New Haven Tops Neelyville in Quarterfinals - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

New Haven Tops Neelyville in Quarterfinals

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, March 6, 2013 4:30 pm

New Haven was one win away from a girls basketball state championship last year.

The Lady Shamrocks (20-10) hope to take care of their unfinished business this week at the MSHSAA Championships in Columbia.

Playing last Saturday in the Class 2 quarterfinals at the Farmington Civic Center, New Haven advanced with a 58-56 overtime victory over Neelyville.

New Haven junior guard Rachel Steinhoff made a pair of free throws with 5.1 seconds left in overtime to give the Lady Shamrocks the lead for good.

“Rachel hit two big free throws in overtime to give us the win,” said New Haven Head Coach Doug Peirick. “Neelyville got the ball in-bounds, but we forced them into shooting about a three-quarters court shot that fell way short to end the game.”

New Haven takes on Marceline (27-3) in the Class 2 semifinals Thursday at noon at the Hearnes Center in Columbia.

The Lady Shamrocks trailed Neelyville throughout the first half, but came back in the third quarter.

“It was an exciting game,” said New Haven Head Coach Doug Peirick. “We didn’t play real well in the first half. In fact, we were down by nine points about midway through the second quarter. We were able to cut into that by the end of the half, going into halftime down by six points.”

Neelyville (22-9) held leads of 13-12 after one quarter and 28-22 at halftime.

“Too many turnovers and offensive rebounds allowed hurt us the most in the first half,” Peirick said.

The Lady Shamrocks made their run in the third quarter, outscoring Neelyville 18-10, to grab a 40-38 lead heading into the final eight minutes.

“In the second half, we came out with a little more defensive pressure and were able to get a five-count to turn them over,” Peirick said. “Kierstin Monzyk scored eight straight points to get us the lead and from there it just went back and forth. Neither team held a lead of more than four points.”

The game was tied 50-50 at the end of regulation.

New Haven outscored Neelyville in the extra session, 8-6.

Emily Kallmeyer led the Lady Shamrocks in the scoring column with 16 points to go with eight rebounds and two blocked shots.

“Emily scored 10 of her game-high 16 points in the fourth quarter and overtime,” Peirick said.

Rachel Steinhoff finished the game with 11 points and eight rebounds.

“They ran a box-and-one on Rachel all night,” Peirick said. “That forced us to get the ball to other girls to score. We were able to do that pretty well for most of the night.”

Megan Shockley collected nine points and four rebounds.

Kierstin Monzyk added eight points and three assists.

Stephanie Scheer registered six points, four rebounds and four assists.

Kayla Meyer and Stephanie Gerling both had four points. Meyer added five rebounds. Gerling had four rebounds and two assists.

New Haven shot 50 percent from the field and was 11-14 from the free-throw line.

Brooke Sheppard led Neelyville with 16 points. Kayla Maupin added 10 points.

Class 2 Semifinals

The Class 2 girls semifinals will be played Thursday afternoon at the Hearnes Center.

New Haven and Marceline get things started at noon.

The second semifinal game features Crane (28-3) against Skyline (25-6) at 1:40 p.m.

“At this point, I don’t know much about Marceline, except they have three girls averaging in double figures in scoring,” Peirick said Monday morning. “I know nothing yet about the other two teams.”

Marceline advanced to Columbia with a 41-37 victory over Sturgeon in the quarterfinals.

In the sectional round, Marceline whipped Silex, 60-41. Silex was the top-ranked team in the Missouri Basketball Coaches Association Class 2 state poll.

The Lady Tigers’ three losses have come against Paris (57-55), Salisbury (55-40) and Glasgow (41-36).

Kendra Gladbach, a 5-7 senior guard, averages 14.8 points, 5.2 rebounds and 3.6 steals per game.

Morgan McCormick, a 5-8 junior forward, averages 14 points and 8.4 rebounds.

Madison McCormick, a 5-7 senior forward, averages 10.1 points and seven rebounds.

Crane owns a pair of close playoff wins, 57-55 over Pierce City in the sectional round and 69-66 over Crocker in the quarterfinals.

Skyline defeated Windsor in the sectional round 47-38 and Maysville in the quarterfinals, 61-33.

The Class 2 girls third-place game is scheduled for Friday at 5 p.m. at Mizzou Arena.

The Class 2 girls championship contest takes place Saturday at 5 p.m. at Mizzou Arena.

New Haven is one of two Four Rivers Conference girls teams that will be playing in this week’s state tournament.

St. James (25-4) will play in the Class 3 semifinals against Cameron (19-11) Thursday at 5 p.m. at Mizzou Arena.

A third FRC team, Sullivan, plays in Class 4 sectional action Wednesday against Bolivar at Missouri S&T in Rolla at 7:45 p.m.

Half of the FRC girls teams (New Haven, Hermann, St. James and Sullivan) won district titles this season.

Hermann was eliminated by North Tech in the Class 3 sectional round.

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West vs. Daniel Boone Post 262, 5 p.m.

G2 Jefferson City Post 5 vs. Hannibal Post 55, 8 p.m.

Friday, July 25

G3 St. Charles Post 312 vs. G1 winner, 5 p.m.

G4 G1 loser vs. G2 loser, 8 p.m.

Saturday, July 26

G5 G2 winner vs. G3 winner, 10 a.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Springfield Glendale vs. Jackson, 3 p.m.

G2 Sedalia vs. Eureka, 5:30 p.m.

Friday, June 25

G3 Washington vs. G1 winner, noon

G4 G1 loser vs. G2 loser, 2:30 p.m.

G5 G2 winner vs. G3 winner, 5 p.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 26

G7 G5 loser vs. G6 winner, 1 p.m.

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News