Owensville Wins Golf Tri-Meet Over St. Clair, Union - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Owensville Wins Golf Tri-Meet Over St. Clair, Union

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, April 19, 2013 4:15 pm

Golfing Monday at Birch Creek Golf Club, the Owensville Dutchmen claimed victory in a three-team Four Rivers Conference meet.

Owensville scored 170. St. Clair was second at 175 and Union finished third at 192.

Zane West of the Dutchmen was the meet medalist, shooting 38.

Consistency helped Owensville claim the title. Other Owensville golfers were Doug Hudnall, Dustin Kyle and Blake Mehrhoff each at 44 and Tanner Jackson at 53.

St. Clair was led by Matt Gordon at 42. Kyle Juergens and Colbie Viessman each shot 44. Brandon York closed at 45 and Ben Bardot carded 51.

“This was the best team effort we’ve had all year,” said St. Clair Coach Casey Korn. “Our kids continue to improve each outing. We are becoming more and more consistent hitting to the green and putting with each match.”

Union was paced by Hinako Kishimoto once again. She shot 43 in the event.

Brennan Higgins was next at 47, Alex Gaebe shot 48, Jobie Richardson closed at 54 and Braxton Hoemann carded a round of 66.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Aug. 22

St. Clair at Washington    7 p.m.

Owensville at Borgia    7 p.m.

Union at Parkway West    7 p.m.

Pacific at De Soto    7 p.m.

at Park Hills Central    7 p.m.

Hermann at Montgomery Co    7 p.m.

St. James at Cuba    7 p.m.

St. Dominic at Warrenton    7 p.m.

Trinity at Wright City    7 p.m.

Volleyball

Friday, Aug. 22

@ECC vs. Neosho    11 a.m.

Washington at Marquette    4:45 p.m.

@ECC vs. Labette    5 p.m.

Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

Crosspoint vs. St. Louis Panthers    7:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

@ECC vs. Fort Scott    11 a.m.

@ECC vs. Pratt    5 p.m.

Sullivan at Windsor Tny    TBA

Monday, Aug. 25

Steelville at St. James    5:30 p.m.

Hermann at Montgomery Co    6 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Pacific at Seckman    4:15 p.m.

Union at Potosi    5 p.m.

Washington at Francis Howell C    5 p.m.

Pacific at Farmington    5 p.m.

New Haven at Cuba    5:30 p.m.

Owensville at Bourbon    5:30 p.m.

St. James at Salem    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:30 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Central Methodist JV at ECC    6:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Potosi at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    5 p.m.

Battle at Union    5:30 p.m.

Hermann at Jefferson City    5:30 p.m.

Belle at New Haven    5:30 p.m.

Linn at Owensville    6 p.m.

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    5 p.m.

Softball

Friday, Aug. 22

Rolla at St. James    4:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

New Haven Tournament    9 a.m.

Lutheran South at Sullivan    10 a.m.

Union Tournament

Union Sports Complex

G1 Washington vs. St. Clair, North Field, 8:30 a.m.

G2 Pacific vs. Liberty, South Field, 8:30 a.m.

G3 Union vs. Farmington, North Field, 10:30 a.m.

G4 Borgia vs. Park Hills Central, South Field, 10:30 a.m.

G5 G1 loser vs. G2 loser, North Field, noon

G6 G3 loser vs. G4 loser, South Field, noon

G7 G1 winner vs. G2 winner, North Field, 1:30 p.m.

G8 G3 winner vs. G4 winner, South Field, 1:30 p.m.

Consolation — G5 winner vs. G6 winner, North Field, 3 p.m.

Seventh Place — G5 loser vs. G6 loser, South Field, 3 p.m.

Championship — G7 winner vs. G8 winner, North Field, 4:30 p.m.

Third Place — G7 loser vs. G8 loser, South Field, 4:30 p.m.

Monday, Aug. 25

*Notre Dame at Borgia    3:45 p.m.

Rolla at Union    4:30 p.m.

New Haven at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Salem    4:30 p.m.

Belle at Owensville    5 p.m.

Sullivan at Westminster Tny    TBA

Tuesday, Aug. 26

*Ft. Zumwalt S at Washington    4:30 p.m.

Warrenton at Union    4:30 p.m.

Duchesne at Pacific    4:30 p.m.

Steelville at Owensville    4:30 p.m.

Vienna at St. James    4:30 p.m.

Wright City at St. Clair    5 p.m.

New Bloomfield at New Haven    5 p.m.

Hermann at Montgomery Co    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Pacific    4:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt N at Washington    4:30 p.m.

Bourbon at Hermann    4:30 p.m.

Owensville at Linn    4:30 p.m.

Fulton St. Albans at Crosspoint    4:30 p.m.

Friday, Aug. 29

Pacific at Lutheran South    4:15 p.m.

New Haven at Wellsville    4:30 p.m.

Belle at St. James    4:30 p.m.

Washington at Battle Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Battle Tny    TBA

Boys Soccer

Friday, Aug. 22

Crosspoint at ER    4:30 p.m.

Festus at Union    5 p.m.

#Washington vs. Seckman, Northwest    7 p.m.

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Saturday, Aug. 23

#Washington at Rockwood Summit    Noon

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Sunday, Aug. 24

Heartland at ECC    1 p.m.

Tuesday, Aug. 26

*Union at St. James    5 p.m.

St. Clair at Fredericktown    5 p.m.

Pacific at Hillsboro    5 p.m.

Sullivan at SLUH    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Union    7 p.m.

Thursday, Aug. 28

Union at De Soto    5 p.m.

Pacific at North County    5 p.m.

*St. James at Sullivan    5 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    6:15 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    4:30 p.m.

ECC at McKendree JV    7 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Cross Country

Friday, Aug. 22

Sullivan at Fleet Feet Inv    4 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at Parkway Central Inv    TBA

Friday, Aug. 29

St. Clair at First Capitol Inv    4 p.m.

Saturday, Aug. 30

Washington at Lafayette Inv    9 a.m.

Girls Golf

Monday, Aug. 25

Washington at Borgia    3:30 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Washington at Troy    3:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

*Borgia at Kennedy    TBA

Boys Swimming

Friday, Aug. 29

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt E Inv    3:30 p.m.

*Conference Games

@Fort Scott Tournament

#Parkway West/Northwest Tournament

Racing News