Wrestling Indians Defeat Sullivan - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Wrestling Indians Defeat Sullivan

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Friday, January 11, 2013 3:00 pm

Pacific won a Four Rivers Conference home wrestling meet Tuesday against Sullivan.

The Indians claimed seven of the 11 contested matches and eight overall in a 43-32 victory.

“We have a lot of good kids down low and through the middle weight classes. Sullivan has some solid kids at the top,” said Pacific Head Coach Rob Schimsa. “We’re young everywhere, but we’re really young up top. We have some young wrestlers who I just don’t want to put against varsity competition yet.”

Winning contested matches for the Indians were:

• 106 — Josh Franek pinned Jacob Dixon in 2:33;

• 113 — Zain Mathena pinned Leland Wall in 1:13;

• 120 — Austin Gibson pinned Nathaniel Cardonza in 3:24;

• 126 — Joe Rind pinned Ryan Eastman in 2:38;

• 145 — Joon Kim won by decision over A.J. Timlin, 11-5;

• 152 — Dalton Voyles won by major decision over Clayton Mayer, 14-3;

• 160 — Austin Repp pinned Billy Corson in 1:35; and

Jeff Miller (132) won by forfeit.

Winning contested matches for the Eagles were:

• 138 — Austin Mertz won by decision over Danny Nickelson, 10-3;

• 170 — Alex Crooks pinned Andrew Cooper in 1:36;

• 182 — Danton Creek pinned Jamie Myers in 42 seconds; and

• 195 — Dalton Turner won by technical fall over Jarrett Harrison, 16-1.

Luke Pryor (220) and Kishar Patel (285) won by forfeit.

Pacific has two wrestlers currently ranked in the top 10 of the Class 3 state rankings by missouriwrestling.com.

Repp is ranked second at 170. Miller is ranked fourth at 138.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Oct. 3

*Ft. Zumwalt E at Washington    7 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    7 p.m.

*Union at Owensville    7 p.m.

*Hermann at St. Clair    7 p.m.

Festus at Pacific    7 p.m.

*Sullivan at St. James    7 p.m.

Cuba at Lincoln    7 p.m.

*Warrenton at Winfield    7 p.m.

*Wright City at Van-Far    7 p.m.

Friday, Sept. 26

Union 54, Washington 14

*Borgia 45, Duchesne 7

*St. Clair 57, St. James 55 (2 OT)

*Pacific 40, Owensville 34

*Hermann 24, Sullivan 12

Cuba 74, Liberty Wentzville 7

Parkway West 20, Warrenton 7

Mark Twain 32, Wright City 18

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Softball

Wednesday, Oct. 1

*Washington at Holt    4:30 p.m.

De Soto at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Affton    4:30 p.m.

St. James at Steelville    4:30 p.m.

St. Clair at Montgomery Co    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

Owensville at Borgia    3:45 p.m.

Union at Salem    4:30 p.m.

Cuba at St. Clair    4:30 p.m.

Rockwood Summit at Pacific    4:30 p.m.

Sullivan at Rolla    4:30 p.m.

Father Tolton at Hermann    4:30 p.m.

St. James at Crocker    4:30 p.m.

New Haven at Montgomery Co    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Belle at New Haven    5 p.m.

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Saturday, Oct. 4

Pacific, Sullivan at Rolla Tny    TBA

Monday, Oct. 6

Hermann at Borgia    3:45 p.m.

Union at Washington    4:30 p.m.

St. Clair at Festus    4:30 p.m.

Linn at New Haven    5 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Borgia at St. Dominic    4:30 p.m.

District Tournaments

Class 4 District 4

Wednesday, Oct. 8

(5) Rolla at (4) Northwest, 4:15 p.m.

Thursday, Oct. 9

Rolla-Northwest winner at (1) Lafayette, 4:15 p.m.

(3) Washington at (2) Eureka, 4:15 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, Eureka, 4:15 p.m.

Class 3 District 7

At St. Dominic

Wednesday, Oct. 8

(4) Borgia vs. (5) Wentzville Liberty, 2:30 p.m.

(3) Winfield vs. (6) O’Fallon Christian, 4:30 p.m.

Thursday, Oct. 9

(1) St. Dominic vs. Borgia-Liberty winner, 2:30 p.m.

(2) Warrenton vs. Winfield-O’Fallon Christian winner, 4:30 p.m.

Friday, Oct. 10

Championship, 4 p.m.

Volleyball

Wednesday, Oct. 1

Hillsboro at Pacific    5:30 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Washington at Ft. Zumwalt N    5 p.m.

*St. Clair at Union    5 p.m.

*Pacific at Sullivan    5:30 p.m.

*Hermann at Owensville    5:30 p.m.

*St. James at New Haven    5:30 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:30 p.m.

Friday, Oct. 3

Missouri Baptist JV at ECC    3 p.m.

Lewis & Clark at ECC    7 p.m.

Saturday, Oct. 4

Indian Hills at ECC    9 a.m.

^Southwestern Illinois at ECC    1 p.m.

St. Clair Tny    TBA

Hermann at Lebanon Tny    TBA

Crosspoint at MAC Tournament    TBA

Monday, Oct. 6

New Haven at Linn    5 p.m.

Borgia at Trinity    5:30 p.m.

Hazelwood West at Pacific    5:30 p.m.

Helias at Hermann    5:30 p.m.

Owensville at Blair Oaks    5:30 p.m.

Belle at St. James    5:30 p.m.

Tuesday, Oct. 7

*Washington at Holt    5 p.m.

*St.Clair at St. James    5 p.m.

*Owensville at Union    5:30 p.m.

*New Haven at Pacific    5:30 p.m.

*Sullivan at Hermann    5:30 p.m.

Wednesday, Oct. 8

*Mineral Area at ECC    6:30 p.m.

Boys Soccer

Wednesday, Oct. 1

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Columbia Independent at Fulton SA    4:30 p.m.

Washington at Union    5 p.m.

Sullivan at North County    5 p.m.

Thursday, Oct. 2

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Union at Sullivan    5 p.m.

Friday, Oct. 3

Lincoln at ECC    4 p.m.

Calvary Lutheran at Fulton SA    4:30 p.m.

Crosspoint at Heritage    5 p.m.

Sunday, Oct. 5

Lincolnland at ECC    1 p.m.

Monday, Oct. 6

FRC Classic, St. Clair    TBA

Tuesday, Oct. 7

#St. Louis United B at Crosspoint    4:30 p.m.

*Thomas Jefferson at Fulton SA    4:30 p.m.

*Holt at Washington    5 p.m.

*St. Dominic at Borgia    6:15 p.m.

FRC Classic, St. Clair    TBA

Wednesday, Oct. 8

FRC Classic, St. Clair    TBA

Cross Country

Wednesday, Oct. 1

St. James Inv    4 p.m.

Saturday, Oct. 4

Washington at Parkway West Inv    9 a.m.

Pacific at Potosi Inv    11 a.m.

Borgia, Union Capital City Challenge    TBA

Tuesday, Oct. 7

Hermann Inv    4 p.m.

St. Clair, St. James at Cuba Inv    4 p.m.

Wednesday, Oct. 8

Borgia at AAA Meet, Lutheran SC    TBA

Boys Swimming

Monday, Sept. 29

Wednesday, Oct. 1

*Borgia at Lutheran SC/Christian    TBA

Saturday, Oct. 4

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt N Inv    9 a.m.

Tuesday, Oct. 7

Washington at CBC    4 p.m.

*Conference Games

Racing News