St. Clair’s Hutchison, Gordon Win Titles at De Soto - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

St. Clair’s Hutchison, Gordon Win Titles at De Soto

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, January 30, 2013 10:15 am

St. Clair crowned two individual wrestling champions and finished sixth out of 14 teams last Friday and Saturday at the De Soto Bob Georger Invitational.

The Bulldogs sent three wrestlers to the finals of their respective weight classes and had five place in the top four.

“The tournament went pretty well for us. I thought we wrestled really well,” said St. Clair Head Coach Brent Yule. “I keep seeing gradual improvements in our young kids.”

Capturing individual championships were Skyler Hutchison at 182 pounds and Matt Gordon at 195 pounds.

Hutchison has been solid for the Bulldogs throughout the season.

“Skyler did not lose a match,” Yule said. “He really dominated in every match he wrestled over the weekend.”

Gordon continued his big season for St. Clair.

“Matt wrestled really well. He had a tough bracket that included a couple of top Class 3 wrestlers,” Yule said. “He lost in his pool to the second-ranked kid from Hillsboro. He then wrestled his way into the finals and pinned the sixth-ranked kid, Nick Nichols, from Sikeston.”

Chris Algiere reached the 120-pound finals, settling for second-place honors.

Advancing to third-place matches and finishing in fourth place were Kris Heembrock (106) and Ethan Koenig (113).

De Soto won the tournament crown with 279.5 points.

Sikeston finished second with 232.5 points. Herculaneum was third with 173.5 points.

Rounding out the top 10 teams in the standings were Windsor (166), Cape Notre Dame (153.5), St. Clair (144.5), Hillsboro (134.5), Park Hills Central (95.5), DeSmet (88.5) and Hancock (76.5).

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Aug. 22

Washington 26, St. Clair 21

Borgia 48, Owensville 12

Parkway West 42, Union 32

Pacific 28, De Soto 20

Park Hills Central 34, Sullivan 27

St. James 12, Cuba 6

Hermann 61, Montgomery Co 12

Warrenton 26, St. Dominic 23

Trinity 28, Wright City 24

Volleyball

Friday, Aug. 22

@Neosho Co def. ECC, 26-24, 25-14, 25-23

Washington at Marquette    4:45 p.m.

@ECC def. Labette, 25-15, 13-15, 25-20, 25-18

Crosspoint at Community Christian    6:30 p.m.

Crosspoint vs. St. Louis Panthers    7:30 p.m.

Saturday, Aug. 23

@ECC vs. Fort Scott    11 a.m.

@ECC vs. Pratt    5 p.m.

Sullivan at Windsor Tny    TBA

Monday, Aug. 25

Steelville at St. James    5:30 p.m.

Hermann at Montgomery Co    6 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Pacific at Seckman    4:15 p.m.

Union at Potosi    5 p.m.

Washington at Francis Howell C    5 p.m.

Pacific at Farmington    5 p.m.

New Haven at Cuba    5:30 p.m.

Owensville at Bourbon    5:30 p.m.

St. James at Salem    5:30 p.m.

Cardinal Ritter at Borgia    6:30 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Central Methodist JV at ECC    6:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Potosi at St. Clair    4:30 p.m.

*Notre Dame at Borgia, 5 p.m.

*Ft. Zumwalt S at Washington    5 p.m.

Battle at Union    5:30 p.m.

Hermann at Jefferson City    5:30 p.m.

Belle at New Haven    5:30 p.m.

Linn at Owensville    6 p.m.

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    5 p.m.

Softball

Friday, Aug. 22

Rolla at St. James    7 p.m.

Saturday, Aug. 23

New Haven Tournament    8 a.m.

Lutheran South at Sullivan    10 a.m.

Union Tournament

Union Sports Complex

G1 Washington vs. St. Clair, North Field, 8 a.m.

G2 Pacific vs. Liberty, South Field, 8 a.m.

G3 Union vs. Farmington, North Field, 9:40 a.m.

G4 Borgia vs. Park Hills Central, South Field, 9:40 a.m.

G5 G1 loser vs. G2 loser, North Field, 11:20 a.m.

G6 G3 loser vs. G4 loser, South Field, 11:20 a.m.

G7 G1 winner vs. G2 winner, North Field, 1 p.m.

G8 G3 winner vs. G4 winner, South Field, 1 p.m.

Consolation — G5 winner vs. G6 winner, North Field, 2:40 p.m.

Seventh Place — G5 loser vs. G6 loser, South Field, 2:40 p.m.

Championship — G7 winner vs. G8 winner, North Field, 4:20 p.m.

Third Place — G7 loser vs. G8 loser, South Field, 4:20 p.m.

Monday, Aug. 25

*Notre Dame at Borgia    3:45 p.m.

Rolla at Union    4:30 p.m.

New Haven at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Salem    4:30 p.m.

Belle at Owensville    5 p.m.

Sullivan at Westminster Tny    TBA

Tuesday, Aug. 26

*Ft. Zumwalt S at Washington    4:30 p.m.

Warrenton at Union    4:30 p.m.

Duchesne at Pacific    4:30 p.m.

Steelville at Owensville    4:30 p.m.

Vienna at St. James    4:30 p.m.

Wright City at St. Clair    5 p.m.

New Bloomfield at New Haven    5 p.m.

Hermann at Montgomery Co    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Pacific    4:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at St. Clair    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt N at Washington    4:30 p.m.

Bourbon at Hermann    4:30 p.m.

Owensville at Linn    4:30 p.m.

Fulton St. Albans at Crosspoint    4:30 p.m.

Friday, Aug. 29

Pacific at Lutheran South    4:15 p.m.

New Haven at Wellsville    4:30 p.m.

Belle at St. James    4:30 p.m.

Washington at Battle Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Battle Tny    TBA

Boys Soccer

Friday, Aug. 22

Crosspoint at ER    4:30 p.m.

Festus at Union    PPD, Rescheduled for Oct. 13

#Washington vs. Seckman, Northwest    7 p.m.

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Saturday, Aug. 23

#Washington at Rockwood Summit    Noon

Fulton SA at Rock Bridge Tny    TBA

Sunday, Aug. 24

Heartland at ECC    1 p.m.

Tuesday, Aug. 26

*Union at St. James    5 p.m.

St. Clair at Fredericktown    5 p.m.

Pacific at Hillsboro    5 p.m.

Sullivan at SLUH    5 p.m.

Wednesday, Aug. 27

Borgia at Union    7 p.m.

Thursday, Aug. 28

Union at De Soto    5 p.m.

Pacific at North County    5 p.m.

*St. James at Sullivan    5 p.m.

*St. Mary’s at Borgia    6:15 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Friday, Aug. 29

Mississippi Valley at Crosspoint    4:30 p.m.

ECC at McKendree JV    7 p.m.

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Saturday, Aug. 30

Washington at Pky W/Northwest Tny    TBA

Cross Country

Friday, Aug. 22

Sullivan at Fleet Feet Inv    4 p.m.

Thursday, Aug. 28

Borgia at Parkway Central Inv    TBA

Friday, Aug. 29

St. Clair at First Capitol Inv    4 p.m.

Saturday, Aug. 30

Washington at Lafayette Inv    9 a.m.

Girls Golf

Monday, Aug. 25

Washington at Borgia    3:30 p.m.

Tuesday, Aug. 26

Washington at Troy    3:30 p.m.

Thursday, Aug. 28

*Borgia at Kennedy    TBA

Boys Swimming

Friday, Aug. 29

Borgia, Washington at Ft. Zumwalt E Inv    3:30 p.m.

*Conference Games

@Fort Scott Tournament

#Parkway West/Northwest Tournament

Racing News