St. Clair Wrestlers Defeat Park Hills Cemtral, Sullivan - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. Clair Wrestlers Defeat Park Hills Cemtral, Sullivan

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, January 4, 2013 6:30 pm

St. Clair returned to wrestling competition with a pair of dual meet victories Thursday at Sullivan High School.

The Bulldogs notched wins over Park Hills Central 36-30 and Sullivan, 45-31.

“We wrestled well. We got back to wrestling hard. That’s something we’ve been stressing all year, to always wrestle hard and never give up,” said St. Clair Head Coach Brent Yule. “Good things will happen for us if we do that every time we go on the mat.”

Park Hills Central

St. Clair won two of the seven contested matches against Park Hills Central.

Winning contested matches for the Bulldogs were:

• 170 — Dustin Conner pinned Garrett Hagerty in 1:24; and

• 182 — Skyler Hutchison pinned Tyler Messer in 1:24.

Kris Heembrock (106), Ethan Koenig (113), Chris Algiere (120) and Matt Gordon (195) won by forfeit.

Winning contested matches for the Rebels were:

• 126 — Dylan Ball won by decision over Chase Cohen, 6-4;

• 132 — Matthew Moss won by decision over Austin Koenig, 3-2;

• 138 — Tristan Pyatt won by decision over Austin Nappier, 3-1;

• 160 — Dakota Duncan won by decision over Hayden Norton, 5-0; and

• 285 — Justin McWilliams pinned Colton Huddleston in 1:46.

Kyle Schwantner (145) and Russell Harrington (220) won by forfeit. Both teams were open at 152.

Sullivan

St. Clair won six of the nine contested matches against Sullivan.

Winning contested matches for the Bulldogs were:

• 106 — Heembrock won by technical fall over Jacob Dixon, 19-3;

• 120 — Algiere pinned Nathaniel Cardonza in 1:09;

• 170 — Conner pinned A.J. Timlin in 30 seconds;

• 182 — Hutchison won by major decision over Danton Creek, 15-6;

• 195 — Gordon pinned Dalton Turner in 2:38; and

• 285 — Huddleston pinned Kishar Patel in 3:33.

Ethan Koenig (113) and Austin Koenig (132) won by forfeit.

Winning contested matches for the Eagles were:

• 126 — Ryan Eastman won by major decision over Cohen, 12-3;

• 138 — Austin Mertz pinned Nappier in 30 seconds; and

• 160 — Billy Corson won by decision over Norton, 5-0.

Travis Mogat (145), Clayton Mayer (152) and Luke Pryor (220) won by forfeit.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

Baseball

Thursday, April 17

*Union 11, Owensville 1

*New Haven 5, St. Clair 4

*Pacific 5, St. James 4

Saturday, April 19

Washington 5, Union 1

Monday, April 21

Lutheran SC 3, Borgia 0

*Pacific 6, St. Clair 5

Tuesday, April 22

*Washington 9, Ft. Zumwalt North 8

Wednesday, April 23

*Washington at FZN    4:30 p.m.

Trinity at Borgia    4:30 p.m.

Union at Farmington    4:30 p.m.

Thursday, April 24

*Hermann at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at St. Clair    4:30 p.m.

Friday, April 25

*Duchesne at Borgia    4:30 p.m.

Washington at Winfield    4:30 p.m.

*Union vs. Sullivan (GCS Ballpark)    5 p.m.

Saturday, April 26

Washington at Kirkwood    10 a.m.

St. Clair at Farmington    10 a.m.

*Borgia at St. Mary’s    noon

St. Clair vs. Oakville (at Farmington)    12:30 p.m.

Girls Soccer

Thursday, April 17

*Washington 2, Ft. Zumwalt S 1 (PKs)

Union 10, North County 0

St. Clair 3, Maplewood 1 (Hillsboro Tny)

Friday, April 18

Washington 2, Sullivan 1

Ritenour 2, St. Clair 0 (Hillsboro Tny)

Saturday, April 19

Cape Girardeau Central 3, St. Clair 2 (Hillsboro Tny)

Monday, April 21

*Holt 2, Washington 0

*Pacific 10, St. James 0

Borgia 3, Lutheran SC 2 (OT)

Tuesday, April 22

Hillsboro 1, St. Clair 0

*Washington 3, Ft. Zumwalt East 2

*Union 2, Sullivan 0

*Owensville 3, Pacific 2

Wednesday, April 23

Union at Incarnate Word    4 p.m.

Trinity at Borgia    4:30 p.m.

Thursday, April 24

St. Clair at Northwest    4 p.m.

De Soto at Pacific    5 p.m.

Friday, April 25

*Duchesne at Borgia    4:30 p.m.

*Washington at FZN    5 p.m.

Golf

Monday, April 21

Warrenton 155, Washington 157 (Medalist-War E. Luecke 32)

Tuesday, April 22

St. James Tny    8 a.m.

Borgia at AAA Tny    1 p.m.

Thursday, April 24

*Borgia at St. Mary’s 3:30 p.m.

*Union at Pacific    4 p.m.

*St. Clair at Owensville    4 p.m.

Track and Field

Tuesday, April 22

Washington Nix Relays (Timberland won both divisions)

Friday, April 25

Owensville Inv    4 p.m.

Pacific at De Soto    4 p.m.

Potosi Inv    4 p.m

Union at Cape Central Relays    TBA

Saturday, April 26

Washington at Ladue    9 a.m.

Union at Cape Central Relays    TBA

Boys Volleyball

Wednesday, April 23

North Tech at Borgia    4:30 p.m.

Thursday, April 24

Bayless at Borgia    5 p.m.

College Softball

Monday, April 21

*ECC at St. Louis (Split-St. Louis won first game, 6-5, ECC won second game in eight innings, 9-8)

Wednesday, April 23

*Three Rivers at ECC, 2 p.m.

Friday, April 25

ECC at Region 16 Tournament, TBA

*Conference Games

NCAA Men's Basketball News