright City at St. Clair    5 p.m.

New Bloomfield at New Haven    5 p.m.

Hermann at Montgomery Co    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Pacific    4:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt N at Washington    4:30 p.m.

Bourbon at Hermann    4:30 p.m.

Owensville at Linn    4:30 p.m.

Fulton St. Albans at Crosspoint    4:30 p.m.

Friday, Aug. 29

Pacific at Lutheran South    4:15 p.m.

New Haven at Wellsville    4:30 p.m.

Belle at St. James    4:30 p.m.

Washington at Battle Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Battle Tny    TBA

Boys Soccer

Friday, Aug. 22

Crosspoint at ER    4:30 p.m.

Festus at Union    5 p.m.

#Washington vs. Seckman, Northwest    7 p.m.

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Saturday, Aug. 23

#Washington at Rockwood Summit    Noon

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Sunday, Aug. 24

Heartland at ECC    1 p.m.

Tuesday, Aug. 26

*Union at St. James    5 p.m.

St. Clair at Fredericktown    5 p.m.

Pacific at Hillsboro    5 p.m.

Sullivan at SLUH    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Union    7 p.m.

Thursday, Aug. 28

Union at De Soto    5 p.m.

Pacific at North County    5 p.m.

*St. James at Sullivan    5 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    6:15 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    4:30 p.m.

ECC at McKendree JV    7 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Cross Country

Friday, Aug. 22

Sullivan at Fleet Feet Inv    4 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at Parkway Central Inv    TBA

Friday, Aug. 29

St. Clair at First Capitol Inv    4 p.m.

Saturday, Aug. 30

Washington at Lafayette Inv    9 a.m.

Girls Golf

Monday, Aug. 25

Washington at Borgia    3:30 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Washington at Troy    3:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

*Borgia at Kennedy    TBA

Boys Swimming

Friday, Aug. 29

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt E Inv    3:30 p.m.

*Conference Games

@Fort Scott Tournament

#Parkway West/Northwest Tournament

Racing News