Lady Bulldogs Top St. James for Record Sixth Win - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady Bulldogs Top St. James for Record Sixth Win

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, May 2, 2012 11:30 am

St. Clair reached a season-long goal Monday on the soccer field.

The Lady Bulldogs (6-12-1, 2-4) recorded a 4-2 home Four Rivers Conference win Monday over St. James.

The six wins is the most for the St. Clair girls soccer program in a single season.

“The girls were real excited about getting our sixth win, which is the most our girls program has had. It’s been a goal since the beginning of the season to get to this number,” said St. Clair Head Coach Ted Koenigsfeld. “Now that we’ve done it, I still feel like the girls have some fuel left in the tank.”

St. Clair started the game fast, jumping to a 3-1 advantage at halftime.

“The girls came ready to play. We’ve struggled at times with first-half lulls, which usually puts us behind and makes it tough to come back,” Koenigsfeld said. “We really stressed starting the game fast and the girls responded well. We started the game playing strong and it snowballed from there.”

Heather Pendegraft had a hand on all four of the Lady Bulldogs’ goals, finishing the contest with one goal and three assists.

Sandra Abboud added one goal and one assist.

Bree Anderson and Tori Martin both netted one goal.

Sam Deason played the entire game in goal for St. Clair.

“Danni Krouper played an excellent game at sweeper. Nicole Nardi and Bree Anderson both played very well,” Koenigsfeld said. “Sandra Abboud came off the bench and had a breakthrough game. It was a total team effort. I was pleased from front to back.”

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Friday, Jan. 2

Sullivan at Washington    7 p.m.

Tuesday, Jan. 6

Community Christian at Fulton SA    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    7:45 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

&Borgia vs. Lutheran N    TBA

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

%St. Charles vs. Bayless    6 p.m.

%Westminster vs. Washington    7:30 p.m.

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

%Borgia vs. St. Clair    6 p.m.

#South Callaway vs. North Callaway    6 p.m.

#Hermann vs. Russellville    6 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    7 p.m.

%Francis Howell Central vs. Union    7:30 p.m.

#Montgomery Co vs. New Bloomfield    7:30 p.m.

#Harrisburg vs. New Haven    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 15

#South Callaway-North Callaway loser vs. Montgomery Co-New Bloomfield loser    6 p.m.

#South Callaway-North Callaway winner vs. Montgomery Co-New Bloomfield winner    6 p.m.

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Hermann-Russellville loser vs. Harrisburg-New Haven loser    7:30 p.m.

#Hermann-Russellville winner vs. Harrisburg-New Haven winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 16

%St. Charles-Bayless loser vs. Westminster-Washington loser    4 p.m.

%Borgia-St. Clair loser vs. Francis Howell Central-Union loser    5:30 p.m.

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles-Bayless winner vs. Westminster-Washington winner    7 p.m.

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game    7:30 p.m.

Consolation game    7:30 p.m.

%Borgia-St. Clair winner vs. Francis Howell Central-Union winner    8:30 p.m.

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game    2:30 p.m.

#Third-place game    3:30 p.m.

%Consolation game    4 p.m.

%Third-place game    5:30 p.m.

#Championship game    6:30 p.m.

%Championship game    7 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

Girls Basketball

Friday, Dec. 26

Seckman Tournament

Mehlville vs. Northwest    noon

Festus vs. Patriettes    1:30 p.m.

Oakville vs. Seckman    3 p.m.

Pacific vs. Carnahan    4:30 p.m.

Saturday, Dec. 27

Seckman Tournament

Festus-Patriettes loser vs. Mehville-Northwest loser    noon

Pacific-Carnahan loser vs. Oakville-Seckman loser    1:30 p.m.

Festus-Patriettes winner vs. Mehville-Northwest winner    3 p.m.

Pacific-Carnahan winner vs. Oakville-Seckman winner    4:30 p.m.

Monday, Dec. 29

Seckman Tournament

Seventh-place game    1:30 p.m.

Third-place game    1:30 p.m.

Consolation game    3 p.m.

Championship game    3 p.m.

Rolla Tournament

St. Clair vs. Waynesville    3:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Rolla Tournament

St. James-Sedalia loser vs. Waynesville-St.Clair loser    2 p.m.

St. James-Sedalia winner vs. Waynesville-St. Clair winner    5 p.m.

Wednesday, Dec. 31

Rolla Tournament

Consolation game    9 a.m.

Seventh-place game    9 a.m. at MS&T

Third-place game    12 p.m.

Championship game    3 p.m.

Friday, Jan. 2

Hermann at Washington    5:30 p.m.

New Haven at Bourbon    6 p.m.

Monday, Jan. 5

*Union at New Haven    6 p.m.

Tuesday, Jan. 6

*Holt at Washington    5:30 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    5:30 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

Wednesday, Jan. 7

Borgia at St. Clair    7 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    5 p.m.

Park Hills Central at Pacific    5:30 p.m.

Cuba at New Haven    6 p.m.

Friday, Jan. 9

*Ft. Zumwalt South at Washington    6 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    6:15 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

Borgia vs. MICDS (St. Joseph’s Academy Shootout)    12:30 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

Lutheran South at St Clair    5:30 p.m.

Lindbergh at Pacific    5:30 p.m.

@Washington vs. Patriettes    5:30 p.m.

#Harrisburg vs. Russellville    6 p.m.

#New Bloomfield vs. Montgomery Co    6 p.m.

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias vs. Sullivan    7 p.m.

#North Callaway vs. New Haven    7:30 p.m.

#Hermann vs. South Callaway    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific at Ursuline    4:30 p.m.

Ft. Zumwalt East at St. Clair    5:30 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West vs. Union    5:30 p.m.

@Borgia vs. Eureka    7 p.m.

Wednesday, Jan. 14

#Harrisburg-Russellville loser vs. North Callaway-New Haven loser    6 p.m.

#Harrisburg-Russellville winner vs. North Callaway-New Haven winner    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co loser vs. Hermann-South Callaway loser    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co winner vs. Hermann-South Callaway winner    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

Northwest at St. Clair    5:30 p.m.

@Washington-Patriettes loser vs. Helias-Sullivan loser    5:30 p.m.

@St. Charles West-Union loser vs. Borgia-Eureka loser    7 p.m.

Friday, Jan. 16

@Washington-Patriettes winner vs. Helias-Sullivan winner    5:30 p.m.

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game    6 p.m.

#Consolation game    6 p.m.

@St. Charles West-Union winner vs. Borgia-Eureka winner    7 p.m.

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game    1 p.m.

#Third-place game    2 p.m.

@Consolation game    2:30 p.m.

@Third-place game    4 p.m.

#Championship    5 p.m.

@Championship    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

*Owensville at St. Clair    5:30 p.m.

Union at Warrenton    6 p.m.

Montgomery Co at New Haven    6 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Parkway West at Pacific    5:30 p.m.

New Haven at Wellsville    5:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:45 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

Wrestling

Friday, Dec. 26

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Saturday, Dec. 27

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Monday, Dec. 29

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Tuesday, Dec. 30

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Wednesday, Jan. 7

*Ft. Zumwalt South at Washington     6 p.m.

Thursday, Jan. 8

Washington at Granite City    4:30 p.m.

Borgia at Hancock Tri-Meet    5 p.m.

Friday, Jan. 9

Washington at GAC Championships    TBA

Saturday, Jan. 10

Washington at GAC Championships    TBA

Tuesday, Jan. 13

Union at Liberty Quad    5 p.m.

Washington at Warrenton    6 p.m.

*Sullivan at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Jan. 14

*Washington at Holt/Ft. Zumwalt East    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Westminster at Pacific    6 p.m.

Friday, Jan. 16

Union at Branson    5 p.m.

Saturday, Jan. 17

Borgia at Owensville Tny    9 a.m.

Washington, Pacific at 141 Rumble    TBA

Union at Branson Tny    TBA

Tuesday, Jan. 20

*Washington at Ft. Zumwalt North    6 p.m.

Union at Sullivan/St. James/Warrenton    5 p.m.

Girls Swimming

Wednesday, Jan. 7

Borgia at Kennedy    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

Borgia/Washington at MICDS    4:15 p.m.

Monday, Jan. 12

Borgia at DuBourg    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Washington at Clayton    4:15 p.m.

Friday, Jan. 16

Washington at Ft. Zumwalt West    3:30 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Washington at Ft. Zumwalt East/Timberland    3:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL