Sectional Golf Takes Place Monday - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Sectional Golf Takes Place Monday

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, May 3, 2013 3:30 pm

One area team and several area individuals will participate in sectional golf tournaments on Monday.

The top two teams and the top 12 individuals (not from the top two teams) advance to the state tournament.

Three Washington golfers compete in the Class 4 Sectional 2 Tournament at The Missouri Bluffs Golf Course in St. Charles starting at 8 a.m.

Representing the Blue Jays will be Colbey Schuster, Mark Stahlhuth and Brad Carpenter.

Sullivan’s team and individual golfers from Borgia, Union, St. Clair, Pacific and St. James will play in the Class 3 Sectional 3 Tournament at Marshfield Country Club starting at 9 a.m.

The Class 3 District 5 champion Sullivan team will be represented by Tylor Carrico, Drew Armstrong, Justin Biermann, Gavin Yociss and Ryan Juergens.

Four Borgia players will play in the sectional event.

Representing the defending Class 3 state champion Knights will be Clayton Voss, Alex Rennick, Andrew McClure and Parker DuMontier.

St. James’ three sectional golfers will be Jake Shockley, Jack Mueller and Levi Auxier.

St. Clair and Pacific both will have two golfers at the sectional event.

Representing the Bulldogs will be Kyle Juergens and Matt Gordon.

Playing for the Indians will be Charlie Brinker and Brendan Jett-Kell.

Union will be represented in the tournament by Hinako Kishimoto, the lone female in the District 5 field.

/

Area Scoreboard

Boys Basketball

Monday, Jan. 26

^Rock Bridge 79, Northwest 27

^Lutheran South 76, Hillsboro 43

Owensville 41, Hermann 40

St. James 80, Montgomery County 39

Tuesday, Jan. 27

Jackson 65, Pacific 44

^Borgia 82,  Union 61

~Warrenton 69, Chamois 24

^Washington 49, St. Clair 45 (OT)

~Wright City 51, New Haven 37

*Bethel at Crosspoint    7:45 p.m.

Wednesday, Jan. 28

Fulton SA at Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

^Northwest vs. Hillsboro   5:30 p.m.

~Chamois vs. New Haven    6 p.m.

~Warrenton vs. Wright City    6 p.m.

^Union vs. St. Clair    7 p.m.

~Hermann vs. Montgomery Co    7:30 p.m.

~Owensville vs. St. James    7:30 p.m.

Friday, Jan. 30

^Rock Bridge vs. Lutheran South    5:30 p.m.

^Borgia vs. Washington    7 p.m.

*Providence at Crosspoint    7:30 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    7:30 p.m.

Saturday, Jan. 31

^Seventh-place game    2:30 p.m.

~Seventh-place game    2:30 p.m.

^Consolation    4 p.m.

~Consolation    4 p.m.

^Third-place game    5:30 p.m.

~Third-place game    5:30 p.m.

^Championship    7 p.m.

~Championship    7 p.m.

%Washington Tournament

#South Callaway Tournament

^Union Tournament

~Hermann Tournament

Girls Basketball

Monday, Jan. 26

^Holt 60, Pacific 57

^Warrenton 42, Union 40

~Owensville 64,  Montgomery Co 32

Borgia 62, Cardinal Ritter 41

^St. Clair 64, Lutheran South 45

~Hermann 57, Wright City 26

Washington 74, Wentzville Liberty 19

Tuesday, Jan. 27

Fulton SA at Barat    4:30 p.m.

~New Haven 42, Montgomery Co 34

*Bethel at Crosspoint    6:15 p.m.

~Chamois 61, Wright City 20

Wednesday, Jan. 28

^Pacific vs. Union    4 p.m.

Fulton SA at Thomas Jefferson    5 p.m.

^Wentzvillr Liberty vs. Lutheran South     5:30 p.m.

~Owensville vs. New Haven    6 p.m.

^Holt vs. Warrenton    7 p.m.

~Hermann vs. Chamois    7:30 p.m.

^Washington vs. St. Clair    8:30 p.m.

Thursday, Jan. 29

*Borgia at Notre Dame    6:45 p.m.

Friday, Jan. 30

^Seventh-place game    4 p.m.

~Consolation    5 p.m.

^Consolation    5:30 p.m.

*Providence at Crosspoint    6 p.m.

Eagle Ridge at Fulton SA    6 p.m.

~Third-place game    6:30 p.m.

^Third-place game    7 p.m.

~Championship    8 p.m.

^Championship    8:30 p.m.

@Union Tournament

#South Callaway Tournament

^Washington Tournament

~Hermann Tournament

Wrestling

Tuesday, Jan. 27

*Pacific 42, St. Clair 33

Borgia 36, Hallsville 30

Helias 66, Borgia 21

Wednesday, Jan. 28

Borgia at Lutheran St. Charles    5 p.m.

Thursday, Jan. 29

Union at Farmington/Summit    5 p.m.

*Pacific at St. James/Owensville    5:30 p.m.

Washington at Seckman    6 p.m.

St. Clair at De Soto    TBA

Friday, Jan. 30

St. Clair at Potosi/Festus    5 p.m.

Saturday, Jan. 31

Pacific at Hazelwood East Tny    9 a.m.

Girls Swimming

Tuesday, Jan. 20

Timberland 140, Washington 96, Ft. Zumwalt East 87

Thursday, Jan. 22

Oakville 120, Washington 115, University City 9, Mehlville 6

Saturday, Jan. 24

Washington 91, Borgia 80

Tuesday, Jan. 27

Washington 122, St. Charles West 46

Thursday, Jan. 29

Washington at Affton/Lutheran South    4:15 p.m.

Borgia at St. Dominic    8:30 p.m.

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL