Westminster Leads Class 4 District 4 Team - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Westminster Leads Class 4 District 4 Team

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, June 18, 2014 6:32 pm | Updated: 12:56 pm, Thu Jun 19, 2014.

Class 4 state champion Westminster Christian Academy placed seven of its players on the Class 4 District 4 all-district baseball team, which recently was announced.

Westminster players on the team were Jordan Smith, Caleb Hicks, Brett Bond, Collin Einertson, Brennan Hehner, Tyler Catlett and Travis Ralls.

District runner-up Pacific had four players honored with Hank Vandaveer, Hunter Finney, James Howie and Ryan Howell selected for the team.

Borgia had three players selected for the team with Justin Horace, Spencer Juergens and Evan Ayers picked.

Priory, which made the semifinals, had six players on the team.

Picked from the Rebels were Dominic Revetta, Daniel Watson, Andrew Rund, Charlie Lohmann, Drew Callahan and Ben Kraus.

Union had a trio of players honored.

Nick Schumaker, Trey Fink and Drew Reed represented the Wildcats.

St. Clair had one player selected with Kody Halmich making the all-district squad.

/

Area Scoreboard

62nd Annual Borgia Pepsi Thanksgiving Tournament

Blue Division

Pool 1

McCluer North

Normandy

Carnahan

Pool 2

Cardinal Ritter

Pacific

Rockwood Summit

Gold Division

Pool 1

CBC

Soldan

Washington

Pool 2

Borgia

North Tech

Union

Monday, Nov. 24

CBC 77, Washington 52

Tuesday, Nov. 25

Cardinal Ritter vs. Rockwood Summit, PPD

Washington 63, Soldan 62

Borgia 83, Union 50

Wednesday, Nov. 26

Normandy vs. Carnahan, 5:30 p.m.

Pacific vs. Rockwood Summit, 7 p.m.

North Tech vs. Union, 8:30 p.m.

Thursday, Nov. 27

McCluer North vs. Carnahan, 5 p.m.

CBC vs. Soldan, 6:30 p.m.

Borgia vs. North Tech, 8 p.m.

Friday, Nov. 28

McCluer North vs. Normandy, 6 p.m.

Cardinal Ritter vs. Pacific, 7:30 p.m.

Saturday, Nov. 29

Blue Consolation, noon

Gold Consolation, 1:30 p.m.

Gold Third Place, 3 p.m.

Blue Third Place, 4:30 p.m.

Blue Championship, 6 p.m.

Gold Championship, 7:30 p.m.

Boys Basketball

Tuesday, Nov. 25

New Haven at Belle    6 p.m.

Monday, Dec. 1

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

Festus at Pacific    5:30 p.m.

#St. Clair vs. St. Vincent    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

#St. Clair vs. Jefferson    6 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

#Crystal City Tny    5/6:30/8 p.m.

New Haven at Montgomery Co. Tny    TBA

Girls Basketball

Tuesday, Nov. 25

Washington 61, St. Clair 49

Saturday, Nov. 29

@Pacific vs. North County    2 p.m.

Monday, Dec. 1

St. Louis Patriettes at Union    7 p.m.

&Pacific vs. Marquette    7 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Tuesday, Dec. 2

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wednesday, Dec. 3

&Pacific vs. Ft. Zumwalt West/Rosati-Kain    4/5:30 p.m.

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Thursday, Dec. 4

St. Clair at Clayton Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Friday, Dec. 5

Washington at Union    7 p.m.

Pacific at Marquette Tny    TBA

New Haven at Montgomery Co Tny    TBA

Wrestling

Tuesday, Dec. 2

Washington at Owensville/Rolla    5 p.m.

Wednesday, Dec. 3

Union at Ladue    5 p.m.

Thursday, Dec. 4

Union, Borgia at Washington    6 p.m.

Friday, Dec. 5

Washington, Pacific at Westminster Tny    TBA

Girls Swimming

Thursday, Dec. 4

Borgia at Burroughs    4 p.m.

*Conference Games

Racing News