Area Wrestlers Claim 10 Medals at MSHSAA Championships - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Area Wrestlers Claim 10 Medals at MSHSAA Championships

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Related Galleries

Posted: Wednesday, February 26, 2014 2:30 pm

Area fans certainly will remember the 2014 MSHSAA Wrestling Championships.

Area wrestlers claimed two state titles with Pacific’s Austin Repp (170) and Union’s Dalton Kuenzel (182) winning Class 3 championship bouts Saturday at the Mizzou Arena in Columbia.

Both Repp and Kuenzel won their championship matches by pins.

Repp (58-0) captured his second consecutive 170-pound state title and capped an undefeated season by pinning Neosho’s Kyle Hostetter in 1:46. For the tournament Repp won his four matches by pins, spending a cumulative time of 4:42 on the mat.

Kuenzel (46-2) won all four of his matches by pins as well, finishing Winnetonka’s Markel Fluker in 3:05 in the title bout.

Another area wrestler, Washington’s Nicholas Solter (126) competed in a championship match, but lost and finished second.

Solter lost to Hannibal’s Tyler Janes by a 15-0 technical fall in 5:27.

Seven other area wrestlers earned state medals as well.

• Pacific’s Josh Franek (120) finished third in Class 3.

• Owensville’s Alton Harrell (195) finished the season with fourth place in Class 2.

• Washington’s Kyle Summers (182) was a fifth-place finisher in Class 3.

• Placing sixth were Washington’s Parker Neptune (113), Logan Baird (195), Union’s Joe Lasky (220) and Owensville’s Christopher Dolles (170).

Washington’s Cole Hamai (145) lost an 8-7 decision to Kearney’s Andrew Borden one round short of the medals. Hamai lost in overtime on the opening day to eventual state champion Johnny Blankenship of Platte County.

St. Clair’s Dustin Conner (170) lost a 6-0 decision to Dolles in the third round of wrestlebacks.

Washington’s Cody Gardner (132) won in the opening round, but lost his next two matches.

Losing first-round matches, winning in the wrestlebacks and then losing were:

Pacific’s Dalton Voyles (160), Union’s Dylan Ahern (160), Washington’s Matt Pecka (275) Owensville’s Matt Pohlmann (132) and Bodie Bombach (160), Sullivan’s Alexander Crooks (160) and St. Clair’s Skyler Hutchison (195).

Area wrestlers eliminated on the first day were Washington’s Cody Hay (106), Josh Luck (138), Izeck Elbert (152) and Jeremy Monehan (160), Pacific’s Lane Smith (138), St. Clair’s Thomas Maple (106) and Chris Algiere (132), Sullivan’s Jacob Dixon (106), Ryan Eastman (132) and Travis Mogab (145) and Owensville’s Nicholas Plocinski (182).

Union’s Dawson Sickmeier (106) qualified, but did not wrestle due to suffering a concussion in the district meet the previous week.

In the team standings, Washington scored 63 points to place seventh.

Pacific was ninth in Class 3 with 47 points and Union finished 12th with 42 points.

Neosho won the state title with 218 points. Staley was second at 160.5. Kearney finished third at 138 points with Hannibal (115.5) and Platte County (110.5) rounding out the top five. Farmington was sixth with 72 points.

In Class 2, Owensville tied for 23rd with 30 points. St. Clair was 33rd with 7.5 points and Sullivan tied for 38th with three points.

Oak Grove won the team championship in Class 2 with 163 points. Rounding out the top five were Smithville (140.5), Kirksville (117), Fulton (101) and Pleasant Hill (96.5).

Park Hill won the team title in Class 4 over Rock Bridge with 132 points. Rock Bridge scored 126 and Timberland was third at 101. Holt placed fourth at 87.5 with Seckman scoring 80.5 points to take fifth.

In Class 1, Blair Oaks edged Whitfield for the team title. Blair Oaks finished with 98 points while Whitfield scored 95.5. Other top-five schools were Lawson (86), Marceline (84.5) and Plattsburg (82.5).

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Carnahan 71, Normandy 46

Pacific 64, Rockwood Summit 22

North Tech 67, Union 37

Thursday, Nov. 27

McCluer North 95 Carnahan 68

CBC 82, Soldan 55

Borgia 50, North Tech 45

Friday, Nov. 28

McCluer North 93, Normandy 39

Pacific 70, Cardinal Ritter 57

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation — Rockwood Summit 47, Normandy 38

Gold Consolation — Soldan 78, Union 59

Gold Third Place — North Tech 63, Washington 57

Blue Third Place — Cardinal Ritter 71, Carnahan 46

Blue Championship — McCluer North 64, Pacific 58 (OT)

Gold Championship — CBC 67, Borgia 66

Boys Basketball

Monday, Dec. 8

Lutheran S 64, St. Clair 48

Borgia 61, Carnahan 51

Tuesday, Dec. 9

Lafayette 44, Washington 35

Friday, Dec. 12

Potosi 72, St. Clair 45

*Washington 69, Ft. Zumwalt North 65

Montgomery Co 62, New Haven 61

*St. Mary’s at Borgia    6:45 p.m.

Bourbon 75, Union 74

Glendale 63, Pacific 46

Saturday, Dec. 13

New Haven 46, Barat 40

Nixa 56, Pacific 46

Tuesday, Dec. 16

*Pacific 70, New Haven 35

*Hermann 67, St. Clair 49

*Ft. Zumwalt South 61, Washington 50

*Union 81, St. James 74

Friday, Dec. 19

*Owensville at St. Clair    4 p.m.

Washington vs. Parkway Central, GAC/Suburban Shootout, St. Charles Family Arena, 5:30 p.m.

*St. James at New Haven    6 p.m.

*Pacific 76, Union 57

Saturday, Dec. 20

Sullivan Shootout

Owensville vs. Rockwood Summit, 11:30 a.m.

Lindbergh 67, St. Clair 46

Jefferson City vs. Jackson, 2:30 p.m.

Washington 56, Lutheran South 54

Poplar Bluff 59, Borgia 49

Sullivan vs. Affton, 7 p.m.

Girls Basketball

Saturday, Dec. 6

Cor Jesu 63, Borgia 60

New Haven 46, Moberly 39

Monday, Dec. 8

Pacific 73, Rolla 40

St. Clair 68, Dixon 37

Washington 54, New Haven 15

Tuesday, Dec. 9

*Borgia 59, Rosati-Kain 38

Union 53, Northwest 44

Thursday, Dec. 11

*Borgia 60, Notre Dame 53

Union 81, Bourbon 53

Friday, Dec. 12

New Haven 45, Principia 30

*Washington 59, Ft. Zumwalt North 32

Saturday, Dec. 13

West Plains 76, Pacific 37

Monday, Dec. 15

*Pacific 46, New Haven 28

*St. Clair 59, Hermann 50

*St. James 64, Union 37

Sullivan Tournament

Cuba 48, Principia 27

Borgia 68, Patriettes 29

Sullivan 56, Pattonville 43

Owensville 78, Farmington 54

Wednesday, Dec. 17

Sullivan Tournament

Farmington 61, Pattonville 39

Sullivan 68, Owensville 64

Principia 55, St. Louis Patriettes 42

Borgia 56, Cuba 38

Thursday, Dec. 18

*St. James 72, New Haven 21

*Union 49, Pacific 48

Friday, Dec. 19

Francis Howell 55, Washington 48

Sullivan Tournament

Seventh Place — Pattonville vs. St. Louis Patriettes, 4 p.m.

Consolation — Farmington vs. Principia, 5:30 p.m.

Third Place — Owensville vs. Cuba, 7 p.m.

Championship — Borgia 62, Sullivan 35

Saturday, Dec. 20

Union at Waynesville    5 p.m.

Wrestling

Monday, Dec. 8

Maplewood 48, Borgia 30

Brentwood 47, Borgia 36

Winfield 48, St. Clair 36

St. Clair 42, St. James 40

Tuesday, Dec. 9

Pacific 55, North County 10

Jackson 63, Washington 12

Farmington 63, Washington 6

Wednesday, Dec. 10

Borgia 36, Lutheran St. Charles 34

Winfield 54, Borgia 30

Thursday, Dec. 11

Union 72, Ft. Zumwalt East 9

Union 52, Principia 30

Union 54, Winfield 27

Saturday, Dec. 13

Union Tournament    9 a.m.

Borgia at McCluer S-Berkeley Tny    9 a.m.

Pacific at Farmington Tny    9 a.m.

Tuesday, Dec. 16

Owensville 61, St. Clair 16

Union 48, Owensville 27

Union 65, St. Clair 18

Friday, Dec. 19

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Saturday, Dec. 20

Washington at Raytown S Tny    TBA

Union at Cape Central Tny    TBA

Pacific at Ft. Zumwalt E Tny    TBA

Girls Swimming

Monday, Dec. 8

Washington at Eureka    4:30 p.m.

Tuesday, Dec. 9

Washington at Nerinx Hall    4 p.m.

LSC/OFC 134, Borgia 101, St. Dominic 83

Monday, Dec. 15

Borgia at Notre Dame (Forest Park)    4 p.m.

Kennedy 88, Washington 84

Wednesday, Dec. 17

Lindbergh 128, Washington 48

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL