Union Sweeps Affton, Westminster - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Union Sweeps Affton, Westminster

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, January 18, 2013 5:45 pm

Making it five dual wins in two days, the Union wrestling Wildcats swept Affton and Westminster Wednesday in a tri-meet at Affton.

Union defeated the host school, 57-15, and also edged Westminster, 39-36.

The Wildcats improved to 13-1 in regular-season dual meets (excluding tournaments set up with duals).

“I really was proud to see how they stepped up this week,” Union Head Coach Justin Cranmer said. “We were without one of the team’s best wrestlers, Alex Gaebe, all week because he got hurt Monday at practice. Everyone on the team from JV wrestlers to the varsity starters really wrestled well to get through two tough days of wrestling undefeated.”

Against Affton, Union’s winners were:

• Grant Henry (182) pinned David Ardrey in 1:57.

• Joseph Parrott (195) pinned Devon Robinson in 3:18.

• James Lewis (220) won an 8-3 decision over Daryl Carr.

• Joe Lasky (285) pinned DaVondre Love in 44 seconds.

“Joe Lasky is really coming on and I look for him to go on a run at the district tournament,” Cranmer said. “He has finally started to understand how to put together a complete match and beat the tough heavyweights.”

• Colton Faber (113) pinned Troy Kahle in 3:48.

• Tyler Pace (120) pinned Shawn Bomarito in 50 seconds.

• Nick (132) Ciaccio pinned Brice Logue in 4:23.

• Devin Maidard (145) pinned Kyle Smith in 2:40.

• Logan Meyer (160) pinned Kalan Skinner-Ward in 1:53.

• Dalton Kuenzel (170) pinned Luke Inman in 2:20.

“Dalton Kuenzel has also really stepped up his wrestling,” Cranmer said. “He is wrestling more confident and is looking really tough. I look for him to make a deep run at the state tournament.”

Shane Foster (126) lost by a 15-9 decision. Dalton Fennessey (126) was pinned.

Affton earned a walkover victory at 152 pounds. Both teams were open at 106.

“I sat four starters (five without Gaebe) against Affton to keep them under their 50 matches allowed and the JV kids wrestled well helping us win big in that dual,” Cranmer said.

In the Westminster meet, Union had rally from a deficit.

“We were down big against Westminster, 30-15, before we went on a run pinning from 145-170 to win the dual,” Cranmer said. “It was an exciting dual because those kids knew what they had to do for us to win the dual and they stepped up and got it done.”

Against Westminster, Union’s winners were:

• Faber (113) earned a 9-5 decision over Joe Welker. It was the only match in the meet which went the distance. All others were pins or forfeits.

• Jordan Nowak (126) pinned Dominic Francescelli in 1:43.

• Devon Fennessey (145) pinned Will Egan in 1:40.

• Cody Pace (152) pinned Eric Shaffer in 58 seconds.

• Kuenzel (170) pinned Brink Thompson in 2:53.

• Lasky (285) pinned Matt Kimberling in 1:49.

Union’s losers were Tyler Pace (120), Ciaccio (132), Foster (138), Henry (182), Parrott (195) and Lewis (220).

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 West 11, St. Charles Post 312 1

G4 Daniel Boone 10, Hannibal 2

Saturday, July 26

G5 Jefferson City 9, West 2

G6 St. Charles 11, Daniel Boone 10

G7 West 6, St. Charles 2

Sunday, July 27

G8 Championship — West 11, Jefferson City 0

G9 If-Needed Game — Jefferson City 14, West 12

Jefferson City advances to state tournament in Sedalia.

Senior Legion State Tournament

At Liberty Park, Sedalia

Thursday, July 31

G1 Jefferson City Post 5 vs. Lee’s Summit Post 189 Aux. Outlaws, 4 p.m.

G2 Joplin Miners vs. Festus Post 253, 7 p.m.

Friday, Aug. 1

G3 G1 winner vs. G2 winner, noon

G4 G1 loser vs. G2 loser, 3 p.m.

G5 G3 loser vs. G4 winner, 6 p.m.

Saturday, Aug. 2

G6 Championship — G3 winner vs. G5 winner, 1 p.m.

G7 If-needed game — G6 winner vs. G6 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Jackson 8, Washington 3

G4 Springfield Glendale 8, Sedalia 3

G5 Jackson 4, Eureka 2

G6 Washington 8, Springfield Glendale 0

Saturday, June 26

G7 Eureka 11, Washington 10 (9 innings)

G8 Championship — Jackson 7, Eureka 6

Jackson advances to Regional Tournament in Leavenworth, Kan.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News