Washington Swim Team Claims Meet Over Bridle Creek - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington Swim Team Claims Meet Over Bridle Creek

Area Scoreboard

2015 District Basketball Tournaments

Boys Basketball

Class 2 District 4

At Barat Academy, Chesterfield

Monday, Feb. 23

(4) Barat Academy 60, (5) Silex 40

(2) Clopton 73, (7) McKinley Classical Leadership 52

(6) Crossroads 38, (3) New Haven 29

Wednesday, Feb. 25

Clopton 56, Crossroads 27

(1) Crystal City 68, Barat 64

Friday, Feb. 27

Championship — Crystal City 66, Clopton 63

Class 3 District 8

At South Callaway, Mokane

Tuesday, Feb. 24

(1) Father Tolton 81, (8) Mongtomery Co 46

(5) Southern Boone 68, (4) Hermann 41

(2) California 70, (7) North Callaway 36

(3) South Callaway 87, (6) Hallsville 66

Thursday, Feb. 26

Father Tolton 40, Southern Boone 23

South Callaway 60, California 34

Saturday, Feb. 28

Championship — Father Tolton 72, South Callaway 60

Class 3 District 9

At St. James

Tuesday, Feb. 24

(1) Blair Oaks 70, (8) Dixon 47

(5) Steelville 51, (4) St. James  48

(2) Eugene 77, (7) Cuba 46

(3) Fatima 59, (6) Bourbon 48

Thursday, Feb. 26

Blair Oaks 81,  Steelville 43

Eugene 50, Fatima 45

Monday, March 2

Championship — Blair Oaks 69, Eugene 44

Class 4 District 9

At Sullivan

Tuesday, March 3

(5) St. Clair 81, (4) Union 60

(3) Sullivan 66 vs. (6) Owensville 40

Friday, March 6

(1) Pacific vs. St. Clair  6 p.m.

(2) Borgia vs. Sullivan 7:30 p.m.

Saturday, March 7

Championship, 7:30 p.m.

Class 5 District 8

At Washington

Monday, March 2

(4) Washington 58, (5) Eureka 46

Thursday, March 5

(1) Lafayette 66, Washington 36

(3) Parkway Central 57, (2) Marquette 46

Friday, March 6

Championship — Lafayette vs. Parkway Central, 7:30 p.m.

Girls Basketball

Class 2 District 4

At Barat Academy, Chesterfield

Tuesday, Feb. 24

(4) Crystal City 43, (5) Crossroads 23

(3) New Haven 46, (6) Barat Academy 15

Wednesday, Feb. 25

New Haven 53, (2) Silex 44

(1) Clopton 65, Crystal City 25

Friday, Feb. 27

Championship — Clopton 34, New Haven 25

Class 3 District 8

At South Callaway, Mokane

Monday, Feb. 23

(1) Hallsville 52, (8) Mongtomery Co. 40

(4) California 56, (5) Father Tolton 54

(2) Southern Boone 62, (7) South Callaway 37

(6) Hermann 54, (3) North Callaway 44

Wednesday, Feb. 25

Hallsville 44, California 40

Southern Boone 43, Hermann 40

Friday, Feb. 27

Championship — Southern Boone 45, Hallsville 25

Class 3 District 9

At St. James

Monday, Feb. 23

(1) St. James 86, (8) Bourbon 22

(5) Eugene 51, (4) Blair Oaks 48

(2) Fatima 61, (7) Steelville 29

(3) Cuba 46, (6) Dixon 30

Wednesday, Feb. 25

St. James 67, Eugene 21

Fatima 61, Cuba 30

Friday, Feb. 27

Championship — St. James 59, Fatima 39

Thursday, March 5

St. James 46, Licking 38

Saturday, March 7

St. James vs. Buffalo, Drury University, Springfield, 7:45 p.m.

Class 4 District 9

At Sullivan

Monday, March 2

(5) Owensville 65, (4) Union 40

(3) St. Clair 75, (6) Pacific 68

Thursday, March 5

(1) Borgia 60, Owensville 51 (OT)

(2) Sullivan 68, St. Clair 54

Saturday, March 7

Championship — Borgia vs. Sullivan, 6 p.m.

Class 5 District 8

At Washington

Monday, March 2

(5) Lafayette, 6 p.m. 44, (4) Parkway Central 43

Tuesday, March 3

(1) Washington 46, Lafayette 34

(3) Eureka 63, (2) Marquette 53

Friday, March 6

Championship — Washington vs. Eureka, 6 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL