McCluer North Earns Top Seed for Turkey Tournament - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

McCluer North Earns Top Seed for Turkey Tournament

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Thursday, November 15, 2012 12:00 am

Last year, the McCluer North Stars won all but one game during a Class 5 state championship season.

This year, the Stars will be looking to avenge that one loss, which came to Borgia in the championship game of the St. Francis Borgia Pepsi Cola Thanksgiving Tournament.

McCluer North is the top seed for this year’s 60th annual event, which starts next Wednesday, Nov. 21.

The Stars lead an eight-team field, which is an increase of two schools from last year’s tournament.

Borgia, the defending champion, received the second seed.

Seeded third is tournament newcomer St. Louis Christian while another newcomer, Cardinal Ritter, is the fourth seed.

Leading the second half of the field is Washington at fifth, followed by Pacific at sixth, Carnahan at seventh and St. Clair at eighth.

Games start Wednesday, Nov. 21, with two contests scheduled.

McCluer North will play St. Clair to open the tournament at 6 p.m. Cardinal Ritter takes on Washington at 7:30 p.m.

On Thanksgiving, Borgia will take on Carnahan at 6 p.m. and St. Louis Christian will play Pacific at 7:30 p.m.

Friday’s action starts with consolation games at 3 p.m. (Wednesday losers) and 4:30 p.m. (Thursday losers). The semifinals are set for 6 p.m. (Wednesday winners) and 7:30 p.m. (Thursday winners).

On Saturday, the seventh-place game starts at 3 p.m. The consolation game is set for 4:30 p.m. The third-place game is set for 6 p.m. with the title game going at 7:30 p.m.

The Seeds

McCluer North was selected as the event’s top seed this season after winning the Class 5 state championship last campaign.

The Stars are led by veteran Head Coach Randy Reed. McCluer North won the Turkey Tournament in 2010.

“We will have a strong team again,” Reed said. “We have two excellent transfers who will make us very competitive.”

The Stars have had the past two tournament MVPs, both now playing NCAA Division I basketball in the Southeastern Conference. They are BJ Young (Arkansas) and Jordon Granger (Auburn).

Further information about the Stars was not available as of press time.

Second-seeded Borgia returns three players who started at various times during the season.

Seniors Casey Kuchem, Jordan Miller and John Baumstark started at different times during the season. Kuchem is a forward while Miller and Baumstark are guards.

Borgia Head Coach Dave Neier is two wins away from 600 for his career and could achieve that milestone during the tournament.

Neier states that the starting lineup will be supplemented by returning varsity players and players who have been promoted from last year’s 21-8 junior varsity squad.

The Knights likely will use many players in a rotation format this season with the tallest players ranging in the 6-5 to 6-3 range.

“The group has a chance to be a very strong team,” Neier said.

St. Louis Christian is a new school to the tournament and the first MSHSAA affiliate school to enter the event.

Christian played in the Owensville Tournament last year, winning the consolation title over Linn.

It was reported by Christian officials that the team has a lot of height with five players ranging from 6-5 to 6-11.

The team has three seniors, two who have received NCAA Division I offers. Four sophomores are expected to see significant playing time this season.

“I feel like we are one of the more talented teams in the area,” Christian Head Coach Casey Autenriet stated.

Cardinal Ritter, another new team to the tournament, has a long tradition of winning basketball under Head Coach Marvin Neals.

While the Lions won’t have the same style as last season after graduating Cameron Biedscheid (averaged over 31 points per game), but do have seven returners from last year’s 21-6 team. Two were starters.

The Lions won a district championship last year, but fell to Lutheran North in the sectional round.

“We will be small, but very competitive,” Neals stated. “We will be a pressing and fastbreak style team this year.”

Chip Sodemann’s Washington Blue Jays were awarded the fifth seed after balloting.

Washington went 10-15 last season and returns the bulk of its lineup. Four starters are back from that team. Sodemann said there are five key returning players in seniors Luke Schroepfer, Jared Walde and Luke Hasenjaeger and juniors Ronnie Suggs and Brad Carpenter.

Additional depth will come from last year’s reserves and junior varsity team.

“I think we will be competitive and look forward to a fun year with this group.” Sodemann said.

Seeded sixth was the defending Four Rivers Conference champion Pacific, which went 17-9.

The Indians have been picked to repeat as FRC champions in this year’s preseason coaches poll.

Head Coach John VanLeer reports that six of the nine losses came to teams which won over 20 games last season.

Three starters, senior Zeth Boyer, junior Jeffrey Hinkle and sophomore Cullen VanLeer, return this season.

VanLeer led the team with 16.8 points and 5.3 assists per game last season.

“We return 50 percent of our offense and should be much better defensively,” VanLeer said. “We should be capable of scoring in many different ways.”

Carnahan returns to the tournament this season after a one-year hiatus. Carnahan placed eighth in the 2010 tournament.

Head Coach Jonathan Griffin stated that Carnahan should be better than its seed position.

Carnahan was 14-8 last year and went 7-2 in the Public High League. Carnahan lost in the district championship game to Cardinal Ritter after beating Maplewood-Richmond Heights in the semifinals.

Six players return from last year’s team. Griffin feels that Steven Baynham and Trevor Roberts will be the team’s key offensive players.

“In comparison to last year’s team, I believe this team has a chance to be deeper and more talented,” Griffin said. “The reason is because we should have a rotation of players who can come in and have immediate impact off the bench. I believe because I have a year under my belt, I can prepare these players even better than I did last year. I believe my team can go all the way to state. The state of mind is we must work hard and intelligent every day when we get an opportunity.”

The eighth seed is St. Clair, which returns to the event this season.

Casey Korn is the new head coach of the Bulldogs and has four returning starters and eight seniors from last year’s 9-19 team.

St. Clair lost two key players due to injury during the season and has both back healthy this year.

Neyko Dominguez (14.8 points per game) and Adam Brott (9.9 ppg) were the top scorers last year. Brandon York (7.0 ppg) was one of the players who was injured and he only played five games before getting knocked out for the rest of the season.

“I think we have a great chance to be competitive this season with eight returning seniors, four returning starters and two all-conference players returning,” Korn said.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 12

%St. Charles 85, Bayless 32

%Westminster 64, Washington 44

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific 48, Eureka 38

%Borgia 72, St. Clair 36

#South Callaway 68, North Callaway 29

#Hermann 28, Russellville 13

Crosspoint 59, Heritage Christian Academy 18

%Francis Howell Central 87, Union 79

#New Bloomfield 63, Montgomery Co 59

#Harrisburg 48, New Haven 39

Thursday, Jan. 15

#North Callaway 65, Montgomery County 58

#South Callaway 84, New Bloomfield 58

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Russellville 36, New Haven 34

#Harrisburg 51, Hermann 44

Friday, Jan. 16

%Washington 71, Bayless 43

%Union 65, St. Clair 52

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles 67, Westminster 50

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game — New Haven vs. Montgomery Co.    7:30 p.m.

Consolation game — Russellville vs. North Callaway    7:30 p.m.

%Borgia 60, Francis Howell Central 53

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game — Bayless 58, St. Clair 43

#Third-place game — Hermann vs. New Bloomfield   3:30 p.m.

%Consolation game — Washington 66, Union 59

%Third-place game — Westminster 66, Francis Howell Central 62

#Championship game — Harrisburg vs. South Callaway    6:30 p.m.

%Championship game — St. Charles 65, Borgia 40

Sunday, Jan. 18

Pacific vs. Jefferson City (Mizzou)    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

Union 86, Warrenton 62

Tuesday, Jan. 20

Park Hills Central 72, St. Clair 55

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

Linn 59, New Haven 38

Thursday, Jan. 22

Union 86, Cuba 72

Fulton SA at Rivers of Life    6 p.m.

Borgia 70, O'Fallon Christian 35

*Crosspoint at Thomas Jefferson    7 p.m.

Pacific 69, Wichita Independent 46

Friday, Jan. 23

Cuba at St. Clair    4 p.m.

Borgia at Trinity    6:45 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    7 p.m.

*Fulton SA at Crosspoint    7 p.m.

Pacific vs. Riverton at Frontenac Tny (Kan.)    8:30 p.m.

New Haven at Chamois    6 p.m.

Saturday, Jan. 24

Pacific vs. TBA, Frontenac Tny (Kan.)    TBA

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge vs. Northwest    5:30 p.m.

^Lutheran South vs. Hillsboro    7 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Jackson at Pacific    5:30 p.m.

^Borgia vs. Union    5:30 p.m.

~Warrenton vs. Chamois    6 p.m.

~Hermann vs. Owensville    6 p.m.

^Washington vs. St. Clair    7 p.m.

~Wright City vs. New Haven    7:30 p.m.

~Montgomery Co vs. St. James    7:30 p.m.

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Rock Bridge-Northwest loser vs. Lutheran South-Hillsboro loser    5:30 p.m.

~Warrenton-Chamois loser vs. Wright City-New Haven loser    6 p.m.

~Warrenton-Chamois winner vs. Wright City-New Haven winner    6 p.m.

^Borgia-Union loser vs. Washington-St. Clair loser    7 p.m.

~Hermann-Owensville loser vs. Montgomery Co-St. James loser    7:30 p.m.

~Hermann-Owensville winner vs. Montgomery Co-St. James winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge-Northwest winner vs. Lutheran South-Hillsboro winner    5:30 p.m.

^Borgia-Union winner vs. Washington-St. Clair winner    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Girls Basketball

Monday, Jan. 12

St. Clair 60, Lutheran South 49

Pacific 65, Lindbergh 40

@Washington 79, Patriettes 28

#Harrisburg 69,  Russellville 45

#New Bloomfield 54, Montgomery Co 29   

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias 47, Sullivan 42

#North Callaway 49 vs. New Haven 39 

#Hermann 44 vs. South Callaway 40

Tuesday, Jan. 13

Ursuline 63, Pacific 44

St. Clair 58, Ft. Zumwalt East 27

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West 45, Union 38

@Borgia 57, Eureka 35

Wednesday, Jan. 14

#Russellville 43,  New Haven 24

#North Callaway 63, Harrisburg 57

# South Callaway 46, Montgomery Co 28

#New Bloomfield 58, Hermann 50

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

St. Clair 54, Northwest 38

@Sullivan 64, Patriettes 32

@Union 56, Eureka 26

Friday, Jan. 16

@Helias 38, Washington 35

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game — New Haven 52, Montgomery County 40

#Consolation — Russellville vs.  South Callaway  6 p.m.

@Borgia 47, St. Charles West 37

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game — Eureka 69, Patriettes 39

#Third-place game — Hermann vs. Harrisburg   2 p.m.

@Consolation game — Sullivan 45, Union 38

@Third-place game — Washington 55, St. Charles West 37

#Championship — New Bloomfield vs. North Callaway    5 p.m.

@Championship — Borgia 37, Helias 36

Monday, Jan. 19

*Owensville 78,  St. Clair 68

Warrenton 51, Union 44

New Haven 44, Montgomery Cnty 40 

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.-rescheduled for Friday, Jan. 23

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Pacific 63, Parkway West 43

New Haven 35, Wellsville 26

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

Borgia 56, O'Fallon Christian 26

Wednesday, Jan. 21

Pacific 55, Eureka 40

Thursday, Jan. 22

*Washington 56, Ft. Zumwalt East 30

*Crosspoint at Thomas Jefferson    5:30 p.m.

Silex 45, New Haven 44

Borgia 67, Trinity 22

Friday, Jan. 23

*Fulton SA at Crosspoint    5:30 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Monday, Jan. 26

^Holt vs. Pacific    4 p.m.

^Union vs. Warrenton    5:30 p.m.

~Owensville vs. Montgomery Co    6 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

^St. Clair vs. Lutheran South    7 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

^Washington vs. Wentzville Liberty    8:30 p.m.

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven vs. Montgomery Co    6 p.m.

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Hermann vs. Wright City    7:30 p.m.

Wednesday, Jan. 28

^Holt-Pacific loser vs. Union-Warrenton loser    4 p.m.

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty loser vs. St. Clair-Lutheran South loser    5:30 p.m.

~Owensville vs. New Haven    6 p.m.

^Holt-Pacific winner vs. Union-Warrenton winner    7 p.m.

~Hermann vs. Chamois    7:30 p.m.

^Washington-Wentzville Liberty winner vs. St. Clair-Lutheran South winner    8:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

*Borgia at Notre Dame    6:45 p.m.

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game    4 p.m.

~Consolation    5 p.m.

^Consolation    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game    6:30 p.m.

^Third-place game    7 p.m.

~Championship    8 p.m.

^Championship    8:30 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 20

*Ft. Zumwalt North 39, Washington 36

*Union 41, St. James 24

*Union 49, Sullivan 24

Warrenton 48, Union 30

Thursday, Jan. 22

Priory/Windsor at Pacific    5 p.m.

Borgia at Festus    5 p.m.

Friday, Jan. 23

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

Saturday, Jan. 24

Union, Pacific at MICDS Tny    TBA

St. Clair at Ft. Zumwalt South Tny    TBA

Tuesday, Jan. 27

*Pacific at St. Clair    6 p.m.

Borgia at Helias Tri-Meet    6 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Union at Farmington/Summit    5 p.m.

*Pacific at St. James/Owensville    5:30 p.m.

Washington at Seckman    6 p.m.

St. Clair at De Soto    TBA

Friday, Jan. 30

St. Clair at Potosi/Festus    5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington vs. Borgia    noon

Tuesday, Jan. 27

Washington at St. Charles West    3:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL