Borgia Volleyball Plays Saturday in District - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Borgia Volleyball Plays Saturday in District

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, May 11, 2012 2:45 pm

Can the Borgia volleyball Knights make a postseason run?

Borgia (4-16) heads to district tournament play Saturday at Webster Groves.

Borgia is seeded 16th overall in Class 3 of the Missouri Boys High School Volleyball State Championship sponsored by All Volleyball.

The Knights have been assigned to District 1, hosted by the tournament’s top overall seed, Webster Groves.

Also in that district are seventh-seeded Kirkwood, ninth-seeded Ft. Zumwalt North and 17th-seeded University City.

The top two teams from each district advance to the quarterfinals.

The tournament will start at noon with two courts being used, so four of the five teams will be in action at any given time.

Borgia’s matches, in order, will be against Webster Groves, Ft. Zumwalt North, University City and Kirkwood.

“Our kids are still improving with each game we play and our goal this year is to get through our district and move onto the quarterfinals,” Borgia Head Coach John Nieder said.

In District 2, Affton is the top seed with Westminster, Parkway West, Parkway North and Duchesne also in the event. Westminster is the host school.

The Webster Groves district will face teams from the Westminster district in the first round of the state tournament.

District 3 is headed by Vianney with Parkway Central, Ft. Zumwalt East, Chaminade and Bayless also there. Ft. Zumwalt East is the host.

District 4 is being hosted by its top seed, Ft. Zumwalt South. DuBourg, St. Mary’s, Rockwood Summit and North Tech are the other schools in that district.

There also are 19 schools in Class 4. DeSmet is the overall top seed followed by Lafayette, SLUH and Marquette.

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North vs. Normandy, 6 p.m.

Cardinal Ritter vs. Pacific, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation, noon

Gold Consolation — Soldan vs. Union, 1:30 p.m.

Gold Third Place — Washington vs. North Tech, 3 p.m.

Blue Third Place, 4:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship — CBC vs. Borgia, 7:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship, 7:30 p.m.

Boys Basketball

Tuesday, Nov. 25

New Haven at Belle    6 p.m.

Monday, Dec. 1

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

Festus at Pacific    5:30 p.m.

#St. Clair vs. St. Vincent    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

#St. Clair vs. Jefferson    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

#Crystal City Tny    5/6:30/8 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Girls Basketball

Tuesday, Nov. 25

Washington 61, St. Clair 49

Saturday, Nov. 29

@Pacific vs. North County    2 p.m.

Monday, Dec. 1

St. Louis Patriettes at Union    7 p.m.

&Pacific vs. Marquette    7 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

&Pacific vs. Ft. Zumwalt West/Rosati-Kain    4/5:30 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

Pacific at Marquette Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wrestling

Tuesday, Dec. 2

Washington at Owensville/Rolla    5 p.m.

Wednesday, Dec. 3

Union at Ladue    5 p.m.

Thursday, Dec. 4

Union, Borgia at Washington    6 p.m.

Friday, Dec. 5

Washington, Pacific at Westminster Tny    TBA

Girls Swimming

Thursday, Dec. 4

Borgia at Burroughs    4 p.m.

*Conference Games

Racing News