Royal Acres Edges Pacific During Monday Dual Meet - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Royal Acres Edges Pacific During Monday Dual Meet

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, June 30, 2012 7:00 am

Continuing a longtime rivalry with Royal Acres Monday at home, the Pacific Swim Team fell to its Gateway Swimming and Diving Conference opponent, 273-238.

“Royal Acres is such a good team,” said Pacific Head Coach Hart Hillhouse. “They have really good swimmers who swim year round. I’m really happy we were close at the end of the meet. If we can get a couple seconds faster in a couple of events we could end up winning that meet. Our swimmers keep improving their times and we are having fun. I hope we can continue that through the last few weeks.”

Pacific returns to action Monday with a road meet at Lake of the Woods. Pacific’s final dual meet of the season will be at home July 9. Both meets start at 6 p.m.

In the Royal Acres meet, Pacific started with individual medley races.

Pacific’s winners were Elizabeth Wamsley, Nick Wamsley and Ashton Moore.

Placing second for the Pirates were McKinley Munk, Ryan Sauvage, Lexi Delmain and Joel Virtudazo.

Pacific’s third-place finishers were Matthew Wamsley and Livi Lindemann.

In the freestyle scoring heats, Pacific’s winners were Gabrielle Mattli, Elizabeth Wamsley, Nick Wamsley, Ashton Moore and Ricky Meyers.

In the breaststroke races, Pacific’s winners were Ian Cox, Elizabeth Wamsley, Ryan Sauvage, Coleman Kuseliauskas and Joel Virtudazo.

In the freestyle relays, Pacific’s winning teams were:

• Girls 9-10 (Emily Bratch, Jenna Raab, Elizabeth Wamsley and McKinley Munk);

• Boys 11-12 (Kyle Robinson, Tim Toney, Coleman Kuseliauskas and Ashton Moore); and

• Boys 15-18 (Joe Petersen, Joseph Schimsa, Joel Virtudazo and Ricky Meyers).

In the backstroke races, Pacific’s winners were Emily Bratch, Lilian Hardcastle, Lexi Delmain, Coleman Kuseliauskas and Ricky Meyers. In the butterfly races, Pacific’s winners in scoring heats were Gabrielle Mattli, Ted Toney, Nick Wamsley and Ashton Moore.

The meet concluded with medley relay races. Pacific’s winning teams were:

• Girls 8-Under (Crystal Martin, Isydor Van Deven, Gabrielle Mattli and Morgan Bratch);

• Girls 9-10 (McKinley Munk, Jenna Raab, Elizabeth Wamsley and Emily Bratch);

• Boys 9-10 (Jack Post, Matthew Wamsley, Jacob Sauvage and Jacob Donnelly);

• Boys 11-12 (Connor Robinson, Ryan Sauvage, Nick Wamsley and Adam Van Winkle);

• Boys 13-14 (Coleman Kuseliauskas, Kyle Robinson, Tim Toney and Adam Barnhart); and

• Boys 15-18 (Ricky Meyers, Joel Virtudazo, Ashton Moore and Joseph Schimsa).

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Senior Legion

Tuesday, July 1

*Daniel Boone 14, Pacific 3

*Washington 20, Sullivan 5

Wednesday, July 2

*Daniel Boone 8, Pacific 2

*Washington 11, St. Peters 1

Thursday, July 3

*Washington 11, St. Charles 0

Friday, July 4

*Pacific at St. Peters    1:30 p.m.

Saturday, July 5

*Washington 20, Pacific 1

Sunday, July 6

*Washington 11, Warrenton 2

Monday, July 7

Washington 9, Creve Coeur 7

Blue Springs Wood Bat Tournament

Wednesday, July 9

Washington 7, Gravette Lions 0

Thursday, July 10

Washington 4, Post 339 West (Bellevue, Neb.) 2

Friday, July 11

Washington 14, Geiger Redi-Mix (Leavenworth, Kan.) 0

Washington 4, Hawthorne Outlaws (Lee's Summit) 2

Saturday, July 12

Washington vs. TBA, quarterfinals, TBA

Sunday, July 13

Semifinal Games, 11 a.m.

Championship, 2 p.m.

Junior Legion

Tuesday, July 1

*Union 5, New Haven 0

*Union 7, New Haven 4

*St. Charles 12, Pacific 5

Thursday, July 3

*Union 13, Hannibal 2

*Union 10, Hannibal 3

*Elsberry at Pacific    7 p.m.

Saturday, July 5

*Daniel Boone at Pacific (DH)    10 a.m.

Union 6, Crocker 5

Union 13, Crocker 7

Freshman Legion

Tuesday, July 1

*Washington 16, Pacific 1

Wednesday, July 2

*Washington 11, St. Peters 0

Ninth District Tournament Schedules

Junior Legion

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 St. Peters vs. Elsberry, 2 p.m.

G14 Championship — Washington vs. G13 winner, 5 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 2 p.m.

Ninth District Tournament Schedules

Freshman Legion

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 St. Peters vs. Elsberry-Winfield, 6 p.m.

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles vs. G12 winner, 1 p.m.

G14 Championship — Washington vs. G13 winner, 4 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 1 p.m.

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    8 a.m.

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    6 p.m.

7-12    at Division Meet, Pacific    8 a.m.

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

Great Midwest Football League

July 5

Missouri Cyclones 22, Midwest Chargers 14

July 12

Missouri Cyclones at Missouri Valley Pitbulls, St. Charles High School, 5 p.m.

Ninth District Standings

July 1, 2014

District Games Only

Senior Legion

Team    Wins    Losses

West    11    2

Daniel Boone 262    9    3

Washington 218    11    5

St. Charles 312    9    5

Elsberry 226    8    5

Wentzville 323    5    5

St. Peters 313    7    7

Pacific 320    3    10

Warrenton 122    0    10

Sullivan 18    1    12

2014 Final Standings

Junior Legion

Team    Wins    Losses

Elsberry 226    20    2

Union 297    19    3

Washington 218    18    4

St. Charles 312    14    8

St. Peters 313    12    10

Wentzville 323    12    10

Hannibal 55    10    12

New Haven 366    9    13

Daniel Boone 262    5    14

Warrenton 122    3    16

Pacific 320    3    15

Sullivan 18    0    20

Freshman Legion

Team    Wins    Losses

St. Charles 312    20    0

Washington 218    17    3

Hannibal 55    16    4

Elsberry-Winfield 226    14    6

Wentzville 323    9    11

Warrenton 122    8    12

West    7    13

St. Peters 313    6    14

New Haven 366    5    15

Pacific 320    4    16

Elsberry 226    4    16

*Indicates League Games

Racing News