Washington Softball Wins Ft. Zumwalt North Tournament - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Washington Softball Wins Ft. Zumwalt North Tournament

Area Scoreboard

Boys Basketball

Wednesday, Feb. 18

Francis Howell 56, Washington 40

Thursday, Feb. 19

Valley Park at Fulton SA    4:30 p.m.

Crosspoint at MCSAA State Tny    TBA

*St. Clair 52, New Haven 36 

Friday, Feb. 20

*Duchesne 50, Borgia 49

*Washington at Ft. Zumwalt N    PPD

Crosspoint at MCSAA State Tny    TBA

Saturday, Feb. 21

*Pacific 84, Hermann 38

Crosspoint at MCSAA State Tny    TBA

Monday, Feb. 23

*Sullivan 99, Union 97

Tuesday, Feb. 24

Salem 57, St. Clair 40

Jackson 74, Borgia 50

Union 72, Wentzville Liberty 55

Pacific 64, Washington 48

Wednesday, Feb. 25

Sikeston 64, Washington 47

Thursday, Feb. 26

Pacific 64, Farmington 45

*Holt 61, Washington 57

Friday, Feb. 27

Union 111, Potosi 109 2OT

*FZ Zumwalt North 59, Washington 43

Girls Basketball

Wednesday, Feb. 18

Washington 70, Lindbergh 35

Thursday, Feb. 19

*Sullivan 41, Union 37

*St. Clair 71, New Haven 33

*Hermann 59, Pacific 55

Confluence Prep at Fulton SA    6 p.m.

*Borgia 57, Rosati-Kain 25

Crosspoint at MCSAA State Tny    TBA

Friday, Feb. 20

Crosspoint at MCSAA State Tny    TBA

Saturday, Feb. 21

Crosspoint at MCSAA State Tny    TBA

Monday, Feb. 23

*Washington 58,  Ft. Zumwalt North 27

Union 42, De Soto 41

St. Clair at Salem    5:30 p.m PPD

Borgia 59, Nerinx Hall 42

Tuesday, Feb. 24

Union 53, Wentzville Libert 14

*Holt 54, Washington 51

Thursday, Feb. 26

*Owensville 70, Union 68

Washington 85,  Pacific 80 OT  

St. Clair 76, Cape Centtral 52  

Friday, Feb. 27

St. Charles 59, Borgia 55 OT

2015 District Basketball Tournaments

Boys Basketball

Class 2 District 4

At Barat Academy, Chesterfield

Monday, Feb. 23

(4) Barat Academy 60, (5) Silex 40

(2) Clopton 73, (7) McKinley Classical Leadership 52

(6) Crossroads 38, (3) New Haven 29

Wednesday, Feb. 25

Clopton 56, Crossroads 27

(1) Crystal City 68, Barat 64

Friday, Feb. 27

Championship — Crystal City 66, Clopton 63

Class 3 District 8

At South Callaway, Mokane

Tuesday, Feb. 24

(1) Father Tolton 81, (8) Mongtomery Co 46

(5) Southern Boone 68, (4) Hermann 41

(2) California 70, (7) North Callaway 36

(3) South Callaway 87, (6) Hallsville 66

Thursday, Feb. 26

Father Tolton 40, Southern Boone 23

South Callaway 60, California 34

Saturday, Feb. 28

Championship, 7 p.m.––Father Tolton 72, South Callaway 60

Class 3 District 9

At St. James

Tuesday, Feb. 24

(1) Blair Oaks 70, (8) Dixon 47

(5) Steelville 51, (4) St. James  48

(2) Eugene 77, (7) Cuba 46

(3) Fatima 59, (6) Bourbon 48

Thursday, Feb. 26

Blair Oaks 81,  Steelville 43

Eugene 50, Fatima 45

Monday, March 2

Championship, 6 p.m. ––Blair Oaks vs Eugene

Class 4 District 9

At Sullivan

Tuesday, March 3

(5) St. Clair 81, (4) Union 60

(3) Sullivan 66 vs. (6) Owensville 40

Friday, March 6

(1) Pacific vs. St. Clair  6 p.m.

(2) Borgia vs. Sullivan 7:30 p.m.

Saturday, March 7

Championship, 7:30 p.m.

Class 5 District 8

At Washington

Monday, March 2

(4) Washington 58, (5) Eureka 46

Thursday, March 5

(1) Lafayette vs. Washington, 6 p.m.

(2) Marquette vs. (3) Parkway Central, 7:30 p.m.

Friday, March 6

Championship, 7:30 p.m.

Girls Basketball

Class 2 District 4

At Barat Academy, Chesterfield

Tuesday, Feb. 24

(4) Crystal City 43, (5) Crossroads 23

(3) New Haven 46, (6) Barat Academy 15

Wednesday, Feb. 25

New Haven 53, (2) Silex 44

(1) Clopton 65, Crystal City 25

Friday, Feb. 27

Championship — Clopton 34, New Haven 25

Class 3 District 8

At South Callaway, Mokane

Monday, Feb. 23

(1) Hallsville 52, (8) Mongtomery Co. 40

(4) California 56, (5) Father Tolton 54

(2) Southern Boone 62, (7) South Callaway 37

(6) Hermann 54, (3) North Callaway 44

Wednesday, Feb. 25

Hallsville 44, California 40

Southern Boone 43, Hermann 40

Friday, Feb. 27

Championship — Southern Boone 45, Hallsville 25

Class 3 District 9

At St. James

Monday, Feb. 23

(1) St. James 86, (8) Bourbon 22

(5) Eugene 51, (4) Blair Oaks 48

(2) Fatima 61, (7) Steelville 29

(3) Cuba 46, (6) Dixon 30

Wednesday, Feb. 25

St. James 67, Eugene 21

Fatima 61, Cuba 30

Friday, Feb. 27

Championship — St. James 59,   Fatima 39

Wednesday, March 4

St. James vs Licking/Houston 7:45 p.m.@Missouri University of S&T

Class 4 District 9

At Sullivan

Monday, March 2

(5) Owensville 65, (4) Union 40

(3) St. Clair 75, (6) Pacific 68

Thursday, March 5

(1) Borgia vs. Owensville, 6 p.m.

(2) Sullivan vs. St. Clair, 7:30 p.m.

Saturday, March 7

Championship, 6 p.m.

Class 5 District 8

At Washington

Monday, March 2

(5) Lafayette, 6 p.m. 44, (4) Parkway Central 43

Tuesday, March 3

(1) Washington 46, Lafayette 34

(3) Eureka 63, (2) Marquette 53

Friday, March 6

Championship, 6 p.m.–(1) Washington vs. (3) Eureka

*Conference Games

COLLEGE FOOTBALL BOWL