Eagles Claim Red Division Crown at Warrenton Golf Tourney - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Eagles Claim Red Division Crown at Warrenton Golf Tourney

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, April 17, 2013 10:15 am

Sullivan ran away from the field during last Thursday’s Warrenton Invitational Golf Tournament.

It was a big week for the Eagles, who also won the team title Wednesday at the St. James Tournament.

The Eagles shot a 308 to win the Red Division team title at Warrenton Golf Course, besting second-place Pacific (331) by 23 strokes.

Warrenton finished third with 332 followed by Duchesne (351), St. Clair (357), St. Charles (371), Union (404), Winfield (418), Montgomery County (422) and Van-Far (506).

Warrenton’s Ethan Luecke had the top Red Division score with a 74.

Ryan Juergens and Drew Armstrong both shot a 76, to finish second and third, respectively, for Sullivan.

Tylor Carrico and Justin Biermann both carded a 78, taking fourth and sixth for the Eagles.

Pacific’s Brendan Jett-Kell paced the Indians with a 78, medaling in fifth place.

Logan Armstrong and Charlie Brinker of Pacific also medaled, each shooting an 83 to place ninth and 10th, respectively.

Matt Gordon of St. Clair, shooting an 82, and Hinako Kishimoto of Union, carding an 84, also landed among the medalists, finishing eighth and 13th, respectively.

Pacific’s Tyler McDonald carded an 87 and Michael Stinson had a 91.

St. Clair’s Brandon York fired an 88 followed by Colbie Viessman with a 92, Kyle Juergens with a 93 and Ben Bardot with a 97.

Union’s Brennan Higgins finished with a 98 and Alex Gaebe shot a 102.

In the White Division, Timberland took top honors with a 307, while St. Charles West placed second with a 313.

Borgia placed third, shooting a 336.

Francis Howell was fourth with 355 followed by Ft. Zumwalt South (359), O’Fallon Christian (359), Washington JV (373), Francis Howell Central (376), Ft. Zumwalt North (376) and Holt (385).

Timberland’s Josh O’Hearn had the top score in the White Division with a 74.

Borgia’s Clayton Voss shot a 78 to finish fourth individually.

Alex Rennick carded an 82 to finish 10th for the Knights, while Andrew McCluer placed 14th with an 85.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West vs. Daniel Boone Post 262, 5 p.m.

G2 Jefferson City Post 5 vs. Hannibal Post 55, 8 p.m.

Friday, July 25

G3 St. Charles Post 312 vs. G1 winner, 5 p.m.

G4 G1 loser vs. G2 loser, 8 p.m.

Saturday, July 26

G5 G2 winner vs. G3 winner, 10 a.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Springfield Glendale vs. Jackson, 3 p.m.

G2 Sedalia vs. Eureka, 5:30 p.m.

Friday, June 25

G3 Washington vs. G1 winner, noon

G4 G1 loser vs. G2 loser, 2:30 p.m.

G5 G2 winner vs. G3 winner, 5 p.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 26

G7 G5 loser vs. G6 winner, 1 p.m.

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News