St. Clair's Lashley Earns Third in Triple Jump - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. Clair's Lashley Earns Third in Triple Jump

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Saturday, June 14, 2014 8:00 pm

Alex Lashley has a plan.

And the St. Clair track and field sophomore knows exactly what she wants.

“I plan to come back in four events, and I’m going to get first,” Lashley said. “That’s my plan.”

Lashley made a big impact on the MSHSAA Class 3 track championships in Jefferson City, leaping to third place in the triple jump event on the final day.

Lashley used her third attempt in the preliminary round, hitting 36-3.25, good enough to hold for third place in the competition behind McDonald County senior Courti Smith (36-11.75) and Lincoln College Prep sophomore Tasjia Thomas (36-6.75).

And that was without really concentrating on the event.

“I don’t have a secret,” Lashley said about her technique. “I didn’t start really practicing triple jump until last week when I found out I had made it to state. I guess it’s just being aggressive.”

Lashley fouled on her first attempt, but came back to post a 34-1 distance and followed up with her longest leaps of the meet.

In the finals, Lashley again fouled on her first attempt, but posted solid distances of 34-9.75 and 34-2.5 to finish up.

“It’s about starting a new day with each event, you’ve got to have a new mindset that you want to win,” Lashley said.

Alex is a multi-event threat, placing fifth in the sectional high jump at 4-10.

“High jump and triple jump are my favorite events,” Lashley said. “Triple jump definitely is the favorite in my heart now.”

Had she moved up one position on that dark and rainy day in Eldon, she would have qualified for the state meet in four events.

Alex also ran on the 400-meter relay team and the 800-meter relay team this season. Both teams made the state preliminaries, but ended short of the finals. The 400-meter relay team was ninth and the 800-meter relay team was 10th, however both improved times from the sectional meet the previous Saturday.

“We take it seriously and we try our hardest,” Lashley said. “We know it’s just not about us, it’s about the team and bettering everyone, so we take that into account.”

Lashley said watching junior Emily Presley, one of her relay teammates, win the Class 3 pole vault Friday to start the meet, was uplifting for all of the St. Clair athletes.

“I was so excited,” Alex said. “It really got me pumped.”

And next year, Lashley hopes to be moving up the podium as well.

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 West 11, St. Charles Post 312 1

G4 Daniel Boone 10, Hannibal 2

Saturday, July 26

G5 Jefferson City vs. West, 10 a.m.

G6 St. Charles vs. Daniel boone, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Jackson 8, Washington 3

G4 Springfield Glendale 8, Sedalia 3

G5 Jackson 4, Eureka 2

G6 Washington 8, Springfield Glendale 0

Saturday, June 26

G7 Eureka vs. Washington, 1 p.m.

G8 Championship — Jackson vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News