Wrestling Blue Jays Open With Wins Over Owensville, Rolla - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Wrestling Blue Jays Open With Wins Over Owensville, Rolla

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, November 30, 2012 8:30 pm

Washington opened its wrestling season Tuesday at Owensville against the Dutchmen and Rolla.

The Blue Jays defeated Owensville 53-18 and Rolla, 45-33.

“You could definitely tell it was our first time out this season,” said Washington Head Coach Josh Ohm. “We made a lot of mental mistakes in our preparation and our execution on the mat. That’s our biggest concern that we will have to address very quickly.”

Owensville

Washington won nine of 11 contested matches against Owensville.

• Cole Fregalette (106) pinned Brennt Korman in 41 seconds;

• Parker Neptune (120) by decision over Wyatt Harrell, 10-4

• Nicholas Solter (126) by technical fall over Kiowa Wright in 5:35;

• Cody Summers (132) by decision over Matt Polmann, 10-4;

• Cole Hamai (138) pinned Dalten Chapman in 45 seconds;

• Spencer Baird (152) pinned Bodie Bombach in 2:57;

• Jeremy Monehan (170) by decision over Conrad Baumbach, 6-3;

• Jared Rennick (182) by decision over Chris Dolles, 8-1; and

• Logan Baird (195) pinned Ryan Escalante in 2:45.

Winning by forfeit were Jonathon Thomas (113) and Matt Pecka (285).

Owensville’s winners in contested matches were:

• David Weirch (145) pinned Luke Knight in 1:30; and

• Cody Dolles (160) pinned Corey Kluesner in 56 seconds.

AJ Harrell (220) won by forfeit.

Rolla

Washington won six of 11 contested matches against Rolla.

• Neptune (113) pinned Taylor Lauer in 50 seconds;

• Solter (126) pinned Jonathon Johnson in 2:36;

• Summers (132) by decision over Tyler Lambeth, 12-8;

• Hamai (145) pinned John Sprow in 1:39;

• Spencer Baird (152) pinned James Steiner in 3:01; and

• Rennick (182) pinned Joe Edwards in 1:05.

Winning by forfeit were Josh Luck (138) and Logan Baird (195).

Claiming contested matches for Rolla were:

• Joe Leach (106) pinned Fregalette in 37 seconds;

• Carter Daniels (120) pinned Thomas in 2:49;

• Becket Edwards (160) pinned Kluesner in 1:06;

• Austin Harmount (170) won by decision over Monehan, 6-3; and

• Thomas Ceja (285) by decision over Pecka, 1-0.

Jake Steiner (220) won by forfeit.

“Hopefully we can get our weight under control and really focus on getting better,” Ohm said. “If we can do that, you will see a much different team.”   

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West vs. Daniel Boone Post 262, 5 p.m.

G2 Jefferson City Post 5 vs. Hannibal Post 55, 8 p.m.

Friday, July 25

G3 St. Charles Post 312 vs. G1 winner, 5 p.m.

G4 G1 loser vs. G2 loser, 8 p.m.

Saturday, July 26

G5 G2 winner vs. G3 winner, 10 a.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Springfield Glendale vs. Jackson, 3 p.m.

G2 Sedalia vs. Eureka, 5:30 p.m.

Friday, June 25

G3 Washington vs. G1 winner, noon

G4 G1 loser vs. G2 loser, 2:30 p.m.

G5 G2 winner vs. G3 winner, 5 p.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 26

G7 G5 loser vs. G6 winner, 1 p.m.

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News