Wolf Hollow Hosts Junior PGA Event - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Wolf Hollow Hosts Junior PGA Event

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, July 9, 2014 8:00 pm

Two local youth golfers fared well at the Gateway PGA Junior Golf Tournament on Thursday at Wolf Hollow Golf Club.

The 18-hole event featured boys and girls from ages 12-19.

Cameron VanLeer and Steven Wendling tied for medalist honors in the boys 14-15 age division. Both finished with identical scores of 76 (five over par). VanLeer will be a freshman at Pacific High School in the fall.

Aaron Spiegel and Nick Messinger tied for third place (79) and Austin Hoerstkamp finished fifth with an 80. Hoerstkamp was a sectional qualifier for Borgia this spring.

There were 16 golfers in the boys 14-15 division.

Other winners were:

• Zach Shirley was the champ in the boys 12-13 division with an 83 and Jacob Chapman finished second.

• Thomas Buffington won the boys 16-19 division by finishing with a 73 and Kaleb Counts was the runner-up (78).

• Madison DeRousse won the girls 15-19 division with an 81 (10 over) and Abigail Beckerdite was the runner-up (85).

• Katie LaKamp won the girls 12-14 division with a 107 and Emma Wolf was second (111).

Tour Tune-Up

There was also a Tour Tune-Up event at Wolf Hollow on Thursday.

In the girls event, Alexa Shelton (90) was the winner and Colleen Donegan (100) finished second.

Tyler Fieser won the boys event with a 72 (one over par) and Matt Hatley was second (81). Jake Williams and Brandon Riggles were third and fourth.

/

Area Scoreboard

Football

Friday, Sept. 26

Washington at Union    7 p.m.

*Borgia at Duchesne    7 p.m.

*St. Clair at St. James    7 p.m.

*Owensville at Pacific    7 p.m.

*Sullivan at Hermann    7 p.m.

Cuba at Liberty Wentzville    7 p.m.

Warrenton at Parkway West    7 p.m.

Wright City at Mark Twain    7 p.m.

Friday, Sept. 19

*Ft. Zumwalt S 56, Washington 7

Borgia 42, Cardinal Ritter 6

*Union 55, St. Clair 35

*Sullivan 27, Pacific 10

Owensville 19, Hermann 16

St. James 28, Ash Grove 7

Brentwood 41, Cuba 24

*St. Charles West 49, Warrenton 7

South Callaway 55, Wright City 6

Friday, Sept. 12

*Ft. Zumwalt North 49, Washington 0

*Borgia 35, St. Dominic 0

*Union 27, Pacific 19

*Sullivan 47, St. Clair 21

Hermann 65, Wentzville Liberty 7

*Owensville 29, St. James 28 (OT)

Cuba 22, Windsor 6

*Warrenton 14, St. Charles 6

*Bowling Green 55, Wright City 0

Softball

Saturday, Sept. 20

Union at Ft. Zumwalt N Tny    TBA

St. James Tny    TBA

Monday, Sept. 22

*Washington 7, Ft. Zumwalt S 2

North County 2, Union 1

Warrenton at St. Clair    4:30 p.m.

Principia at Sullivan    4:30 p.m.

Hermann at Cuba    4:30 p.m.

Owensville at Cuba    4:30 p.m.

St. James at Bourbon    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 23

*Borgia at Duchesne    4:30 p.m.

*Holt at Washington    4:30 p.m.

*Pacific at St. Clair    4:30 p.m.

*Owensville at New Haven    4:30 p.m.

*Hermann at St. James    4:30 p.m.

Wednesday, Sept. 24

*Washington at Ft. Zumwalt E    4:30 p.m.

New Haven at Valley Park    4:30 p.m.

Waynesville at St. James    4:30 p.m.

Thursday, Sept. 25

*Borgia at Rosati-Kain    4:30 p.m.

*Ft. Zumwalt E at Washington    4:30 p.m.

*Sullivan at Union    4:30 p.m.

Pacific at Windsor    4:30 p.m.

St. James at Linn    5 p.m.

Friday, Sept. 26

*Ft. Zumwalt N at Washington    4:30 p.m.

Owensville at Rolla Tny    TBA

Saturday, Sept. 27

Borgia, Hermann at Montgomery Co Tny    TBA

Owensville at Rolla Tny    TBA

Monday, Sept. 29

Borgia at Trinity    4:30 p.m.

Washington at Pacific    4:30 p.m.

St. Clair at Salem    4:30 p.m.

Sullivan at De Soto    4:30 p.m.

Hermann at Wright City    4:30 p.m.

Tuesday, Sept. 30

Borgia at Union    4:30 p.m.

Washington at Rockwood Summit    4:30 p.m.

New Haven at Bourbon    4:30 p.m.

Volleyball

Monday, Sept. 22

St. Clair at Salem    5 p.m.

Bourbon at Sullivan    5:30 p.m.

Dixon at St. James    5:30 p.m.

Hermann Tournament

Washington def. Montgomery Co., 25-22, 25-14

Borgia def. Pacific, 25-13, 25-14

Washington def. Montgomery Co., 25-8, 25-14

Borgia def. Pacific, 25-13, 25-16

Pacific split with Montgomery Co., 25-9, 24-26

Borgia def. Washington, 25-16, 25-23

Tuesday, Sept. 23

Cuba at St. James    5:30 p.m.

Crosspoint at Bethel    5:30 p.m.

Crosspoint vs. Thomas Jefferson    6:30 p.m.

Hermann Tournament    TBA

Wednesday, Sept. 24

Sullivan at Northwest    4:15 p.m.

*ECC at Jefferson    6:30 p.m.

Thursday, Sept. 25

Crystal City at St. Clair    4:30 p.m.

Hermann Tournament

Consolation — Pacific vs. TBA, 4 p.m.

Semifinal 1 — Borgia vs. TBA, 5 p.m.

Semifinal 2 — Washington vs. TBA, 6 p.m.

Third-place match, 7 p.m.

Championship match, 8 p.m.

Friday, Sept. 26

Crosspoint at Mississippi Valley    4:30 p.m.

Saturday, Sept. 27

%Northeastern Oklahoma at ECC    10 a.m. (Seed Tournament)

%Longview at ECC    11:30 a.m.

%Cottey at ECC    2:30 p.m.

Owensville at Chamois Tny    TBA

Monday, Sept. 29

Union at Hillsboro    5 p.m.

Borgia at Lafayette    5:30 p.m.

Washington at Hermann    5:30 p.m.

St. Clair at Bourbon    5:30 p.m.

Cuba at Sullivan    5:30 p.m.

Owensville at Rolla    5:30 p.m.

ECC at Rend Lake    7 p.m.

Tuesday, Sept. 30

*Borgia at Notre Dame    4 p.m.

*Hermann at St. Clair    4:30 p.m.

Eureka at Washington    5 p.m.

*Union at St. James    5:30 p.m.

*Owensville at Pacific    5:30 p.m.

*Sullivan at New Haven    5:30 p.m.

Crosspoint at Panthers Home School    5:30 p.m.

Boys Soccer

Monday, Sept. 22

Hillsboro 3, Union 1

Washington 0, Bayless 0

Tuesday, Sept. 23

*Fulton SA at Thomas Jefferson    4:30 p.m.

North County at Union    5 p.m.

*St. James at Pacific    5 p.m.

*Borgia at St. Dominic    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Wednesday, Sept. 24

Warrenton at Sullivan    5 p.m.

CYC Tny    TBA

Thursday, Sept. 25

*St. Charles at ECC    4 p.m.

Valley Park at Fulton SA    4:15 p.m.

#Thomas Jefferson at Crosspoint    4:30 p.m. (Pacific)

*Pacific at Union    5 p.m.

Sullivan at Borgia    6:15 p.m.

CYC Tny    TBA

Friday, Sept. 26

*Eagle Ridge at Fulton SA    4:30 p.m.

St. James at Belle    5 p.m.

Crosspoint at Mississippi Valley    4:30 p.m.

CYC Tny    TBA

Saturday, Sept. 27

CYC Tny    TBA

Monday, Sept. 29

Northwest at Pacific    4:15 p.m.

*ECC at St. Louis (Florissant)    4:30 p.m.

*Borgia at Duchesne    6:15 p.m.

Tuesday, Sept. 30

Fulton SA at John Burroughs JV    4:15 p.m.

*St. Clair at Union    5 p.m.

*Sullivan at Pacific    5 p.m.

Calvery Lutheran at St. James    5 p.m.

*Borgia at St. Mary’s    6:15 p.m.

Cross Country

Thursday, Sept. 25

Washington at Rolla Inv    4 p.m.

Union, Owensville, St. James at Belle Inv    4 p.m.

Saturday, Sept. 27

Hancock Inv    8:30 a.m.

Pacific at Viburnum Inv    10:30 a.m.

Monday, Sept. 29

St. Clair at Elsberry Inv    4 p.m.

St. James at Dixon    4 p.m.

Girls Golf

Wednesday, Sept. 24

Washington at GAC Central Meet    TBA

Thursday, Sept. 25

*Duchesne at Borgia    3:30 p.m.

Boys Swimming

Monday, Sept. 29

Washington at Ft. Zumwalt South    3:30 p.m.

*Conference Games

Racing News