Lady Knights Lead AAA Large Division Basketball Awards - The Missourian: Sports

default avatar
Welcome to the site! Login or Signup below.
|
||
Logout|My Dashboard

Lady Knights Lead AAA Large Division Basketball Awards

Print
Font Size:
Default font size
Larger font size

Posted: Wednesday, March 13, 2013 9:15 am | Updated: 9:19 am, Wed Mar 13, 2013.

No Borgia winter sports team reaped more rewards for moving into the Archdiocesan Athletic Association than the basketball Lady Knights.

Borgia proved it was the league’s top team by not only winning the AAA Large Division championship, but also by vanquishing AAA Small Division winner St. Charles Lutheran twice.

While Borgia was eliminated in the Class 4 District 9 semifinals by Four Rivers Conference co-champion Sullivan, St. Charles Lutheran and others were still alive in the playoffs. Lutheran reached the MSHSAA Class 3 state tournament while St. Dominic and Rosati-Kain each won Class 4 district titles.

Borgia won three of the five top awards for the AAA Large Division.

• Head Coach Stacia Parsell was named the division coach of the year;

• Junior Janie Arand was named the division player of the year; and

• Senior Katie Lindemann was named the division defensive player of the year.

Other major awards were Bishop DuBourg’s Tiara Fitzpatrick as the division offensive player of the year and St. Dominic’s Alex Cook as the division newcomer of the year.

Arand and Lindemann were named to the league’s first team along with Duchesne junior Janelle Eisenbath, Rosati-Kain senior Emily Secrist and Fitzpatrick.

Named to the second team were Borgia junior Emily Grahl, St. Dominic junior Shelby Mueller, Rosati-Kain senior Katie Kessler, Duchesne junior Brigitte Riley and St. Dominic sophomore Katie Kasubke.

Borgia sophomore Molly Arand was named to the honorable mention list.

Others named to the honorable mention list were DuBourg sophomore Shannon Cahill, DuBourg freshman Claire Ford, Duchesne freshman Savannah Pieper, Duchesne sophomore Morgan Plackemeier, St. Dominic freshman Cook, St. Dominic senior Kristin Wolff, St. Dominic senior Jordyn Hoff, Rosati-Kain senior Shayo Oginni and Rosati-Kain senior Brittany Shollar.

In the Small Division, St. Charles Lutheran’s Erin Pauk was named coach of the year.

Lutheran senior Lauren Orr was the player of the year.

Cardinal Ritter junior Chastity Franklin was selected as the offensive player of the year while Trinity senior Bria Brown was the defensive player of the year.

Freshmen Andranae Wash of Cardinal Ritter and Emma Farley of O’Fallon Christian were the newcomers of the year.

First-team players were Maddie Marchetto of Kennedy, Franklin, Orr, Claire Schoedel of St. Charles Lutheran and Farley.

Second-team players were Brown, Jayla Davis of Cardinal Ritter, Hannah Leppien of St. Charles Lutheran, Rachel Reichert of O’Fallon Christian and Kate Antor of Kennedy.

Honorable mention selections were Maddie Parker, Katie Brocaille and Colleen MacCarthy of O’Fallon Christian, Wash of Cardinal Ritter, Kim Manson, Tess Meyer and Sam Coleman of Trinity and Jessica Skerston and Carley Von Deylen of St. Charles Lutheran.

/sports

Area Scoreboard

Area Sports Schedule

American Legion Baseball

Senior Legion

Tuesday, July 1

*Daniel Boone 14, Pacific 3

*Washington 20, Sullivan 5

Wednesday, July 2

*Daniel Boone 8, Pacific 2

*Washington 11, St. Peters 1

Thursday, July 3

*Washington 11, St. Charles 0

Friday, July 4

*Pacific at St. Peters    1:30 p.m.

Saturday, July 5

*Washington 20, Pacific 1

Sunday, July 6

*Washington 11, Warrenton 2

Monday, July 7

Washington 9, Creve Coeur 7

Blue Springs Wood Bat Tournament

Wednesday, July 9

Washington 7, Gravette Lions 0

Thursday, July 10

Washington vs. Post 339 West (Bellevue, Neb.), Blue Springs South High School, 2 p.m.

Friday, July 11

Washington vs. Geiger Redi-Mix (Leavenworth, Kan.), Hidden Valley No. 1, 11:30 a.m.

Washington vs. Hawthorne Outlaws (Lee's Summit), Jim Moran Field (Hidden Valley), 7 p.m.

Saturday, July 12

Washington vs. TBA, TBA

Sunday, July 13

Semifinal Games, 11 a.m.

Championship, 2 p.m.

Junior Legion

Tuesday, July 1

*Union 5, New Haven 0

*Union 7, New Haven 4

*St. Charles 12, Pacific 5

Thursday, July 3

*Union 13, Hannibal 2

*Union 10, Hannibal 3

*Elsberry at Pacific    7 p.m.

Saturday, July 5

*Daniel Boone at Pacific (DH)    10 a.m.

Union 6, Crocker 5

Union 13, Crocker 7

Freshman Legion

Tuesday, July 1

*Washington 16, Pacific 1

Wednesday, July 2

*Washington 11, St. Peters 0

Ninth District Tournament Schedules

Junior Legion

Tuesday, July 8

At Union High School

G1 (1) Elsberry 3, (8) New Haven 0

At Ronsick Field

G4 (3) Washington 7, (6) Wentzville 1

G4 (2) Union 8, (7) Hannibal 1

At St. Peters Rec-Plex

G2 (5) St. Peters 8, (4) St. Charles 6

Wednesday, July 9

At New Haven

G5 Wentzville 4, New Haven 0

G6 St. Charles 8, Hannibal 7 (9 innings)

At Ronsick Field

G7 St. Peters 5, Elsberry 2

G8 Washington 2, Union 1

Remainder at Ronsick Field

Thursday, July 10

G9 Union vs. Wentzville, 6 p.m.

G10 Elsberry vs. St. Charles, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G11 St. Peters vs. Washington, 6 p.m.

G12 G9 winner vs. G10 winner, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 2 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 5 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 2 p.m.

Ninth District Tournament Schedules

Freshman Legion

Tuesday, July 8

At Elsberry Legion Field

G1 (1) St. Charles 7, (8) St. Peters 0

G2 (4) Elsberry-Winfield 4, (5) Wentzville 3

At Elsberry Khoury League Field

G3 (3) Hannibal 3, (6) Warrenton 2

G4 (2) Washington 10, (7) West 1

Wednesday, July 9

At Elsberry Khoury League Field

G5 St. Peters 17, Warrenton 6

G6 Wentzville 5, West 4

At Elsberry Legion Field

G7 St. Charles 10, Elsberry-Winfield 2

G8 Washington 3, Hannibal 0

Remainder at Elsberry Legion Field

Thursday, July 10

G9 Hannibal vs. St. Peters, 6 p.m.

G10 Elsberry-Winfield vs. Wentzville, 8:30 p.m.

Friday, July 11

G12 G9 winner vs. G10 winner, 6 p.m.

G11 St. Charles vs. Washington, 8:30 p.m.

Saturday, July 12

G13 G11 loser vs. G12 winner, 1 p.m.

G14 Championship — G11 winner vs. G13 winner, 4 p.m.

Sunday, July 13

G15 If-Needed Game — G14 winner vs. G14 loser, 1 p.m.

Swim Team Schedules

Washington Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Oaks Landing    Washington 192-100

6-16    Westglen    Washington 259-206

6-23    at Fox Creek    Washington 311-225

6-30    at Chadwick    Chadwick 264-258

7-7    Cherry Hills    Washington 291-140

Pacific Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    Lake of the Woods    LOtW 176-130

6-16    at Union    Union 289-220

6-23    Bridle Creek    Pacific 371-124

6-30    at Arbor Oaks    Pacific 282-241

7-7    at Indian Hills    Cancelled, weather

7-12    Division Meet    8 a.m.

Union Swim Team

Date    Opponent    Time/Result

6-9    at Arbor Oaks    Union 180-120

6-16    Pacific    Union 289-220

6-23    at Lake of the Woods    LoTW 312-201

6-30    Indian Hills    Union 322-275

7-7    Bridle Creek    6 p.m.

7-12    at Division Meet, Pacific    8 a.m.

Pacific Diving Team

Date    Opponent    Time

6-14    at MAC West    MAC West 40-30

6-21    at Lindgate    Lindgate

6-28    at Cool Dell    9 a.m.

7-13    at Championships    8 a.m.

Great Midwest Football League

July 5

Missouri Cyclones 22, Midwest Chargers 14

Ninth District Standings

July 1, 2014

District Games Only

Senior Legion

Team    Wins    Losses

West    11    2

Daniel Boone 262    9    3

Washington 218    11    5

St. Charles 312    9    5

Elsberry 226    8    5

Wentzville 323    5    5

St. Peters 313    7    7

Pacific 320    3    10

Warrenton 122    0    10

Sullivan 18    1    12

2014 Final Standings

Junior Legion

Team    Wins    Losses

Elsberry 226    20    2

Union 297    19    3

Washington 218    18    4

St. Charles 312    14    8

St. Peters 313    12    10

Wentzville 323    12    10

Hannibal 55    10    12

New Haven 366    9    13

Daniel Boone 262    5    14

Warrenton 122    3    16

Pacific 320    3    15

Sullivan 18    0    20

Freshman Legion

Team    Wins    Losses

St. Charles 312    20    0

Washington 218    17    3

Hannibal 55    16    4

Elsberry-Winfield 226    14    6

Wentzville 323    9    11

Warrenton 122    8    12

West    7    13

St. Peters 313    6    14

New Haven 366    5    15

Pacific 320    4    16

Elsberry 226    4    16

*Indicates League Games

Racing News