High School Football State Poll (Sept. 10) - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

High School Football State Poll (Sept. 10)

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Tuesday, September 10, 2013 12:05 am

Statewide high school football rankings, as compiled by a 15-member panel of sportswriters and broadcasters. First-place votes in parenthesis.

CLASS 6

Rank, team                      Rec    Pts.    LW

1. Blue Springs (15)        2-0    150    1

2. Rock Bridge               2-0    135    2

3. Francis Howell            2-0    116    3

4. Hazelwood Central      2-0    99    5

5. Rockhurst                     0-2    83    4

6. Liberty                         2-0    61    10

7. CBC                            1-1    57    8

8. Jefferson City             2-0    50    9

9. DeSmet                       0-2    44    6

10. Raymore-Peculiar    1-1    18    7

Also receiving votes: Fort Zumwalt West (1-1) 11, Blue Springs South (1-1) 1

CLASS 5

1. Lee’s Summit West  (15)    2-0    150    1

2. Parkway Central                 2-0    127    2

3. Fort Osage                          2-0    125    3

4. Kirkwood                           2-0    106    4

5. Camdenton                         2-0    80    5

6. Staley                                 1-1    72    7

T7. Ozark                              2-0    49    8

T7. Vianney                          2-0    49    9

9. Webster Groves                0-2    32    6

10. Lebanon                         2-0    16    10

Also receiving votes: Kickapoo (2-0) 6, Nixa (2-0) 5, Winnetonka (1-1) 4, Kearney (1-1) 3, Park Hill South (0-2) 1

CLASS 4

1. Webb City (12)        1-1    147    1

2. Harrisonville (3)      2-0    138    2

3. Helias                      1-1    113    3

4. Bolivar                    2-0    106    4

5. Westminster            2-0    88    5

6. Liberty North          2-0    82    6

7. Moberly                  2-0    52    8

8. Hillcrest                 1-1    43    9

9. Priory                     2-0    31    10

10. Hannibal              1-1    12    --

Dropped out: Raytown South (0-2)

Also receiving votes: Festus (2-0) 11, Carl Junction (1-1) 1, Raytown South (0-2) 1

CLASS 3

1. Maryville (15)           2-0    150    1

2. John Burroughs        2-0    134    2

3. California                 2-0    118    3

4. Oak Grove               2-0    106    4

5. Duchesne                 2-0    92    5

6. Reeds Spring           2-0    70    6

7. Cassville                  1-1    56    8

8. O’Fallon Christian   2-0    45    10

9. Monett                      2-0    32    --

10. Center                     1-1    15    7

Dropped out: Centralia (1-1)

Also receiving votes: Cameron (2-0) 3, Park Hills Central (2-0) 2, Centralia (1-1) 1, Eldon (1-1) 1

CLASS 2

1. Lamar (15)              2-0    150    1

2. MV-Liberty             2-0    135    2

3. Mountain Grove      2-0    115    3

4. South Callaway       2-0    99    4

5. Strafford                  2-0    88    6

6. Caruthersville         1-1    73    7

7. Lafayette County    2-0    41    10

8. Brookfield               2-0    36    9

9. Palmyra                   2-0    29    --

10. Herculaneum        1-1    19    5

Dropped out: Lutheran North (0-2)

Also receiving votes: Blair Oaks (1-1) 14, Lathrop (2-0) 9, Ash Grove (2-0) 8, Holden (1-1) 5, Lutheran North (0-2) 4

CLASS 1

1. Hamilton (10)              2-0    145    1

2. Valle Catholic (5)        2-0    140    2

3. Westran                       2-0    120    3

4. Cass-Midway              2-0    101    5

5. Salisbury                     2-0    74    6

6. Thayer                        1-1    68    4

7. Marceline                   2-0    66    8

8. Milan                         2-0    43    10

9. Skyline                      2-0    28    --

10. Sacred Heart            2-0    17    --

Dropped out: South Harrison (0-2), Polo (0-2)

Also receiving votes: Marionville (2-0) 16, South Harrison (0-2) 3, Drexel (2-0) 1, East Buchanan (2-0) 1, Osceola (1-1) 1, Polo (0-2) 1

(Missourian Sports Writer Craig Vonder Haar's ballot):

Class 6

1 Blue Springs

2 Rock Bridge

3 Francis Howell

4 Hazelwood Central

5 Rockhurst

6 DeSmet

7 Liberty

8 Jefferson City

9 CBC

10 Raymore-Peculiar

Class 5

1 Lee's Summit West

2 Parkway Central

3 Fort Osage

4 Kirkwood

5 Camdenton

6 Staley

7 Vianney

8 Ozark

9 Webster Groves

10 Lebanon

Class 4

1 Webb City

2 Harrisonville

3 Helias

4 Bolivar

5 Westminster

6 Liberty North

7 Moberly

8 Hillcrest

9 Priory

10 Festus

Class 3

1 Maryville

2 John Burroughs

3 California

4 Oak Grove

5 Duchesne

6 Reeds Spring

7 Cassville

8 O'Fallon Christian

9 Monett

10 Cameron

Class 2

1 Lamar

2 Liberty (Mt View)

3 Mountain Grove

4 South Callaway

5 Strafford

6 Caruthersville

7 Palmyra

8 Ash Grove

9 Brookfield

10 Lafayette County

Class 1

1 Hamilton

2 Valle Catholic

3 Westran

4 Cass-Midway

5 Salisbury

6 Marceline

7 Thayer

8 Marionville

9 Milan

10 Sacred Heart

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 West 11, St. Charles Post 312 1

G4 Daniel Boone 10, Hannibal 2

Saturday, July 26

G5 Jefferson City 9, West 2

G6 St. Charles 11, Daniel Boone 0

G7 West 6, St. Charles 2

Sunday, July 27

G8 Championship — West 11, Jefferson City 0

G9 If-Needed Game — Jefferson City 14, West 12

Jefferson City advances to state tournament in Sedalia.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Jackson 8, Washington 3

G4 Springfield Glendale 8, Sedalia 3

G5 Jackson 4, Eureka 2

G6 Washington 8, Springfield Glendale 0

Saturday, June 26

G7 Eureka 11, Washington 10 (9 innings)

G8 Championship — Jackson 7, Eureka 6

Jackson advances to Regional Tournament in Leavenworth, Kan.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News