College Basketball AP Top 25 Rankings - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

College Basketball AP Top 25 Rankings

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Tuesday, February 26, 2013 4:00 pm

The top 25 teams in The Associated Press’ college basketball poll, with first-place votes in parentheses, records through Feb. 24, total points based on 25 points for a first-place vote through one point for a 25th-place vote and last week’s ranking:

    Team               Record    Pts    Prv

1. Indiana (64)    24-3    1,624    1

2. Gonzaga (1)    27-2    1,530    3

3. Duke    24-3    1,461    6

4. Michigan    23-4    1,411    7

5. Miami    22-4    1,317    2

6. Kansas    23-4    1,272    9

7. Georgetown    21-4    1,236    11

8. Florida    22-4    1,164    5

9. Michigan St.    22-6    1,105    4

10. Louisville    22-5    1,047    10

11. Arizona    23-4    998    12

12. Syracuse    22-5    915    8

13. Kansas St.    22-5    875    13

14. New Mexico    23-4    764    16

15. Oklahoma St.    20-6    692    14

16. Ohio St.    20-7    675    18

17. Wisconsin    19-8    558    19

18. Saint Louis    21-5    495    —

19. Memphis    24-3    453    21

20. Butler    22-6    351    15

21. Notre Dame    22-6    328    25

22. Marquette    19-7    317    17

23. Pittsburgh    21-7    158    20

24. Oregon    22-6    61    23

25. Louisiana Tech    24-3    54    —

Others receiving votes: Colorado St. 49, VCU 45, Akron 43, Wichita St. 35, Saint Mary’s (Cal) 24, Illinois 19, UConn 18, UNLV 13, North Carolina 8, California 5, Middle Tennessee 2, Belmont 1, Missouri 1, Stephen F. Austin 1.

© 2014 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

/

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Ninth District Senior Legion Tournament

Thursday, July 17

At Westhoff Park

G1 (1) West 11, (8) Pacific 1

G2 (4) St. Charles 17, (5) Elsberry 2

At St. Peters Rec-Plex

G3 (3) Washington 4, (6) Wentzville 0

G4 (2) Daniel Boone 8, (7) St. Peters 2

Friday, July 18

At St. Peters Rec-Plex

G5 Elsberry 8, Pacific 3

G6 St. Peters 9, Wentzville 1

At Westhoff Park

G7 St. Charles 4, West 1

G8 Daniel Boone 7, Washington 4

Saturday, July 19

At St. Peters Rec-Plex

G9 Washington 9, Elsberry 4

G10 West 9, St. Peters 6

G12 West 14, Washington 1

At Westhoff Park

G11 St. Charles def. Daniel Boone (fft)

Sunday, July 20

Rest at Westhoff Park

G13 Championship — West 2, St. Charles 1 (13 innings)

Monday, July 21

G14 If-Needed Game — St. Charles 13, West 11

Zone 1 Senior Legion Tournament

At Lindenwood University, St. Charles

Thursday, July 24

G1 West 13, Daniel Boone Post 262 8

G2 Jefferson City Post 5 11, Hannibal Post 55 2

Friday, July 25

G3 St. Charles Post 312 vs. West, 5 p.m.

G4 Daniel Boone vs. Hannibal, 8 p.m.

Saturday, July 26

G5 Jefferson City vs. G3 winner, 10 a.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 4 p.m.

G7 G5 loser vs. G6 winner, 7 p.m.

Sunday, July 27

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 1 p.m.

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 4 p.m.

Ninth District Junior Legion Tournament

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union 7, Wentzville 1

G10 Elsberry 3, St. Charles 2

Friday, July 11

G11 Washington 12, St. Peters 11 (10 innings)

G12 Elsberry 6, Union 3

Saturday, July 12

G13 Elsberry 4, St. Peters 3

G14 Championship — Washington 3, Elsberry 1

Washington wins district, to host Zone 1 Tournament at Borgia. Schedule below.

Junior Legion Zone 1 Tournament

At Borgia

Thursday, June 17

G1 Elsberry Post 226 10, Chillicothe Post 25 2

Friday, June 18

G2 Washington Post 218 5, Elsberry 1

G3 Chillicothe 5, Elsberry 4

Saturday, June 19

G4 Championship — Washington 16, Chillicothe 0 (5 innings)

Washington advances to State Tournament in Jackson.

Junior Legion State Tournament

At Jackson

Thursday, July 24

G1 Jackson 3, Springfield Glendale 2

G2 Eureka 7, Sedalia 0

Friday, June 25

G3 Washington vs. Jackson, noon

G4 Springfield Glendale vs. Sedalia, 2:30 p.m.

G5 Eureka vs. G3 winner, 5 p.m.

G6 G3 loser vs. G4 winner, 7:30 p.m.

Saturday, June 26

G7 G5 loser vs. G6 winner, 1 p.m.

G8 Championship — G5 winner vs. G7 winner, 3:30 p.m.

Sunday, June 27

G9 If-Needed Game — G8 winner vs. G8 loser, 1 p.m.

Freshman Legion Ninth District Tournament

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 St. Peters 11, Hannibal 9

G10 Elsberry-Winfield 13, Wentzville 4

Friday, July 11

G12 Elsberry-Winfield 8, St. Peters 3

G11 Washington 6, St. Charles 0, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 1

G14 Championship — St. Charles 5, Washington 2

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — St. Charles 2, Washington 0

Missouri Freshman

Legion State Tournament

At Rotary Recreational

Complex - Ronsick Field

Wednesday, July 16

G1 Creve Coeur Post 397 16, St. Robert Post 331 2

G2 Ste. Genevieve Post 150 4, St. Charles Post 312 0

G3 Jackson Post 158 1, vs. Springfield Glendale Merchants 0

G4 Washington Post 218 9, Eureka Post 177 4

Thursday, July 17

G5 Springfield Glendale 11, St. Robert 1 (St. Robert eliminated)

G6 St. Charles 10, Eureka 2 (Eureka eliminated)

G7 Ste. Genevieve 4, Creve Coeur 2

G8 Washington 12, Jackson 10

Friday, July 18

G9 Jackson 12, Springfield Glendale 0 (Springfield Glendale eliminated)

G10 Creve Coeur 8, St. Charles 3 (St. Charles eliminated)

G11 Ste. Genevieve 3, Washington 2

G12 Creve Coeur 11, Jackson 7 (Jackson eliminated)

Saturday, July 19

G13 Washington 8, Creve Coeur 3 (Creve Coeur eliminated)

G14 Championship—Washington 5, Ste. Genevieve 2

Sunday, July 20

G15 Championship Game 2—Washington 3, Ste. Genevieve 0

Great Midwest Football League

July 19

Missouri Cyclones 34, Illinois Justice 0

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

7-11 at Division Meet, Westminster Christian First

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    First

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    PPD

7-12    at Division Meet, Pacific    Third

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

*Indicates League Games

Racing News