Race Across America Departs Area for Finish - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Race Across America Departs Area for Finish

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, June 21, 2013 4:30 pm

And the 2013 version of Race Across America Powered by Trane has ridden off into the sunrise.

Mira RAAM Quebec, an 8-person open team, reached Time Station 34 at Revolution Cycles in Washington at 3:07 a.m. Friday morning.

With the departure of Mira RAAM Quebec, all individuals and teams still in the competition have passed through not only Washington, but all of Missouri headed east.

Many of the individuals have completed the event as well as one team.

The first racer to reach Annapolis, Md., and the finish line was Christoph Strasser.

He had been the first rider to reach Washington last Sunday at 10:37 a.m. He completed his race Wednesday at 3:01 p.m. EDT at an average of 15.66 mph. That broke the old speed record of 15.40 mph set by Pete Penseyres in 1986 and the old time record set by Rob Kish in 1992. Strasser became the first individual to break the 8-day mark.

Besides being the first overall finisher, Strasser won the solo male under 50 division.

Second place in that category went to Dani Wyss, who finished Thursday at 1:20 p.m. EDT.

Defending champion Reto Schoch took third, reaching the finish line at 3:54 p.m. EDT Thursday.

Also finishing the race were Mark Pattinson, Marko Baloh, Davis Misch and Jason “The Hammer” Lane.

As they came through Washington, the order had been Strasser, Schoch, Wyss, Gerhard Gulewicz, Baloh, Pattinson, Eduard Fuchs, Lane and Misch.

Gulewicz was forced to drop out somewhere around Time Station 42. Fuchs was leading the remaining racers Friday morning with a 17-minute edge over Gerald Bauer at Time Station 51.

The top female was Maria Parker/3,000 Miles to a Cure. The solo female 50-59 racer was last marked at Time Station 42 Friday morning.

In the solo female under 50 division, Cassie Schumacher (Pedal for Heroes USA) was at Time Station 40 while her lone competition, Lisa Dougherty (Team Los Alamos Schools) was at Time Station 39.

In the solo male 50-59 division, Franz Wintersberger was two time stations ahead of Guenter Haas. Wintersberger was at Time Station 46 while Haas had last checked in at Time Station 44.

In the solo male 60-69 division, Mario Fraternali held a lead of about one time station on Patrick Seely. Fraternali had been marked at Time Station 42 Friday morning while Seely reached Time Station 41 over three hours previously.

One team, Allied Forces - Team 4Mil/Strategic Lions, has finished. That 8-person open team finished the trek in five days, three hours and 45 minutes. That broke the old record set last year by Team ViaSat.

Team CEO Challenges and Team O’Side were between Time Stations 46 and 47 with Team Barrow one time station behind.

Leaders in the other team divisions Friday morning were:

• 2-person female under 50 — Power, Pedals and Ponytails at Time Station 37;

• 2-person male under 50 — Biking Vikings at Time Station 46;

• 2-person male 50-59 — Polish Ultracycling Team at Time Station 40;

• 2-person mixed 50-59 — Flying J’s at Time Station 43;

• 4-person female under 50 — Love, Sweat & Gears at Time Station 44;

• 4-person male under 50 — 4athletes powered by gateprotect at Time Station 51;

• 4-person male 50-59 — Green Beret Foundation at Time Station 43;

• 4-person mixed under 50 — Vencendo Desafios Team Brasil at Time Station 39;

• 4-person mixed 50-59 — Team Break the Cycle at time Station 40; and

• 4-person mixed 60-69 — Team GOALED at Time Station 43.

For the latest updates, please see raceacrossamerica.org or ridefarther.com.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    7 p.m.

*St. Clair at Union    7 p.m.

*Pacific at Sullivan    7 p.m.

*Hermann at Owensville    7 p.m.

Ash Grove at St. James    7 p.m.

Cuba at Brentwood    7 p.m.

*St. Charles West at Warrenton    7 p.m.

South Callaway at Wright City     7 p.m.

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Friday, Sept. 5

Warrenton 14, Washington 6

Borgia 13, Maplewood-Richmond Heights 0 (forfeit)

*Union 32, Sullivan 19

*Pacific 20, St. Clair 18

*Hermann 52, St. James 20

Owensville 35, Cuba 8

*Wright City 36, Montgomery Co. 0

Friday, Aug. 29

Sullivan 30, Washington 8

Borgia 56, Union 13

Ozark 41, St. Clair 0

Potosi 34, Pacific 13

Hermann 54, Cuba 12

Blair Oaks 42, Owensville 0

St. James 36, Houston 18

Warrenton 28, Troy 0

Orchard Farm 36, Wright City 18

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 49, Union 39

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Softball

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at Notre Dame    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt N    4:30 p.m.

*Union at Owensville    4:30 p.m.

*Pacific at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at St. Clair    4:30 p.m.

*Hermann at Sullivan    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Warrenton    4:30 p.m.

Sullivan at Northwest    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Dominic at Borgia    3:45 p.m.

*Union at Hermann    4:30 p.m.

*St. Clair at New Haven    4:30 p.m.

*St. James at Pacific    4:30 p.m.

*Owensville at Sullivan    4:30 p.m.

Friday, Sept. 19

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

South Callaway at New Haven    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington at Ft. Zumwalt S    4:30 p.m.

Union at North County    4:30 p.m.

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Volleyball

Tuesday, Sept. 16

*Sullivan at St. Clair    4:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    5 p.m.

*New Haven at Union    5:30 p.m.

*Pacific at Hermann    5:30 p.m.

*Owensville at St. James    5:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Washington at Duchesne    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at Owensville    5 p.m.

*Union at Pacific    5:30 p.m.

*Hermann at New Haven    5:30 p.m.

*St. James at Sullivan    5:30 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:30 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    5:15 p.m.

Providence at Crosspoint    7:15 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

Saturday, Sept. 20

New Haven Round Robin    9 a.m.

ECC at Wentworth    1 p.m.

ECC vs. Graceland JV (Wentworth)    3 p.m.

Washington at Gateway Match Up    TBA

St. Clair at Seckman Tny    TBA

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Boys Soccer

Tuesday, Sept. 16

Crosspoint at Fulton St. Albans    4:30 p.m.

Tolton Catholic at Borgia    5:30 p.m.

*Washington at Ft. Zumwalt E    6 p.m.

Wednesday, Sept. 17

*St. Louis at ECC    4:30 p.m.

Union at Affton    5 p.m.

St. Clair at De Soto    5 p.m.

Thursday, Sept. 18

*St. Clair at St. James    5 p.m.

Dixon at Sullivan    5 p.m.

Borgia at Trinity    6:15 p.m.

Friday, Sept. 19

Eagle Ridge at Crosspoint    4:30 p.m.

Tolton at Fulton SA    5 p.m.

Saturday, Sept. 20

*Ft. Zumwalt S at Washington    10 a.m.

Crowder at ECC    2 p.m.

Monday, Sept. 22

Hillsboro at Union    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Cross Country

Thursday, Sept. 18

St. Clair at Lutheran North    4 p.m.

New Haven, St. James at Steelville Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 20

Festus Inv.    9 a.m.

Hermann at Fulton Inv    9 a.m.

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Tuesday, Sept. 16

*Borgia at St. Dominic    3:30 p.m.

Wednesday, Sept. 17

Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Thursday, Sept. 18

Ft. Zumwalt S at Washington    3:30 p.m.

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Saturday, Sept. 20

Borgia at Ft. Zumwalt W    8:30 p.m.

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News