Lady Knights Stun St. Charles Lutheran - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady Knights Stun St. Charles Lutheran

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, January 23, 2013 5:15 pm

How do you take down a highly ranked team?

That’s a question the Borgia basketball Lady Knights answered Monday night in a 67-64 win over Lutheran St. Charles.

Borgia (11-4) received eight three-point baskets from the Arand sisters in the victory over Lutheran (15-2), a key factor in earning the victory over the Archdiocesan Athletic Association Small Division leader.

“It was a great win,” said Borgia Head Coach Stacia Parsell. “We were excited to come out on top of this one.”

Janie Arand hit five three-point baskets among her team-leading 23 points on the night. Molly Arand found the range three times for Borgia.

Complementing Borgia’s outside shooting was Katie Lindemann, who registered a double-double with 22 points and 10 rebounds.

“Katie Lindemann played very well and we knew we were going to need a big night from her,” Parsell said. “Janie Arand took over the game, hitting five threes and erasing the lead St. Charles Lutheran had built in the first quarter.” The visiting Cougars actually came out with the lead through a fast-paced first eight minutes of action with a 20-16 advantage after one quarter.

Borgia then turned the tables in the second quarter to take a 37-35 lead to the locker room at the intermission.

Borgia’s 16-8 third quarter gave the Lady Knights the cushion they needed. Heading into the final period, Borgia held a 53-43 lead.

And Borgia needed every point of that lead as Lutheran rallied in the fourth quarter.

“We had a big third quarter but never felt comfortable,” Parsell said. “Lutheran has a very good team that is capable to come back quickly. Molly Arand hit a big three late in the fourth quarter to keep St. Charles Lutheran from ever taking the lead.”

Along with her 23 points and five three-point baskets, Janie Arand also had three rebounds, one assist and one steal. She was 4-6 from the free-throw line.

Lindemann also went 4-6 from the stripe to go with her 22 points and 10 rebounds.

Molly Arand ended the game with nine points, two assists and one rebound.

Emily Grahl contributed seven points, five assists, two rebounds and a steal.

Cassandra Halsted scored six points with six rebounds.

Megan Jensen pulled won two rebounds.

Morgan Spradling recorded one rebound and one steal.

“Morgan Spradling had a very good game coming off the bench and giving a huge defensive effort,” Parsell said.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Friday, Jan. 2

Sullivan at Washington    7 p.m.

Tuesday, Jan. 6

Community Christian at Fulton SA    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:45 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    7 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    7:45 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

&Borgia vs. Lutheran N    TBA

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

%St. Charles vs. Bayless    6 p.m.

%Westminster vs. Washington    7:30 p.m.

Fulton SA at Providence    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

%Borgia vs. St. Clair    6 p.m.

#South Callaway vs. North Callaway    6 p.m.

#Hermann vs. Russellville    6 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    7 p.m.

%Francis Howell Central vs. Union    7:30 p.m.

#Montgomery Co vs. New Bloomfield    7:30 p.m.

#Harrisburg vs. New Haven    7:30 p.m.

Thursday, Jan. 15

#South Callaway-North Callaway loser vs. Montgomery Co-New Bloomfield loser    6 p.m.

#South Callaway-North Callaway winner vs. Montgomery Co-New Bloomfield winner    6 p.m.

Bethel at Fulton SA    6:30 p.m.

#Hermann-Russellville loser vs. Harrisburg-New Haven loser    7:30 p.m.

#Hermann-Russellville winner vs. Harrisburg-New Haven winner    7:30 p.m.

Friday, Jan. 16

%St. Charles-Bayless loser vs. Westminster-Washington loser    4 p.m.

%Borgia-St. Clair loser vs. Francis Howell Central-Union loser    5:30 p.m.

*Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

%St. Charles-Bayless winner vs. Westminster-Washington winner    7 p.m.

Providence at Fulton SA    7 pm.

#Seventh-place game    7:30 p.m.

Consolation game    7:30 p.m.

%Borgia-St. Clair winner vs. Francis Howell Central-Union winner    8:30 p.m.

Saturday, Jan. 17

%Seventh-place game    2:30 p.m.

#Third-place game    3:30 p.m.

%Consolation game    4 p.m.

%Third-place game    5:30 p.m.

#Championship game    6:30 p.m.

%Championship game    7 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    6:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    7:30 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

Girls Basketball

Friday, Dec. 26

Seckman Tournament

Northwest 43, Mehlville 42

Festus 58, Patriettes 13

Seckman 36, Oakville 28

Pacific 73, Carnahan 38

Saturday, Dec. 27

Seckman Tournament

Mehlville 39, Patriettes 35

Oakville 73, Carnahan 38

Festus 47, Northwest 30

Pacific 51, Seckman 33

Monday, Dec. 29

Seckman Tournament

Seventh-place game—Carnahan vs. Patriettes    1:30 p.m.

Third-place game—Seckman vs. Northwest    1:30 p.m.

Consolation game—Oakville vs. Mehlville    3 p.m.

Championship game—Pacific vs. Festus   3 p.m.

Rolla Tournament

St. Clair vs. Waynesville    3:30 p.m.

Tuesday, Dec. 30

Rolla Tournament

St. James-Sedalia loser vs. Waynesville-St.Clair loser    2 p.m.

St. James-Sedalia winner vs. Waynesville-St. Clair winner    5 p.m.

Wednesday, Dec. 31

Rolla Tournament

Consolation game    9 a.m.

Seventh-place game    9 a.m. at MS&T

Third-place game    12 p.m.

Championship game    3 p.m.

Friday, Jan. 2

Hermann at Washington    5:30 p.m.

New Haven at Bourbon    6 p.m.

Monday, Jan. 5

*Union at New Haven    6 p.m.

Tuesday, Jan. 6

*Holt at Washington    5:30 p.m.

*Crosspoint at Liberty Christian    5:30 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:45 p.m.

Wednesday, Jan. 7

Borgia at St. Clair    7 p.m.

Thursday, Jan. 8

Fulton SA at Bethel    5 p.m.

Park Hills Central at Pacific    5:30 p.m.

Cuba at New Haven    6 p.m.

Friday, Jan. 9

*Ft. Zumwalt South at Washington    6 p.m.

*Crosspoint at Eagle Ridge    6:15 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Saturday, Jan. 10

Borgia vs. MICDS (St. Joseph’s Academy Shootout)    12:30 p.m.

Fulton SA at Calvary Lutheran Tny    TBA

Monday, Jan. 12

Lutheran South at St Clair    5:30 p.m.

Lindbergh at Pacific    5:30 p.m.

@Washington vs. Patriettes    5:30 p.m.

#Harrisburg vs. Russellville    6 p.m.

#New Bloomfield vs. Montgomery Co    6 p.m.

Fulton SA at Providence    6 p.m.

@Helias vs. Sullivan    7 p.m.

#North Callaway vs. New Haven    7:30 p.m.

#Hermann vs. South Callaway    7:30 p.m.

Tuesday, Jan. 13

Pacific at Ursuline    4:30 p.m.

Ft. Zumwalt East at St. Clair    5:30 p.m.

Heritage Classical at Crosspoint    5:30 p.m.

@St. Charles West vs. Union    5:30 p.m.

@Borgia vs. Eureka    7 p.m.

Wednesday, Jan. 14

#Harrisburg-Russellville loser vs. North Callaway-New Haven loser    6 p.m.

#Harrisburg-Russellville winner vs. North Callaway-New Haven winner    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co loser vs. Hermann-South Callaway loser    6 p.m.

#New Bloomfield-Montgomery Co winner vs. Hermann-South Callaway winner    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Bethel at Fulton SA    5 p.m.

Northwest at St. Clair    5:30 p.m.

@Washington-Patriettes loser vs. Helias-Sullivan loser    5:30 p.m.

@St. Charles West-Union loser vs. Borgia-Eureka loser    7 p.m.

Friday, Jan. 16

@Washington-Patriettes winner vs. Helias-Sullivan winner    5:30 p.m.

Providence at Fulton SA    5:30 p.m.

#Seventh-place game    6 p.m.

#Consolation game    6 p.m.

@St. Charles West-Union winner vs. Borgia-Eureka winner    7 p.m.

Saturday, Jan. 17

@Seventh-place game    1 p.m.

#Third-place game    2 p.m.

@Consolation game    2:30 p.m.

@Third-place game    4 p.m.

#Championship    5 p.m.

@Championship    5:30 p.m.

Monday, Jan. 19

*Owensville at St. Clair    5:30 p.m.

Union at Warrenton    6 p.m.

Montgomery Co at New Haven    6 p.m.

*Duchesne at Borgia    6:45 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Fulton SA at Liberty Christian    5 p.m.

Parkway West at Pacific    5:30 p.m.

New Haven at Wellsville    5:30 p.m.

Crosspoint at CAGSL    6 p.m.

O’Fallon Christian at Borgia    6:45 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

Wrestling

Friday, Dec. 26

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Saturday, Dec. 27

Union, Pacific at Hillsboro Tny    TBA

Monday, Dec. 29

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Tuesday, Dec. 30

Washington at Lindbergh Tny    TBA

Wednesday, Jan. 7

*Ft. Zumwalt South at Washington     6 p.m.

Thursday, Jan. 8

Washington at Granite City    4:30 p.m.

Borgia at Hancock Tri-Meet    5 p.m.

Friday, Jan. 9

Washington at GAC Championships    TBA

Saturday, Jan. 10

Washington at GAC Championships    TBA

Tuesday, Jan. 13

Union at Liberty Quad    5 p.m.

Washington at Warrenton    6 p.m.

*Sullivan at Pacific    6 p.m.

Wednesday, Jan. 14

*Washington at Holt/Ft. Zumwalt East    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Westminster at Pacific    6 p.m.

Friday, Jan. 16

Union at Branson    5 p.m.

Saturday, Jan. 17

Borgia at Owensville Tny    9 a.m.

Washington, Pacific at 141 Rumble    TBA

Union at Branson Tny    TBA

Tuesday, Jan. 20

*Washington at Ft. Zumwalt North    6 p.m.

Union at Sullivan/St. James/Warrenton    5 p.m.

Girls Swimming

Wednesday, Jan. 7

Borgia at Kennedy    6:30 p.m.

Friday, Jan. 9

Borgia/Washington at MICDS    4:15 p.m.

Monday, Jan. 12

Borgia at DuBourg    6 p.m.

Thursday, Jan. 15

Washington at Clayton    4:15 p.m.

Friday, Jan. 16

Washington at Ft. Zumwalt West    3:30 p.m.

Tuesday, Jan. 20

Washington at Ft. Zumwalt East/Timberland    3:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL